Co zamiast chleba – top 5 super propozycji! | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Co zamiast chleba – top 5 super propozycji!

19 sierpnia 2019, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Pieczywo to nieodłączny element posiłków, w szczególności śniadań i kolacji, ale i nie tylko. Kanapki to najpopularniejsza forma wykorzystywania chleba, jednak zbyt częste jego spożywanie może odbić się na naszym zdrowiu. Przygotowaliśmy dla Was najważniejsze informacje o chlebie oraz propozycje zamienników.

Korzyści ograniczenia pieczywa

Niektórym może być ciężko zrezygnować z pieczywa, no bo wiadomo jest pyszne, chrupiące i znane nam od lat. Wiele osób uważa chleb jako najważniejszy produkt w domu. Niestety spożywanie go w dużych ilościach dostarcza do organizmu sporą dawkę kalorii a co za tym idzie  – powoduje otyłość. Naukowcy z Ameryki w swoich badaniach odkryli, że nadmiar chleba zaburza równowagę kwasowo – zasadową i może prowadzić do osteoporozy.

Pieczywa powinny unikać osoby, które leczą się na cukrzycę, ponieważ chleb znacznie zwiększa poziom glukozy we krwi. Zawiera on sporą dawkę cukrów prostych i niestety mało błonnika. Znacznie lepszym wyborem będzie pieczywo pełnoziarniste, ponieważ w mniejszym stopniu oddziałuje na insulinę a dodatkowo zapewnia uczucie sytości.

zamiennik apieczywa

Pieczone bataty

Wystarczy, że pokroisz słodkie ziemniaki w grube plasterki, dodasz odrobinę oliwy z oliwek oraz ziół i upieczesz. Bez problemu zastąpią Ci kromkę chleba. Posiadają one niski indeks glikemiczny i są idealne dla diabetyków. Dodatkowo zawierają karoten oraz karotenoidy, które poprawiają wzrok. W batatach znajdują się również substancje, które zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów i chorób serca.

Pieczone bataty lub placuszki warzywne

Potrzebne składniki:

2 małe bataty

1 cukinia

1 kostka tofu naturalnego

1 mała czerwona cebula,

1 pomidor malinowy,

zioła i przyprawy: wedle uznania

ew. pestki dyni lub słonecznika do posypania lub oliwa z oliwek do polania.

Wykonanie:

Bataty obrać i pokroić w plastry. Cukinię, pomidora, cebulę i tofu pokroić również w plastry. Poukładać składniki warstwami według kolejności: batat + cukinia + tofu + pomidor + cebula + zioła. „Kanapki” ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w temperaturze 180 stopni przez 30 minut. Po upieczeniu polać odrobiną oliwy lub posypać pestkami dyni lub słonecznika. Inną opcją jest wykonanie placuszków z tych warzyw, aby je wykonać należy zetrzeć na tarce warzywa (bataty i cukinię), dodać mąkę, jajko, przyprawy. Smażyć na oleju.

bataty zamiennik chleba

Chleb z komosy ryżowej

Jeszcze inna nazwa komosy ryżowej to ryż peruwiański. Jest to roślina jednoroczna, którą można znaleźć w Ameryce Południowej. Komosa ryżowa należy do roślin bezglutenowych, więc świetnie nadaje się do jadłospisu osób nie tolerujących glutenu. Kwasy fenolowe zawarte w komosie działają jak tarcza dla naszego organizmu. Regularne jedzenie komosy uchroni Cię przed chorobami, gdyż usuwa wolne rodniki.Kanapki z komosy, mąki z ciecierzycy oraz mleka roślinnego to idealne połączenie jako zamiennika chleba a nawet może służyć za ciasto do pizzy. Komosa zawiera mnóstwo białka, posiada niski indeks glikemiczny a dodatkowo jest lekkostrawna.

Składniki:
  • 100 g mąki ryżowej
  • 300 g ugotowanej komosy ryżowej (ok 100g suchej)
  • 2 łyżki skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej
  • 25 ml oleju ryżowego lub rzepakowego
  • 150 ml świeżego soku z pomarańczy  lub woda
  • sól
  • 1 łyżeczka suszonego tymianku lub innych ziół

Przygotowanie:

Ugotowaną komosę, mąkę ryżową i ziemniaczaną należy zmiksować. Następnie wlewamy sok z pomarańczy oraz olej i  miksujemy do uzyskania gładkiej i gęstej masy. Dodaj sól i przyprawy. Wyłóż papier do pieczenia w blaszce lub naczyniu żaroodpornym.Piecz w 180 stopniach przez 30 minut.

chleb z komosy

Pieczarki portobello

Obok białych i brązowych pieczarek, w najlepszych kuchniach świata wykorzystuje się pieczarki portobello, które od kilku lat są już dostępne w naszych sklepach. Grzyby portobello to tak naprawdę nieco odmieniona, dobrze znana w Polsce pieczarka. Różnice między nią a portobello tkwią głównie w kolorze i wielkości.

