cyfrowy dobrostan co to jest | urodaizdrowie Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Cyfrowy dobrostan – jakie zasady wprowadzić w życie, by zachować balans?

22 stycznia 2024, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Cyfrowy świat pozwala nam pracować szybciej i efektywniej, zdobywać informacje w ekspresowym tempie, jest również naszym codziennym sposobem na rozrywkę czy nudę. Dodatkowo pozwala szybko skomunikować się z rodziną, współpracownikami czy znajomymi. Jednak nadmierne korzystanie z ekranów i urządzeń mobilnych może wiązać się z różnorodnymi skutkami, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jak zachować balans w pędzącym z zawrotną prędkością świecie? Oto kilka podpowiedzi.

cyfrowy dobrostan

Jakie skutki może mieć nadmierne korzystanie z technologii?

Długotrwałe patrzenie na ekrany może prowadzić do podrażnień oczu, a także zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów ze wzrokiem, zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Ekspozycja na światło emitowane przez ekrany, zwłaszcza wieczorem, może zakłócać naturalny rytm snu, a nadmierne schylanie się nad urządzeniem może prowadzić do złej postawy ciała. Częste korzystanie z urządzeń mobilnych, zwłaszcza w kontekście mediów społecznościowych czy gier, może prowadzić do nadmiernego korzystania z urządzeń cyfrowych. A to może mieć negatywne konsekwencje dla samopoczucia i dobrostanu psychicznego. Brzmi groźnie, pamiętajmy jednak, że używanie technologii w nadmiarze, może nieść za sobą wiele niepożądanych skutków. Warto więc wypracować zdrową relację z technologią i zastosować dobre praktyki, które uchronią nas i naszych bliskich przed zagrożeniami.

Cyfrowy dobrostan – jak go osiągnąć?

Technologie ułatwiają nam życie codziennie, bez osiągnięć współczesnej cywilizacji nasze życie wyglądałoby zupełnie inaczej. Nie jest więc możliwe odcięcie się od technologii. Aby uniknąć tych negatywnych skutków, ważne jest, aby zachować umiar w korzystaniu z urządzeń mobilnych, budować zdrowe nawyki związanych z użytkowaniem ekranów, a także regularnie odpoczywać od technologii, dbając o równowagę między światem cyfrowym a rzeczywistym. Pamiętajmy również, że zaawansowane, dobrej jakości urządzenia potrafią chronić nas np. przed szkodliwym działaniem niebieskiego światła1 i mobilizować do pracy nad naszym „digital wellbeing”.

Nowoczesne smartfony wspierają nas w osiągnięciu cyfrowego dobrostanu.

Nowoczesne modele smartfonów posiadają praktyczną funkcję, znaną jako Cyfrowy Dobrostan. Ta opcja umożliwia śledzenie czasu spędzanego przed ekranem urządzenia np. poprzez monitorowanie tego, ile razy smartfon był odblokowany, ile odebrano powiadomień w ciągu dnia. W celu ograniczenia nadmiernej aktywności w wirtualnym świecie, zwłaszcza w późnych godzinach wieczornych, istnieje możliwość skorzystania z „Trybu Zasypiania”. Ten tryb pozwala na dostosowanie ustawień ekranu, wyciszenie połączeń oraz powiadomień dźwiękowych, przypominając nam o konieczności „wyłączenia się”. Dodatkowo, warto zaznaczyć, że istnieje także interesująca funkcja zwana „Trybem Skupienia”. Jeżeli zamierzamy coś konkretnego wykonać na smartfonie, na przykład zamówić zakupy online, pracować lub czytać fragment e-booka, a obawiamy się, że powiadomienia z mediów społecznościowych nas rozproszą, „Tryb Skupienia” pozwala korzystać jedynie z wybranych aplikacji, podczas gdy pozostałe pozostają w uśpieniu. Dzięki temu udogodnieniu łatwiej jest skoncentrować się na zaplanowanych zadaniach, minimalizując zakłócenia związane z innymi aplikacjami.

To nie wszystko! Nowoczesne słuchawki (np. Samsung Galaxy Buds2 Pro), potrafią przypomnieć nam o wyprostowaniu się, gdy używając ich jesteśmy zbyt długo pochyleni w stronę telefonu.

Podsumowując, korzystanie z tych funkcji smartfonu może znacząco przyczynić się do utrzymania równowagi pomiędzy korzystaniem z technologii a dbaniem o nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Te proste kroki połączone z pracą nad sobą i swoją relacją z technologią, pozwolą cieszyć się zaletami cyfrowego świata, jednocześnie zachowując umiar i kontrolę nad naszym codziennym życiem.

Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

1 Polish Journal for Sustainable Development T. 21, cz. 2 (2017), s. 91–100

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Czego nie mówić będąc w związku? 1. Nie masz nic do gadania. Chodzi o wszystkie zdania ograniczające...
Jedzenie, które zmniejsza ryzyko ch…
Nowe badania opublikowane w czasopiśmie "BMC Medicine" przekonują, że jedząc orzechy zamiast jajek możemy...
Podwyżka renty socjalnej
Sejm zajmuje się projektem podwyżki renty socjalnej. Świadczenie ma wzrosnąć aż trzykrotnie! Dzięki...
Tabletka "po" od 15 roku życia
Co sądzicie o zgodzie na dostęp bez recepty do antykoncepcji po stosunku dla...