Czarnuszka znana jest od bardzo dawna, jednak dopiero niedawno wraca do łask. Niektórym znana jako czarny kmin, złoto faraonów czy panna w zieleni. Ma wiele cennych wartości odżywczych oraz zdrowotnych właściwości. Kiedyś używano jedynie nasion czarnuszki, dziś jednak bardzo popularny stał się olej wytwarzany z tych nasion.
Co to jest czarnuszka i jakie są jej wartości odżywcze?
Czarnuszka to jednoroczna wysiewana roślina, która osiąga maksymalnie 40cm wysokości. Wywodzi się z Iraku i Turcji. Jej owoce to mieszki pełne drobnych, czarnych nasionek. Składa się w 40% z oleju, który z kolei jest źródłem kwasu oleinowego, linolowego i linolenowego. Poza tym czarnuszka to źródło substancji aktywnych, takich jak: flawonoidy, fosfolipidy, saponiny i garbniki. Nasiona te zawierają również białka, węglowodany i kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B1, B3, B6, A i E, żelazo, sód, potas, cynka, wapń, magnez oraz selen.
Właściwości lecznicze czarnuszki
Czarnuszka jest bardzo pomocna przy stanach zapalnych skóry, AZS, łuszczycy, trądziku czy grzybicy. Zaś olej z czarnuszki pomaga w gojeniu się ran i owrzodzeń.
Ponadto wzmacnia nasz układ odpornościowy, pomaga w leczeniu kataru o przebiegu alergicznym a także w przebiegu kaszlu, zapaleniu oskrzeli i astmy. Obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko miażdżycy i powstania zakrzepów. Zawarte w niej związki mają działanie antynowotworowe oraz obniżają poziom glukozy i przyczyniają się do wzrostu wydzielania insuliny. Jest pomocna w trakcie leczenia chorób układu pokarmowego, głównie wrzodów żołądka. Ma także działanie antydepresyjne i spowalnia rozwój choroby Alzheimera.
Zastosowanie czarnuszki
Czarnuszka jest stosowana zarówno w kosmetyce jak i w kuchni.
Ze względu na swe właściwości antybakteryjnie świetnie sprawdza się podczas pielęgnacji skóry trądzikowej, wystarczy posmarować nim zmiany skórne lub przyrządzić maseczkę na twarz. Może być również stosowany jako krem przeciwzmarszczkowy – do oleju dodać odrobinę oliwy z oliwek i na noc posmarować twarz powstałym kremem. To także wspaniały produkt do włosów, wcieranie go w skórę głowy zapobiega wypadaniu włosów i sprawia, że są mocniejsze i lśniące.
W kuchni czarnuszkę stosujemy w postaci nasion, głównie jako dodatek do domowego pieczywa, twarogu, do jagnięciny, drobiu, ryb lub do wyrobu domowych win. Czarnuszkę w postaci oleju, można jednak stosować wyłącznie na zimno, nadaje on potrawom bardzo ciekawego, wyrazistego smaku.
Chleb orkiszowy z czarnuszką
Składniki:
-600 g mąki orkiszowej typ 700
-250 g aktywnego zakwasu żytniego
-280 ml letniej wody
-1,5 łyżeczki soli
-łyżeczka cukru
-2 łyżeczki czarnuszki
-łyżka oliwy
Mąkę wymieszać z czarnuszką, solą i cukrem. Dodać aktywny zakwas. Mieszając składniki dodać oliwę i stale mieszając stopniowo dodawać wodę. Zagnieść ciasto ok. 5 minut, następnie przełożyć do naoliwionej miski, przykryć ściereczką i odstawić na 2-3 godziny do wyrośnięcia. Po tym czasie ciasto wyłożyć na obsypanym mąką blacie i chwilę zagnieść, uformować w kulę i ułożyć w koszyczku wyłożonym obsypaną mąką ściereczką. Przykryć i odstawić do wyrośnięcia na kolejne 2 godziny. Piekarnik nagrzać do temperatury 250 stopni, na najniższym poziomie piekarnika ustawić naczynie żaroodporne z gorącą wodą. Na gorącą blachę wyłożyć chleb, naciąć. Po 10 minutach pieczenia zmniejszyć temperaturę do 200 stopni i piec jeszcze ok 30 minut. Po upieczeniu sprawdzić chleb pukając go od spodu, jeśli wydaje głuchy dźwięk to znaczy że jest upieczony.
Chleb na owsiance
Składniki na długą keksówkę:
-350 g mąki pszennej
-150 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej
-5 g suszonych drożdży
Owsianka:
-150 g drobnych płatków owsianych
-450 g wrzącej wody
-30 g miękkiego masła
-13 g soli
-30 g jasnego miodu
-175 ml mleka
Posypka:
-1 łyżka czarnuszki
-1 łyżka sezamu
-1 łyżka płatków owsianych
-Dodatkowo: masło i płatki owsiane do wysypania foremek
Płatki osiane zalać wrzątkiem. Dodać masło, miód i sól, wymieszać. Odstawić do lekkiego przestygnięcia i dodać mleko. Do przestudzonej owsianki dodać mąkę wymieszaną z drożdżami. Mikserem z końcówkami do wyrabiania ciasta drożdżowego wyrobić ciasto przez 15-20 minut (ciasto jest lepkie i klejące). Przykryć folią spożywczą i odstawić do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę. Foremkę wysmarować masłem, obsypać płatkami owsianymi. Wyłożyć ciasto, wilgotnymi dłońmi wyrównać. Obsypać mieszanką dodatków. Suchymi dłońmi lekko je przyklepać. Przykryć luźno folią i odstawić do ponownego wyrastania, na ok. 20-30 minut. W tym czasie ciasto powinno znacznie urosnąć. Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 stopni, ok. 50-60 minut. Na 10 minut przed końcem wyciągnąć chleb z foremki i dopiekać na kratce.
