Czy rodzaj prześcieradła może wpływać na jakość snu? Rozwiewamy wątpliwości | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Czy rodzaj prześcieradła może wpływać na jakość snu? Rozwiewamy wątpliwości

30 marca 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Sen to jedna z ważniejszych czynności każdego dnia. Mimo iż wiele osób uważa, że jest to marnowanie czasu, bez snu nie bylibyśmy w stanie prawidłowo funkcjonować kolejnego dnia. Niestety często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że pozornie nieistotne kwestie mogą w znaczny sposób wpływać na jakość naszego nocnego odpoczynku. Zapoznaj się z naszym dzisiejszym poradnikiem i dowiedz się, czy rodzaj prześcieradła wpływa na jakość snu – zapraszamy do lektury!

prześcieradło

Dlaczego sen jest tak ważny w codziennym funkcjonowaniu?

Noc to ta część doby, podczas której nasze ciało odpoczywa. To właśnie wtedy zachodzą w organizmie najważniejsze funkcje życiowe, które pozwalają na obudzenie się następnego dnia w pełni sił, gotowi do wykonywania kolejnych obowiązków.

Optymalną liczbą godzin, którą warto przesypiać codziennie, jest 7-8 godzin. Czas ten uznawany jest za idealnie wypośrodkowany. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy organizm jest inny i każda osoba może odczuwać inne zapotrzebowanie na sen. Niektórzy już po 5 godzinach będą w stanie w pełni sprawnie funkcjonować, inni z kolei będą potrzebowali 10 godzin. Najważniejsze jest to, by słuchać organizmu i jego potrzeb.

Co robić, by lepiej się wysypiać?

Sposobów na lepsze wysypianie się jest kilka. Jednym z najlepszych jest zapewnienie sobie odpowiednich warunków. Zaliczamy do nich nie tylko odpowiednią temperaturę w danym pomieszczeniu czy wygodne łóżko. Ważne są również inne elementy, takie jak odpowiedniej grubości kołdra, wygodna poduszka oraz dobrze dobrany materiał pościeli i prześcieradła.

Oprócz tego warto pamiętać również o regularnym wietrzeniu pomieszczeń – zwłaszcza wieczorem, tuż przed snem. Należy jednak zawsze zwracać uwagę na to, jaki jest stan powietrza na zewnątrz – niekiedy bowiem poziom smogu i innych zanieczyszczeń jest tak wysoki, że lepiej jednak zrezygnować z wietrzenia wnętrz.

Czy prześcieradło ma wpływ na jakość snu?

Na jakość snu ma wpływ tak naprawdę wszystko to, z czym mamy styczność w nocy. Oznacza to, że prześcieradło również może wpłynąć na szybkość zaśnięcia, a także stopień naszego wyspania następnego dnia. Istotne jest więc to, by zostało ono prawidłowo dobrane i dopasowane do indywidualnych potrzeb każdej osoby.

Jeśli szukasz idealnego dla siebie prześcieradła, zapoznaj się z asortymentem sklepu internetowego z pościelami i prześcieradłami, i sprawdź, co ciekawego ma do zaoferowania!

Jak wybrać idealne prześcieradło?

Wybór idealnego prześcieradła często jest niełatwym zadaniem. Składa się na to bowiem kilka kwestii, które finalnie wpłyną na poziom zadowolenia z danego produktu. Aby podjęcie decyzji było nieco łatwiejsze, przygotowaliśmy kilka punktów, według których warto podejmować decyzję. Będzie to z pewnością niemałym ułatwieniem podczas zakupów.

#1 Materiał prześcieradła do sypialni

Najprościej mówiąc, prześcieradło jest kawałkiem materiału, który znajduje się na materacu danego łóżka. Jego funkcją jest ochrona materaca przed powstawaniem na nim zabrudzeń, ale też przed drobnoustrojami – zdecydowanie łatwiej bowiem uprać prześcieradło, niż cały materac.

Aby sen był komfortowy, a jego jakość wysoka, należy zadbać o to, by opisywana część pościeli wykonana była z odpowiedniego materiału. Oczywiście rodzaj tkaniny powinien zostać wybrany indywidualnie do potrzeb danej osoby, jednak na rynku dostępnych jest kilka dość uniwersalnych materiałów, które sprawdzają się w większość przypadków.

Prześcieradło bawełniane

Prześcieradło bez gumki wykonane z bawełny jest wariantem, który jest najczęściej wybierany. Sprawdza się on zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Prześcieradło wykonane z takiego materiału jest bardzo miękkie i gwarantuje skórze delikatność.

Prześcieradło flanelowe

Flanela jest materiałem bardzo wytrzymałym. Dzięki temu prześcieradła flanelowe są funkcjonalne, ale też elegancko wyglądające przez długie lata. Można je wybierać zarówno do użytku własnego, jak i na praktyczny prezent – zwłaszcza jeśli do tego zostanie dobrana pościel z flaneli.

Prześcieradło satynowe

Satyna jest materiałem uznawanym za dość luksusowy. Warto jednak pamiętać o tym, że prześcieradła satynowe sprawdzą się w niemal każdym wnętrzu. Nie należy więc skreślać ich tylko z tego względu, że są wykonane z ekskluzywnego materiału. Ich cena wcale nie jest znacznie wyższa, niż klasycznym bawełnianych prześcieradeł, dlatego warto rozważyć opcję ich zakupu.

#2 Idealny rozmiar prześcieradła

Rozmiar prześcieradła powinien być dopasowany bezpośrednio do wielkości danego łóżka, a dokładniej – do materaca, jakie się w nim znajduje. Istotne jest to, by zwracać uwagę nie tylko na powierzchnię materaca, na której bezpośrednio się śpi, ale również jego grubość. Prześcieradło powinno bowiem móc zostać zawinięte na materacu w ten sposób, żeby jego rogi znajdowały się pod spodem.

#3 Prześcieradło z gumką czy bez?

Wybierając idealne prześcieradło, które pozytywnie wpłynie na jakość snu, konieczne jest również podjęcie decyzji, na jaki rodzaj się zdecydować: prześcieradło z gumką czy bez? Oczywiście ile osób, tyle zdań na ten temat, jednak warto wiedzieć o tym, że prześcieradło wyposażone w gumkę znacznie ułatwia nie tylko proces jego zakładania na materac, ale również codzienne ścielenie łóżka. Co więcej, nie ma ryzyka, że w nocy prześcieradło się zwinie, powodując niemały dyskomfort u osób, które na nim śpią. 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

krzesło- jakie do komputera?
Najczęściej stoję jak coś robię przy komputerze, to jest dobre na kręgosłup...
A może jakiś konkurs internetowy?
Ja często gram, ale jeszcze nic nie udało mi się wygrać:/
Tabletki wspomagające pracę wątroby…
Ja próbowałam pić, ale jest niedobry, więc zaparzałam ziarenka i rozgryzałam:)