Czerwone mięso słynie z wielu teorii. Jedni twierdza, że jest zdrowe inni wręcz przeciwnie. Jak to dokładnie jest? Czy czerwone mięso powinno uczestniczyć w naszej diecie?
Kwestia zdrowia
Jak wiadomo jest to kwestia sporna, ale jedno jest pewne. Czerwone mięso negatywnie wpływa na układ sercowo – naczyniowy. Należy więc spożywać je rzadko, co potwierdza piramida zdrowego żywienia. Oczywiście mięso czerwone posiada również dobre strony, jednak w Twojej diecie powinno pojawiać się sporadycznie. W czerwonym mięsie znajdziesz białko, aminokwasy oraz tłuszcze nasycone.
Nadmierne spożycie czerwonego mięsa może przyczynić się do rozwoju miażdżycy, zawałów serca, udarów mózgu a nawet skróceniu życia. Jedząc czerwone mięso nie zapominajmy o dodaniu warzyw do diety.
Rodzaje obróbki
Największy problem pojawia się przy wyborze sporządzenia mięsa. Odradzane jest jego smażenie oraz grillowanie. Ten sposób ma negatywny wpływ na poziom cholesterolu i powoduje nowotwory. Najlepiej mięso ugotować na parze lub upiec. Cały sekret w tkwi w jak najmniejszym przetwarzaniu mięsa.
Do mięs czerwonych zaliczamy:
- wieprzowinę
- wołowinę
- baraninę
- koninę
- kaczkę
- gęś
Zalecana dawka spożycia czerwonego mięsa to 200 g dziennie i nie częściej niż 3 -4 razy w tygodniu.
Tak więc od czasu do czasu czerwone mięso nie zaszkodzi, a pozytywnie wpłynie na nasz organizm. Dostarczy nam niezbędnych witamin, żelazo, cynk oraz fosfor.
zobacz również:
Czy mięso zabija?
Mięso mielone – przepisy na dania z mielonego, co zrobić z mielonego mięsa?
Mięso w diecie dla kobiet – co wybrać?
Jak smakuje mięso strusia?