Czosnek, to powszechnie znana i uprawiana w Polsce roślina lecznicza i przyprawowa. Ma specyficzny, ostry zapach i smak wynikający z obecności substancji lotnych o właściwościach bakteriobójczych. Jest bogaty w składniki mineralne, zawiera m.in.: wapń, mangan, żelazo, cynk, fosfor, chlor, jod, kwas nikotynowy oraz witaminy: B1, B2, C. Zmiażdżony, świeży czosnek wydziela alicin, substancję, która posiada działanie silniejsze niż popularne antybiotyki: penicylina czy tetracyklina
Dzięki silnym właściwościom antybakteryjnym czosnek jest jednym z najważniejszych lekarstw ziołowych. Używa się go od tysięcy lat zarówno w medycynie jak i w kuchni. Stosuje się go w leczeniu infekcji bakteryjnych, wirusowych i pasożytniczych. Dlatego jest pomocny w przypadku przeziębień i chorób grypopodobnych, zapalenia zatok, przewlekłych nieżytów oskrzeli, zaburzeń żołądkowych czy infekcji grzybiczych.
Czosnek jest pomocny w obniżaniu poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi, rozpuszczaniu zakrzepów. Przyczynia się więc do zapobiegania chorób serca. Jest silnym antyoksydantem, stymuluje system immunologiczny, przyczyniając się do zapobiegania nowotworom. Pamiętajmy jednak, że właściwości te ulegają zniszczeniu podczas obróbki termicznej – smażenia, gotowania lub duszenia.
Czosnek jest również afrodyzjakiem – jednak ze względu na specyficzny zapach najlepiej ustalić wcześniej między sobą fakt jego spożycia, aby faktycznie zadziałał tak jak byśmy chcieli.
Czosnkowe leki ze spiżarni:
na katar i chore zatoki
Zgnieciony ząbek czosnku zmieszać z łyżeczką miodu i wymieszać w filiżance letniej wody z sokiem z cytryny. Pić 3 razy dziennie.
na przeziębienie
Kanapka z masłem czosnkowym (5 zmiażdżonych ząbków czosnku zmieszanych z masłem) i białym serem, posypana zieloną pietruszką.
Do popicia: szklanka mleka z łyżką miodu, łyżeczką cynamonu, imbiru i odrobiną startej gałki muszkatołowej.
Justyna Marszałkowska – dietetyk medyczny
Zobacz również:
- Bruschetta z pomidorem i mozzarellą z czosnkiem
- Przyprawy na młodość
- Miód na serce
- Zdrowy sok z buraków