Co posadzić w maju na balkonie?

6 maja 2019, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Jeśli nie dysponujesz domem z ogrodem a lubisz otaczać się zielenią i kwiatami, możesz posadzić rośliny, które przemienią Twój balkon w miłe miejsce do relaksu. W maju można sadzić kwiaty, ale warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami i sugestiami, które to rośliny bardziej wolą nasłonecznione miejsca,  a które cenią sobie cień…

baaaa

Jeśli masz balkon od południa

Wtedy przez większość dnia jest słonecznie i gorąco i rośliny mają doskonałe warunki do wzrostu. Istnieje jednak zagrożenie, że od nadmiaru palącego słońca uschną lub się wypalą, dlatego też trzeba je regularnie nawadniać. Nie radzimy sadzić roślin w donicach i pojemnikach plastikowych, ponieważ bardzo szybko się nagrzewają co szkodzi roślinom.

petuniapetunia

Najlepiej sprawdzą się na balkonie południowym: odmiany surfinii i petunii, aksamitki (ich woń odstrasza komary), cynie, złocienie i rośliny skalniakowate np. rozchodnik. Na balkonie południowym bardzo dobrze rosną też zioła ( szałwia, rozmaryn i bazylia). W glinianych donicach warto też zasadzić lawendę.

 

ola1zioła

bluszczbluszcz

Jeśli masz balkon od północy

Kiedy na Twoim balkonie słońce gości tylko rano to jest mały kłopot. Rośliny z braku odpowiedniej ilości światła bardzo słabo kwitną. W tym przypadku warto pomyśleć o zaaranżowaniu balkonu w takie rośliny, które dobrze czują się w cieniu np: fuksje i niecierpki, niezapominajki, stokrotki, barwinek,  bluszcze i paprocie.

stokrotkistokrotki

Jeśli masz balkon od wschodu

Kiedy słońce operuje do południa dobór roślin będzie tu podobny jak na balkonie północnym, ponieważ poranne słońce nie jest tak mocne a przez resztę dnia panuje tu cień i chłód. Rewelacyjnie będą się tu czuły hosty, hortensje, róże i wszelkie pnącza np. powojniki. Stanowisko roślin powinno być zaciszne oraz osłonięte od wiatru. Półcień również lubi begonia a także bluszcz – dość łatwy w uprawie.

rozeróże

begonia2begonia

Jeśli masz balkon od zachodu

Skąpany w słońcu balkon od zachodu (czyli słonce po południu) to wskazówka, że balkon nagrzewa się bardzo szybko, a więc wybór roślin powinien być zbliżony do strony południowej. Najlepsze rośliny lubiące takie warunki to bratki, nasturcje, aksamitki, ozdobne tawułki, które świetnie komponują się z iglakami. Wyjątkową ozdobą będzie też wisząca begonia lub maciejka, która dodatkowo zachwyca zapachem.

bratkibratki

???????????????????????

nasturcja

  1. Jak w domu sadzić zioła w doniczkach?

  2. Jak sadzić i wyhodować kiełki?

  3. Hodowla cytryny w doniczce

  4. Jakie rośliny posadzić na balkonie

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Szukam ludzi 35-40, którym chce się…
Z miłą chęcią bym się wybrała i wyruszyła z domu na jakieś spotkanie towarzyskie,...
jaki efekt na lato
Jakie paznokcie będą modne w 2024 roku? Zarówno pastele i neony to fantastyczna...
szkoła rodzenia
W szkole rodzenia poznacie właściwie wszystko, co powinniście wiedzieć na temat opieki nad...
Suche szampony
Tradycyjny szampon do włosów w swoim składzie zawiera naturalne substancje pielęgnujące włosy oraz skórę...