Zdrowe produkty na pamięć i koncentrację

1 lipca 2018, dodał: dietetyk medyczny

Czym wspomóc szare komórki, gdy zmęczenie bierze górę, a pilnych prac przybywa? Pobudzająco na szare komórki wpływa nie tylko kawa i czekolada, że też guarana, żeń szeń czy herbata yerba mate. Oto przegląd substancji poprawiających pamięć i koncentrację. Niektóre z nich kupisz w aptece w formie suplementów, ale pamiętaj, że niektóre występują także w formie naturalnej.

Guarana

Eliksir zdrowia z amazońskich lasów. Guarana daje energię i polepsza samopoczucie, działa orzeźwiająco dzięki wysokiej koncentracji naturalnej kofeiny – średnio trzy razy więcej niż naturalna kawa. Uważa się, że jest to najsilniejszy, naturalnie występujący środek spożywczy, zawierający kofeinę. W przeciwieństwie do kawy jest mniej szkodliwa i dłużej działa, nawet do 6 godzin!

Kofeina zawarta w guaranie, zwana jest guaraniną. Polecana dla „pędzących”, pracujących umysłowo i wyczerpanych psychicznie, dla kierowców, studentów w okresie egzaminów oraz wszystkich, których styl życia wymaga pełnej gotowości i koncentracji.

Lecytyna

Jest niezbędna do funkcjonowania układu nerwowego. Jest bardzo ważnym elementem składowym mózgu i tkanki nerwowej. Lecytyna pełni ważną funkcję w wielu procesach metabolicznych organizmu. Wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego, pokarmowego i krążenia.

Nie działa natychmiast, należy dostarczać ją regularnie do organizmu. Polecana dla intensywnie pracujących umysłowo, w stanach zmęczenia, osłabienia, przy zaburzeniach pamięci, nadpobudliwości nerwowej i osłabionej koncentracji. W formie naturalnej w dużej ilości występuje w żółtkach jaj.

Kofeina

Działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, ale też na wiele innych organów! Polepsza procesy kojarzeniowe i pamięciowe, zmniejsza zmęczenie i senność, ale działając na inne organy zwiększa stres, zdenerwowanie. Bezpośredni wpływ kofeiny na organizm zaczyna się odczuwać po około 30 minutach.

Filiżanka kawy zawiera 100-200mg kofeiny, filiżanka herbaty ok. 60mg. Są też minusy picia kawy: uzależnia, wypłukuje magnez.

Żeń-szeń

Wykazuje wielokierunkowe działania, dlatego znakomita większość ludzi odczuwa po nim wyraźną poprawę. Ma dobroczynny wpływ na szare komórki. Dodaje energii, skraca czas reakcji, poprawia umiejętność koncentracji i zapamiętywania. Zwiększa odporność na stres. Jest często składnikiem produktów energetyzujących.

Wybierając preparat z żeń-szeniem warto zwrócić uwagę na dawki wyciągu z żeń-szenia zawarte w tabletce. Zaobserwowano bowiem, że u osób przyjmujących powyżej 3 g wyciągu z żeń-szenia dziennie występowały objawy uboczne: nadciśnienie tętnicze, wzmożoną pobudliwość nerwową, biegunkę i wysypkę skórną. Wykazuje dobroczynny wpływ, gdy jest zażywany regularnie.

Magnez

Niedobór magnezu powoduje m.in. trudności w koncentracji. Magnezem powinny wspierać się osoby żyjące w stresie i nadużywające kofeiny. Magnez warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, układu sercowo-naczyniowego i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni. Witamina B6 ułatwia wchłanianie magnezu i odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Dlatego wybierając preparat z magnezem warto, by w składzie znalazła się też witamina B6.

W połączeniu z cukrem (np. w czekoladzie) szybko dodaje energii i poprawia nastrój; ale organizm reaguje na cukier wypuszczeniem insuliny, a ta redukuje poziom cukru we krwi. Insulina obniża poziom energii. Efekt negatywny po jakimś czasie przewyższa początkowy efekt pozytywny. Dlatego najlepszy jest magnez z orzechów lub czekolady gorzkiej.

Tauryna

To kolejna substancja poprawiająca pracę szarych komórek. Jest neuroprzekaźnikiem: wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Efekty działania tauryny są subtelne; uspokaja i zwiększa stabilność myśli. Wysokie stężenie tauryny występuje w rozwijającym się mózgu i drastycznie spada zaraz po zakończeniu procesu rozwoju. Tauryna jest składnikiem dostępnych na rynku napojów energetyzujących oraz odżywek dla sportowców.

Organizm ludzki wytwarza niewielkie ilości tauryny w wątrobie, mózgu, jelitach i mięśniach szkieletowych. Jej naturalnym źródłem jest mięso, szczególnie podroby (np. wątroba), ryby, małże. Co ciekawe jest niezbędnym składnikiem w diecie kotów.

Miłorząb japoński

Miłorząb ma silne właściwości antyoksydacyjne, ochrania ośrodkowy układ nerwowy i układ sercowo-naczyniowy. Stąd tez pośrednio przypisuje mu się działanie stymulujące na układ nerwowy. Jest używany jako środek opóźniający starzenie. Pobudza ciało, poprawia koncentrację i pamięć, jednak na efekty trzeba czekać miesiącami, a niestety nie ma badania naukowego z grupą kontrolną placebo, które by wykazało, że Ginkgo Biloba ma jakikolwiek wpływ na pracę umysłową.

Yerba mate

To herbata z ostrokrzewu paragwajskiego bogata w mateinę (substancję podobną do kofeiny) dzięki której napar ma działanie pobudzające i pozytywnie wpływa na stan umysłu ułatwiając koncentrację. Jest idealna dla ludziach aktywnych. Polecana szczególnie pracownikom umysłowym, uczniom i studentom, a także innym osobom doświadczającym wzmożonego wysiłku intelektualnego. Zawarte w niej składniki zapewniają kompleksowe wsparcie pracy naszego mózgu.

Nietypowy „ziemisty” smak Yerba Mate może w pierwszej chwili zaskoczyć, wystarczą jednak dwie lub trzy porcje, by się z nim oswoić. Jedynym nie do końca udowodnionym przeciwwskazaniem do picia Yerba mate nie jest choroba wrzodowa żołądka.

 

Justyna Marszałkowska-Jakubik – dietetyk medyczny – www.e-prolinea.pl

Zobacz również:

  1. Najbardziej kaloryczne owoce

  2. Szybkie diety owocowe

  3. Najbardziej kaloryczne warzywa: ranking

  4. Co nas tuczy?

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Technologia żywej wody "Living Water Technology"
Cena:
390 zł
Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Duże rozmairy - sklep EDorota.pl
Cena:
179 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Gdzie upolować promocje online?
> Wyszukana napisał/a:> > malinamalwa napisał/a:> Uwazam, ze ceny w sklepach sa czasem naprawde...
serum do rzęs Art Lash Christian La…
dla mnie to serum jest mega. Ja je stosuję regularnie już od dłuższego...
licówki porcelanowe
Dzień dobry chce założyć licówki porcelanowe w tej stomatologii https://dentomed.com.pl/stomatologia-estetyczna/Czy ktoś może zna tą...
Jestem debilem - dałem jej odejść..…
Szkoda tylko, że czasem tej mądrości nabywa się po szkodzie...