O nasz wszechstronnie działający i największy organ należy pieczołowicie dbać zawczasu, aby służył nam jak najdłużej – mowa o wątrobie, czyli naszej oczyszczalni organizmu. Wątroba pełni ponad 500 funkcji, jest to taka nasza wewnętrzna, osobista oczyszczalnia szkodliwych produktów przemiany materii: magazynuje, przetwarza i odtruwa.
Pomaga regulować poziom cukru we krwi i ilość hormonów. Wydziela też żółć potrzebną do trawienia tłuszczów, niektóre enzymy i białka. Kiedy naszej wątrobie źle się dzieje potrafi szybko to zasygnalizować nudnościami, bólem i wzdęciami. To znak, że należy zastosować odpowiednią dietę i dać jej odpocząć od ciężkostrawnych pokarmów.
Czego najbardziej nie lubi nasza wątroba:
– leków przeciwbólowych (paracetamol, ibuprofen)
– nadmiaru tłuszczu (smalec, śmietana, masło)
– alkoholu (dzienna dawka u kobiet o lampka wina a u mężczyzn dwie lampki)
– smażonych potraw
– ociekających tłuszczem potraw
– nadmiaru soli
Produkty polecane na sprawne funkcjonowanie wątroby:
– oliwa extra virgin
– gotowane warzywa (marchew, brokuły, buraki)
– białko – chudy nabiał, mięso (drób, cielęcina, ryby)
– przyprawy wspomagające pracę wątroby (curry, imbir, majeranek, mięta)
W przypadku podrażnienia wątroby warto sięgnąć po substancje o działaniu hepatoprotekcyjnym (ochraniającym wątrobę). Bardzo skuteczny jest dostępny w postaci gotowego leku wyciąg z nasion ostropestu, zawierający sylimarynę. Odbudowuje ona uszkodzoną toksynami wątrobę, np. po zatruciu alkoholowym czy po spożyciu ciężkostrawnych potraw. Sprzyja też wydzielaniu odpowiedniej ilości żółci i przeciwdziała zapaleniu woreczka żółciowego. Po ostrym zatruciu kurację warto prowadzić nawet 4 tygodnie, zażywając 2 tabletki dziennie po jedzeniu. Uzdrawianie przewlekłych dolegliwości wątroby może trwać nawet rok.
Jeśli odczuwasz nieprzyjemny ból w okolicach wątroby warto zanurzyć stopy i łydki w ciepłej wodzie. Taki zabieg powoduje nie tylko rozszerzenie naczyń krwionośnych nóg, ale też działa rozkurczająco na mięśnie gładkie wewnętrznych narządów brzucha. Nalej wody do wanny, powinna mieć 37-42 stopnie C. Nogi mocz maksymalnie 15 minut. Potem krótko ochłódź stopy przez zanurzenie ich na moment w zimnej wodzie lub polanie zimnym prysznicem. Bóle łagodzi również termofor z gorącą wodą, zabiegi nie powinny przekraczać godziny.
W przypadku każdego bólu najlepiej zgłosić się jednak do lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ nie znając dokładnej przyczyny jego powstania możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.
autor: Dobrodziejka
Zobacz również:
- Detoksyfikacja organizmu
- Oczyszczamy organizm!
- Oczyszczająca dieta czerwona
- Żywność modyfikowana genetycznie