Przyśpiesz przemianę materii | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Przyśpiesz przemianę materii

7 marca 2012, dodał: dietetyk medyczny
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Preparaty przyśpieszajace przemianę materii

Preparaty z błonnikiem lub zioła przyspieszające przemianę materii powinny stosować jedynie osoby, które z powodów zdrowotnych nie mogą przyjmować błonnika z pokarmem.

W przypadku osób zdrowych może być przyjmowany jedynie doraźnie w celu zlikwidowania uporczywych zaparć i to jedynie wtedy, gdy inne naturalne metody nie poskutkowały.

Nie jest to także najlepszy sposób na odchudzanie. Samo zwiększenie ilości wypróżnień nie spowoduje ubytku tłuszczowej masy ciała, może jedynie doprowadzić do odwodnienia i wycieńczenia organizmu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest takie urozmaicenie diety, która wyreguluje nasza przemianę materii nie powodując przykrych skutków ubocznych.

Jeśli zdecydujemy się na kurację preparatami z błonnikiem pamiętajmy:
1. Spożywany w zbyt dużych ilościach może wywoływać wzdęcia brzucha i biegunki. Dlatego nie powinno się przyjmować całej dziennej dawki naraz.

2. Błonnik przechodząc przez przewód pokarmowy chłonie wodę. Gdy jej ilość jest odpowiednia – masy kałowe ulegają rozrzedzeniu i wypróżnianie jest ułatwione. Gdy wody jest za mało – błonnik wiąże wodę obecną w przewodzie pokarmowym, a masy kałowe wysychają doprowadzając do zaparcia! Dlatego zwiększając ilość błonnika w diecie musimy pamiętać o dostarczaniu organizmowi dostatecznej ilości wody – co najmniej 2 litry dziennie. Natomiast przyjmując błonnik łykajmy zawsze po jednej tabletce popijając co najmniej szklanką wody.
3. Błonnik ma właściwości adsorbujące, co oznacza, że wiąże z przewodu pokarmowego wodę, a wraz z nią ważne substancje odżywcze oraz przyjmowane leki. Z tego powodu, przyjmując długo i/lub duże dawki błonnika, bardzo szybko możemy doprowadzić do wielu niedoborów.

Długotrwałe zażywanie tego typu preparatów może prowadzić do wielu skutków ubocznych, m.in do:
– odwodnienia
– zespołu złego wchłaniania, zwłaszcza tłuszczów i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach
– biegunek
– oraz niedoborów witamin i minerałów (głownie potasu, magnezu, cynku, żelaza)

Kiedy kategorycznie nie powinno się przyjmować preparatów z błonnikiem?
W przypadku choroby wrzodowej żołądka, dwunastnicy i jelit, w okresie ciąży i karmienia, oraz u dzieci.

Pamiętajmy jednak, że niezależnie od  tego jakie tabletki stosujemy zawsze przyjdzie  moment, że kiedyś będziemy musieli je odstawić, natomiast nawyki żywieniowe pozostaną z nami już na zawsze!
Justyna Marszałkowska -dietetyk medyczny
www.e-prolinea.pl

Zobacz również:

  1. 10 zdrowych przekąsek
  2. Najczęstsze pułapki jedzeniowe
  3. Najlepsze spalacze tłuszczu
  4. Popijać czy nie popijać?

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Przyśpiesz przemianę materii

  1. avatar Kaja pisze:

    Ja co jakiś czas właśnie robię sobie kurację zażywając preparat z błonnikiem. Jednak nie stosuje tabletek, ale błonnik owsiany w postaci proszku gal, który najczęściej dodaje do jogurtu.

Dodaj komentarz