Cytologia zwykła i płynna – jaką wybrać?

15 czerwca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Cytologia to jedno z ważniejszych badań ginekologicznych, które powinnaś regularnie przeprowadzać. Pomaga ono dość szybko wykryć nowotwór szyjki macicy czy zdiagnozować zakażenie wirusem HPV. Jest niezwykle przydatne w diagnostyce stanu nabłonka pochwy oraz w ocenie efektywności preparatów hormonalnych. Jaki rodzaj badania wybrać? Czy cytologia zwykła jest tak samo skuteczna jak płynna? Sprawdź!

cytologia

Jak wygląda badanie cytologiczne?

Jeżeli dawno nie wykonywałaś cytologii, znajdź doświadczonego ginekologa i koniecznie zapisz się na badanie. Jest ono właściwie bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Lekarz zaprosi Cię na fotel ginekologiczny. W pozycji leżącej umieści w Twojej pochwie specjalistyczny wziernik, a następnie wprowadzi przez niego do kanału szyjki macicy specjalną szczoteczkę. Przy jej pomocy pobierze materiał do badania.

Cytologie warto wykonać między 10. a 20. dniem cyklu menstruacyjnego. Najlepiej, żeby badanie odbyło się minimum 4 dni po zakończeniu krwawienia lub 4 maksimum 4 dni przed kolejną planowaną miesiączką. Do cytologii warto też się odpowiednio przygotować. Na około 4 dni przed badaniem nie należy zażywać żadnych leków dopochwowych, również tych wydawanych bez recepty, np. probiotyków. Przed cytologią nie można też wykonywać irygacji, badania ginekologicznego, USG przezpochwowego. Należy też powstrzymać się od współżycia.

Cytologia zwykła vs. płynna

Podstawową różnicą pomiędzy dwoma typami badań cytologicznych jest metoda przekazania materiału do badania. Cytologia zwykła, czyli konwencjonalna polega na umieszczeniu wymazu z szyjki na szkiełku mikroskopowym. W przypadku cytologii płynnej ten sam materiał umieszcza się na specjalnym, płynnym podłożu. Podczas tego badania cała końcówka szczoteczki zanurzana jest w pojemniku ze specjalnym płynem utrwalającym.

Drugą zasadniczą różnicą pomiędzy cytologią klasyczną a płynna jest ich skuteczność. Według wielu specjalistów płynna cytologia pozwala uzyskać lepszą jakość wymazu. Takie badanie jest też łatwiejsze do oceny. Pobrany materiał może być z kolei wykorzystany do dodatkowych testów. A to wszystko zwiększa szansę na szybkie wykrycie nieprawidłowości w szyjce macicy.

Warto wspomnieć również, że cytologia płynna umożliwia dodatkowo oczyszczenie pobranego materiału z niepożądanych elementów, takich jak komórki zapalne, krwinki czerwone czy limfocyty. To z kolei przekłada się na większą dokładność i wiarygodność badania.

Ważną różnicą między cytologią płynną a konwencjonalną jest również cena badań. Zwykła kosztuje od 65 zł, zaś płynna od 149 zł. Najdroższa jest cytologia połączona z testem HPV. Za takie badanie w Warszawie zapłacisz średnio 335 zł. Natomiast koszt wizyty u ginekologa w Warszawie to ok. 200 zł.

Profilaktyczne badanie cytologiczne – dlaczego warto je wykonywać?

Badanie cytologiczne pozwala wykryć między innymi nowotwór szyjki macicy, trzonu macicy czy jajników. Wczesne wykrycie tych schorzeń daje niemal 100% szanse na ich wyleczenie. Cytologia pozwala również wykryć infekcję dróg rodnych oraz nieprawidłowe komórki, które w przyszłości mogą przekształcić się w komórki nowotworowe.

Cytologię regularnie powinny wykonywać wszystkie kobiety po ukończeniu 25. roku życia. Oczywiście wcześniej lekarz również może zlecić wykonanie badania. Jednak według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników kobiety w wieku od 25 do 59 lat powinny wykonywać to badanie minimum raz na 3 lata. Są jednak sytuacje, gdy ginekolog może zalecić częstsze badania. Wskazania do wykonywania cytologii co roku to przede wszystkim:

  • osłabiony układ odpornościowy,
  • przebyta chemioterapia,
  • nosicielstwo wirusa HIV,
  • nadżerki szyjki macicy,
  • częste zmiany partnerów seksualnych.

Teraz już wiesz, czym się różni badanie cytologiczne konwencjonalne od płynnego. Wybór metody badania należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, że cytologia płynna jest zdecydowanie bardziej wiarygodna.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Właściwości aloesu?
Ja używam żyworódki, ona nie podrażnia:)
Jak wychować szczeniaka?
Najważniejsze to nie dopuścić do tego, by psiak rządził w domu... Psy są hierarchiczne,...
Co sądzicie o feministkach?
Każde przegięcie w daną stronę jest niezdrowe... Uważam że są zbyt radykalne w swoich poglądach.
Markowe ubrania używane
Ja się brzydzę kupować używane rzeczy...