Bułeczki z ciecierzycy
Składniki na zaczyn:
-310 g zimnej wody
-3 g drożdży instant
-100 g mąki z ciecierzycy
-200 g mąki pszennej chlebowej
Składniki połączyć, mieszać 2-3 minuty i wstawić przykryte do lodówki na 8-12 godzin.
Ciasto właściwe:
-cały zaczyn
-200 g mąki pszennej chlebowej
-8 g soli
-20 g oliwy z oliwek (dodanej do mieszania po 12 minutach)
Dodatkowo:
-10 g mąki żytniej typ 720
-40 g wody
-2 g czarnuszki
-8 g uprażonego ziarna sezamowego
Po 8-12 godzinach wyjąć z lodówki zaczyn, zostawić na około 30-60 minut aby się ogrzał, dodać mąkę oraz sól i mieszać 12 minut. Dopiero po 12 minutach dodać oliwę i dalej mieszać 8 minut (łącznie mieszanie 20 minut). Ciasto przykryć szczelnie folią spożywczą i pozostawić do fermentacji na 20 minut. Następnie, ciasto podzielić na kęsy po około 100 g i formować kształtne kulki, które układać na blaszce i pozostawić (pod przykryciem) do fermentacji końcowej, co powinno potrwać 60 minut. W tym czasie połączyć mąkę żytnią z wodą. Kiedy po 60 minutach nasze kulki podwoiły objętość, posmarować je z wierzchu uzyskanym kleikiem i posypać mieszanką czarnuszki i ziarna sezamu. Piec w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180-190 stopni, ok. 15 minut. Po wstawieniu bułek spryskać ścianki piekarnika wodą. Bezpośrednio po wyjęciu, bułeczki również spryskać wodą.
Tartinki z twarogiem i kulkami serowymi
Składniki:
-chleb pumpernikiel
-200 g łososia wędzonego
-250 g twarogu półtłustego
-1-2 łyżki jogurtu naturalnego
-2 duże pęczki szczypiorku
-cytryna
-2 łyżki świeżych kiełek
-sól, pieprz
-płaska łyżeczka czarnuszki – opcjonalnie
-wykałaczki
Cytrynę umyć, sparzyć wrzątkiem. Obrać cienko ze skórki – tylko żółtą część. Skórkę pokroić w kosteczkę. Szczypiorek umyć, wysuszyć i drobno posiekać. Odłożyć łyżkę, resztę wymieszać ze skórką z cytryny. Twaróg rozetrzeć widelcem z jogurtem i łyżką soku z cytryny. Dodać łyżkę szczypiorku, kiełki, czarnuszkę. Wymieszać i doprawić solą i pieprzem. Z gotowej masy formować kuleczki wielkości mniej więcej orzecha włoskiego i obtaczać w szczypiorku i cytrynie. Odkładać na talerz, następnie schłodzić w lodówce. Z chlebka wyciąć kółka, lub pokroić w kwadraty – kupiłam już w kształcie kółeczek. Na nim ułożyć po kawałku wędzonego łososia i kuleczkę twarogową. Spiąć wykałaczką. Podawać.
Czerwony łosoś z makaronem
Składniki :
-2 steki z łososia
-4 łyżki ketchupu łagodnego
-1 cytryna
-pieprz kolorowy grubo mielonym
-sól morska ( w Młynku )
-olej
-3 łyżki masła
-2 łyżki mąki
-1/3 paczki makaronu ryżowego Tagliatelle
-2 kostki bulionu warzywnego
-2 łyżeczki koncentratu pomidorowego 30 %
-1/4 średniej wielkości pomidora
-odrobina czarnuszki do dekoracji
Steki z łososia zalać marynatą z soku cytrynowego zmieszanego z 2 łyżkami oleju i ketchupem. Posypać świeżo zmielonym pieprzem i zostawić na 30 minut w lodówce. Wyjąć z marynaty. Osuszyć dobrze papierowymi ręcznikami kuchennymi. Posypać jeszcze raz pieprzem, osolić. Oprószyć mąką. Na patelni rozgrzać olej i na gorący kłaść rybę (oleju ma być sporo tak by ryba była zanurzona w nim do połowy). Smażyć na rumiano z obu stron, przewracając ostrożnie bo łosoś jest delikatną rybą i potrafi się kruszyć. W ostatniej fazie smażenia dodać masło. W czasie kiedy łosoś się smaży do dużego garnka wlać ok 1,5 litra wrzącej wody i rozpuścić w niej kostkę bulionową. Włożyć makaron. Gotować 5 minut na małym gazie. Zgasić gaz i zostawić pod przykryciem na 5 minut. Odcedzić. Włożyć z powrotem do garnka w którym się gotował. Dodać masło i roztopić je. Wrzucić pokrojone w bardzo drobną kosteczkę pomidorki. Dołożyć koncentrat i zamieszać. Podawać układając steki łososia na warstwie pomidorowego Tagliatelle. Dekorować natka pietruszki. Posypywać grubo mielonym kolorowym pieprzem. Obok posypać lekko czarnuszka dla dekoracji.
Źródło:
http://fabrykakulinarnychinspiracji.blogspot.com/
zobacz również: