Czenaki – różne przepisy na dania z glinianego garnuszka
Czenaki to danie o korzeniach litewskich. Jednak ze względu na łatwość jego przygotowania i zniewalający smak stało się przysmakiem na Litwie, Ukrainie, Gruzji, w Rosji i w Polsce. Urok tkwi w naczyniu!
Naczynia do czenaki można kupić na Etnobazar.pl
To właśnie w nim przebiega cały proces przygotowywania potrawy. Co ciekawe (i praktyczne), służy jednocześnie do podawania dania. Taki pomysł ma wiele zalet. Przede wszystkim jednak gliniane naczynie trzyma ciepło. Świetnie pasuje podczas różnego rodzaju biesiad, kiedy co jakiś czas odchodzimy od stołu.
Z czym to się je?
Czenaki to danie stanowiące połączenie zupy i zapiekanki. Składniki wkładamy do glinianego naczynia i zapiekamy. Ich wersje są bardzo różne. Zarówno z mięsem, jak i bez, podawane ze śmietaną lub/i ogórkiem kiszonym.
Z kapustą
- 1 główka białek kapusty
- 3 marchwie
- pół selera
- 3 ziemniaki
- 1 pietruszka
- 1 cebula
- pół kg mięsa mielonego
- sól, pieprz
- kwaśna śmietana
- olej
- kiszony ogórek
Warzywa myjemy i obieramy ze skórki. Kapustę szatkujemy, ziemniaki i cebulę kroimy w kostkę, marchew i seler ścieramy na tarce. Wszystko mieszamy i doprawiamy solą, pieprzem oraz odrobiną oleju.
Nakładamy do garnuszka połowę wcześniejszych składników, układamy mięso mielone (doprawione tak jak lubimy) i przykrywamy resztą kapusty z dodatkami.
Pieczemy 1,5 h w temp. 180 st.
Podajemy polane śmietaną wraz z ogórkiem.
Wersja gruzińska
- 4 ziemniaki
- 1 bakłażan
- 3 pomidory
- 300 gram baraniny
- sól i pieprz
Warzywa myjemy i kroimy w kostkę. Mięso przekręcamy przez maszynkę i doprawiamy do smaku. Układamy warstwami w naczyniu naprzemiennie dodając mięso. Pieczemy 1,5 w temp. 180 stopniu. Można podawać z kwaśną śmietaną.
Z bulionem
- 1 ziemniak
- 1 marchew
- pół pietruszki
- pół selera
- 150 ml buliony
- 6 pieczarek
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- sól, pieprz, zioła
- 250 gram mięsa mielonego
Warzywa myjemy i kroimy w plastry. Zalewamy oliwą, doprawiamy przyprawami i ziołami. Nakładamy do naczynia warzywa naprzemiennie z mięsem tworząc kilka warstw. Całość zalewamy bulionem. Wkładamy do nagrzanego do 180 st piekarnika i pieczemy przez 50 minut. Podajemy z maślanką.
Wersja wegetariańska
- 2 marchewki
- 2 cebule
- 6 ziemniaków
- 3 łyżki musztardy
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
- sól, pieprz
- papryka słodka, zioła
- 1 jajko
Cebulę i ziemniaki kroimy w kostkę, marchew ścieramy na tarce. Warzywa łączymy w misce, dodajemy przyprawy, musztardę i koncentrat pomidorowy. Mieszamy, przekładamy do naczynia. Na wierzch wbijamy jajko. Pieczemy godzinę w 180 st.
Z własnym garnuszkiem
- 700 gram wieprzowiny
- 1 cebula
- 1 garść grzybów suszonych
- 8 ziemniaków
- 2 łyżki mąki pszennej
- 2 łyżki masła
- 300 ml śmietany
- 300 ml bulionu
- sól i pieprz
Na ciasto:
- 1 szkl wody
- 1 łyżeczka drożdzy
- 1 łyżeczka cukru i soli
- 2 łyżki oleju
- 2,5 szkl mąki
Ze składników na ciasto ugnieść elastyczny placuszek. Odłożyć na 30 minut do wyrośnięcia.Grzyby zalać wodą i gotować do miękkości, potem pokroić. Wodę zostawić.Cebulę pokroić w kostkę i razem z grzybami dusić na patelni.Ziemianki pokroić w kostkę, podsmażyć na patelni. To samo zrobić z wieprzowiną. Połączyć z grzybami i cebulą.Przygotowanie sosu: Rozpuścić masło na patelni i podrumienić mąkę. Stopniowo dodawać bulion i śmietanę. Całość doprawić.Do naczynia nałożyć warstwę ziemniaków, następnie polać je sosem, przełożyć warzywami i ponownie sosem. Ciasto podzielić na 4. Z każdej części zrobić „pokrywkę” na naczynku. Razem z ciastem piec godzinę w 180 st.
Przepis z bloga: kolorowapani123.blogspot.com
Litewskie czenaki z polędwiczką i warzywami
Zakochałam się w tym sposobie podawania potraw: w glinianym garnuszku z pokrywką można zaserwować gorące mięsne kąski i warzywne przysmaki – pomysłów jest cała masa! Danie szybko nie stygnie, ponieważ gliniane naczynie trzyma ciepło i można delektować się wspólnie z rodziną smacznym i wciąż ciepłym posiłkiem:
składniki:
– naczynie do czenaki (można kupić na allegro lub w sklepie internetowym, ja mam naczynie 1 litrowe)
– mięso np. polędwiczki wieprzowe
– warzywa: marchew, seler, pietruszka, ogórek kiszony, cukinia, cebula czerwona, jeden ziemniak
– 3 pieczarki- ulubione przyprawy: kmin rzymski, papryka czerwona, sól, pieprz, majeranek
– bulion do podlania mięsa
– jogurt grecki
Mięso pokroić w małe kawałki, podsmażyć na patelni, dodać cebulę i przyprawy.
Przygotować warzywa: marchewkę zetrzeć na tarce, ogórki kiszone (ze 3 sztuki), pietruszkę, seler, cukinie i ziemniaki pokroić w plasterki.
W naczyniu układać na przemian: warzywa, mięsko i podlać bulionem, zapiekać w piekarniku około godziny w temp. 200 stopni C, na koniec polać jogurtem, podawać z surówką itp.
zobacz również:
- Imprezowe przekąski i przystawki
- Gołąbki inaczej – różne przepisy
- Przepisy na dania z oliwkami
- Kuchnia śląska: tradycyjne potrawy i przepisy