Dbanie o swoją sylwetkę i prowadzenie zdrowego trybu życia jest rodzajem wyzwania, którego podejmujemy się bez względu na warunki i koszty. Nie przestajemy o siebie dbać w środku lata, gdy jest naprawdę gorąco, dlatego warto wiedzieć o pewnych rzeczach, które zagwarantują nam, że trening w czasie upałów będzie bezpieczny i efektywny.
Jak upał wpływa na organizm?
Wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń podczas upału, w znacznym stopniu obciąża organizm, a co za tym idzie, ryzyko różnego rodzaju chorób jest wyższe. Wzrasta temperatura naszego ciała, znacznie podwyższa się tętno, a serce musi radzić sobie z większym obciążeniem; organizm nie nadąża z odpowiednim schładzaniem, co może prowadzić do groźnych dla zdrowia konsekwencji.
Co robić, by zachować bezpieczeństwo podczas ćwiczeń?
Czas i pora ćwiczeń
Podczas ćwiczeń w lecie, bardzo istotne jest wybranie odpowiedniej pory. Najlepiej ćwiczyć wcześnie rano lub wieczorem, kiedy temperatura powietrza jest nieco niższa. W dni, kiedy wilgotność powietrza jest wyższa, warto zmniejszyć także nieco tempo samych ćwiczeń. Dobrze jest również na bieżąco dokonywać pomiaru swojego tętna i dostosowywać wysiłek do zalecanego dla nas przez lekarza poziomu. Jeśli temperatura powietrza wynosi ponad 26 stopniu, a poziom wilgotności powietrza jest wyższy niż 80%, warto przełożyć nasz trening na bardziej sprzyjającą porę.
Nawadnianie organizmu
Podstawową kwestią podczas jakichkolwiek ćwiczeń fizycznych jest właściwe nawadnianie organizmu. Jeśli trening trwa dłużej niż 30 minut, należy wpijać 250-300ml wody na 20-30 minut przed ćwiczeniami, a także około 150-300ml wody po każdych 30 minutach ćwiczeń, aby uniknąć odwodnienia. Warto także wiedzieć, że woda jest podstawową formą nawodnienia dla naszego organizmu, dlatego jeśli trening nie trwa dłużej niż godzinę, nie ma potrzeby zastępowania wody specjalistycznymi napojami dla sportowców.
Strój do ćwiczeń
Właściwie dobrany stój do ćwiczeń, to kolejna rzecz, o której nie możemy zapominać, szczególnie gdy nasz trening odbywa się w wysokiej temperaturze. Gumowane stroje oraz wszelkiego rodzaju zabudowane kostiumy zapobiegające nadmiernemu poceniu, mogą zakłócać zdolność naszego organizmu do chłodzenia się poprzez pot i dodatkowo podnosić temperaturę ciała. Dlatego, podczas upałów najlepiej zakładać luźne bawełniane koszulki, sportowe szorty i (koniecznie!) coś na głowę- czapkę lub chustkę, która będzie zabezpieczać naszą głowę i chronić nas przed np. udarem słonecznym.
Zobacz również:
- Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup w domu
- Kettlebell – specjalny ciężarek do ćwiczeń podbija świat!
- Ćwiczenia na zgrabne i jędrne pośladki
- Trening interwałowy lepszy niż fitness!