Portobello są większe od zwykłych pieczarek, a skórka na kapeluszu jest bardziej „przybrudzona”. Od mniejszych kuzynek różnią się też smakiem, są bowiem bardziej grzybowe i aromatyczne. Smakosze, którzy wykorzystują portobello w kuchni, zachwalają zdolność tej pieczarki do pochłaniania aromatów i ciekawszy smak od tego, którym pochwalić się mogą jego bielsze kuzynki. Grzyby portobello nie tylko dobrze smakują, ale również posiadają właściwości zdrowotne. Stanowią cenne źródło witamin z grupy B, witaminy D oraz fosforu. Duża zawartość białka roślinnego, pomaga walczyć z chorobami. Według opinii dietetyków, portobello doskonale wpływają na proces leczenia wielu różnych chorób. Te grzyby, podobnie jak boczniaki, są smaczne i mogą zastąpić mięso w wielu potrawach.

Portobello nadziewane czosnkowym masłem ziołowym

Składniki:
– 6-8 kapeluszy portobello
– 1 szklanka bułki tartej
– 1/2 szklanki masła
– 4 ząbki czosnku, drobno rozdrobnione
– 3/4 łyżeczki suszonego oregano
– szczypiorek, drobno posiekany
– 1/2 szklanki świeżej pietruszki, drobno posiekanej
– gruba sól i świeży mielony pieprz
– garść grappe lub pomidorków koktajlowych

Przygotowanie:
Rozgrzać piekarnik. W rondelku wymieszać masło, czosnek i oregano, podgrzewać na małym ogniu. Posmarować kapelusze portobello odrobiną roztopionego masła i ułożyć na blasze do pieczenia. Podpiec. Wymieszać bułkę tartą, pietruszkę, szczypiorek, sól i pieprz i polać masłem czosnkowym. Każdy kapelusz nadziać masłem czosnkowo-ziołowym, na wierzchu położyć połówki pomidora. Grillować lub piec w piekarniku do uzyskania złotego koloru, około 5 min. Wyjąć z piekarnika, udekorować świeżą pietruszką i podawać.

pieczarki portobello

Papier ryżowy

Papier ryżowy to tradycyjny produkt spożywczy Chin i Wietnamu. Cienkie arkusze wykonane są zwykle z mąki ryżowej, soli i wody. Zawijamy w nie przeróżne nadzienia i tylko od nas zależy, co znajdzie się w środku. Tak powstają sajgonki (inaczej spring rolls), czy też sakiewki. Mogą być spożywane na zimno lub po wcześniejszym usmażeniu.

To niskokaloryczny posiłek nadający się do tworzenia wrapów, krokietów, gołąbków, pierogów i innych pyszności. Jest to zdecydowanie lepsza przekąska na kolację czy śniadanie i bez problemu zastąpi Ci chleb.

Niecodzienne gołąbki

Co kupić?

  • 40 dkg ryżu
  • pół papryki czerwonej
  • sos sojowy
  • 1 cebula
  • 1 pierś z kurczaka
  • Vegeta
  • pieprz
  • papier ryżowy

Przygotowanie:

Ryż gotujemy jak zwykle po czym odstawiamy pod przykryciem na 10 minut. Pierś oraz paprykę kroimy w kostkę i smażymy, aż do miękkości. Następnie dodajemy do patelni  pokrojoną cebulę. Dodaj do tego Vegetę oraz przyprawy dla smaku. Papier smarujemy delikatnie wodą, aby się nie łamał. Układamy na nim ryż oraz farsz i zawijamy w ruloniki.

papier4

Faszerowana papryka

Składniki na 1 porcję:

  • 1 papryka
  • mały kawałeczek papryczki chilli
  • mały kawałek cukinii
  • 1 mała marchewka
  • kawałeczek selera
  • 2-3 fasolki szparagowe
  • 1 mała cebula
  • świeże listki bazylii i oregano
  • natka pietruszki
  • 1 łyżka oleju rzepakowego
  • ok. 50 g piersi z kurczaka
  • 1 jajko
  • sól do smaku

PS.: Tak na prawdę papryczkę można nafaszerować niemalże każdymi warzywami, wszystko zależy od upodobania i od zawartości lodówki

Przygotowanie:

Potrzebne warzywa obieramy i kroimy w małą kostkę, cienkie plasterki, bądź jak kto woli :) Wszystkie składniki na farsz, oprócz mięska! podsmażamy na patelni (jeżeli to konieczne, dodajemy troszkę oleju bądź podlewamy wodą). I tak dusimy ok. 15 minut. Następnie wierzch papryczki ścinamy i wydrążamy z niej środek. Na dole układamy pokrojone w kostkę mięso, lekko osolone, na którego wierzch dodajemy farsz ( być może farszu wyjdzie za dużo, wtedy nie zostanie nam nic innego jak jego skosztowanie :D). Papryczkę przykrywamy jej wierzchem i wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 190 stopni na ok. 30-35 minut. Kiedy minie ok. 20 minut ściągamy „przykrywkę” papryki i na wierzch wbijamy jajko (aby było bezpiecznie, można jajko wlać najpierw do kubeczka) I tak pieczemy jeszcze 10 minut. Po tym czasie możemy ze smakiem spróbować naszego dzieła.

faszerowana papryka

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz