Przeczytaj, delektując się filiżanką aromatycznej herbaty, co warto wiedzieć o tym napoju:
1. Zwykła herbata (nie granulowana czy instant), poza wodą i kawą, to najbardziej naturalny napój w naszej diecie! Bez barwników, sztucznych aromatów czy konserwantów…
2. Jest źródłem kofeiny (teiny). Jej zawartość w herbacie czarnej jest dwa razy wyższa niż w zielonym naparze. Jej zawartość uzależniona jest także od sposobu parzenia – tu pod uwagę bierzemy ilość liści na kubek naparu, czas parzenia oraz rodzaj herbaty (herbaty ekspresowe mają więcej teiny niż liściaste).
3. Herbatę warto pić dla polifenoli – ich ilość w liściach jest zależna od procesu fermentacji. Ich ilość w zielonej (niefermentowanej) herbacie wynosi około 40% suchej masy, natomiast herbaty czarne zawierają od 5 do 10% polifenoli. Przyswajanie tych związków z pożywienia jest niewielkie, najwyższe wchłanianie mają katechiny (należące do grupy polifenoli) i jest to ok. 30%
4. Najcenniejsza, z punktu widzenia dietetycznego jest herbata zielona. Jest to herbata niefermentowana, zawiera więc spore ilości katechin wspomagających pracę układu sercowo-naczyniowego (poprzez hamowanie tworzenia się wolnych rodników).
5. W herbacie znajdziemy też taniny – związki zaliczane do antyutleniaczy, ale mające także właściwości utrudniające wchłanianie żelaza. Dlatego nigdy nie popijaj herbata preparatów z żelazem, ogranicz też picie herbaty do posiłków mięsnych oraz bezpośrednio po nich. Taniny znajdziemy przede wszystkim w czarnych, fermentowanych odmianach herbaty.
Justyna Marszałkowska-Jakubik – www.e-prolinea.pl
Zobacz również:
-
Herbata z cytryną zagrożeniem dla naszego zdrowia?
-
Polecany sklep z herbatą
-
Lecznicze właściwości zielonej herbaty
-
Prawdy i mity na temat herbaty