Co ciekawego warto zobaczyć w Warszawie

20 marca 2020, dodał: jskonka
Artykuł zewnętrzny

Stolica Polski, która urzeka swą historią, a także swym pięknem. Większość ludzi jest tutaj tylko przejazdem, kiedy chcą dostać się na lotnisko Chopina czy Modlin. Niektórzy mieszkańcy innych miejscowości nawet nie mieli szansy pojawić się w stolicy naszego kraju. Czasem warto pomyśleć, by zatrzymać się tutaj na chwilę, zorganizować weekendową wycieczkę do Warszawy i podziwiać zabytki oraz jej piękno, które właśnie to miasto oferuje.

 

 

 

Zamek Królewski i plac Zamkowy

Zamek wraz z kolumną Zygmunta III Wazy, która znajduje się na placu Zamkowym, jest jednym z rozpoznawalnych symboli Warszawy. W XV wieku budowla była siedzibą książąt mazowieckich. Zamek został zniszczony podczas II Wojny Światowej, a jego odbudowa zaczęła się na początku lat 70. W 1984 roku udostępniono go publiczności. 6 lat później odbyła się tutaj symboliczna uroczystość przekazania Lechowi Wałęsie insygniów prezydenckich z okresu międzywojennego. Natomiast budowa placu Zamkowego rozpoczęła się w 1818 roku i trwała do 1821. Niestety uległ dwukrotnemu zniszczeniu, w 1939 i 1944 roku, a odbudowę zaczęto w 1949, a skończono w 1958 roku.

 

     

 

 

Pałac Kultury i Nauki

Budynek ten jest najwyższym w Polsce, jego wysokość całkowita to 237 metrów. Budowa trwała od 1952 do 1955 roku, a jego pomysłodawcą był Józef Stalin. Dlatego do 1956 roku Pałac nosił nazwę im. Józefa Stalina. Styl architektoniczny budynku to socrealizm. Na 43 piętrze budowli gniazdują sokoły wędrowne, a w podziemiach zamieszkują koty, które mają opiekunkę i zapewnione pożywienie przez administrację Pałacu. W 2007 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków.

 

 

 

Muzeum Powstania Warszawskiego

Powstało w 1983 roku jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego, a obecne muzeum otworzono w 2004 roku. W środku budynku znajdziemy różne ekspozycje i dowiemy się o wiele więcej o powstaniu warszawskim.

 

 

Łazienki Królewskie

Pierwotnie w miejscu dzisiejszych Łazienek mieścił się królewski zwierzyniec. Nazwa podchodzi od luksusowego kąpieliska, które zostało wzniesione na tym terenie w połowie XVII wieku przez ówczesnego poetę Stanisława Lubomirskiego. W parku krajobrazowo-geometrycznym znajdziemy Pomnik Chopina, pod którym odbywają się letnie koncerty fortepianowe, a także klasycystyczny pałacyk z połowy XVII wieku, który od 1746 roku należał do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

 

 

Grób Nieznanego Żołnierza

Odsłonięto go 2 listopada 1925 roku (w tym samym roku co łódzki pomnik Nieznanego Żołnierza) i tego samego dnia złożono tu szczątki nieznanego żołnierza. W trakcie wojny został poważnie zniszczony, ale odbudowano go w 1946 roku i odsłonięto na nowo. Pomnik ten ma symbolizować uczczenie pamięci żołnierzy poległych w walce o niepodległą Polskę.

 

 

Warszawa Wilanów

Dzielnica Warszawy, która pierwotnie nosiła nazwę Milanów. Dwór w Milanowie odkupił Jan III Sobieski i postanowił wybudować tutaj swoją rezydencję. Wzniesiona została przez pochodzącego z Włoch architekta – Augustyna Locciego, a także przebudowywano ją dwa razy. Willa nosiła nazwę Villa Nova, co zostało niedługo potem spolszczone i tak powstał Wilanów.

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz