Co ciekawego warto zobaczyć w Łodzi

20 marca 2020, dodał: jskonka

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Istnieje wiele hipotez na temat od czego wzięła się nazwa “Łódź”. Podobno wywodzi się od szlacheckiego nazwiska rodowego, imienia staropolskiego “Wodzisław” lub od rzeki “Łódka”. Łódź zyskała prawa miejskie w 1423 roku, a nadał je król Władysław Jagiełło. Znajduje się tutaj wiele muzeów, teatrów czy zabytków wartych uwagi.

 

 

Ulica Piotrkowska

Uznawana jest za jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Jej długość to około 4 km. Swój początek ma na placu Wolności, a kończy się na placu Niepodległości. Od początku wokół niej rozbudowywało się miasto. Na ulicy znajdziemy wiele sklepów, pubów, restauracji, Urząd Miasta Łodzi, a także Aleję Gwiazd.

 

 

Pałac Izraela Poznańskiego

W 1877 roku Izrael Poznański zakupił narożną kamienicę u zbiegu obecnej ulicy Ogrodowej i Zachodniej. W latach 1883-1903 budynek przeszedł wiele przekształceń i ostatecznie został zakończony w stylu eklektyzmu (połączenie neorenesansu i neobaroku). Przebudowywaniem zajęli się architekci Hilary Majewski i Juliusz Jung. W 2015 pałac uznano za pomnik historii.

 

 

Manufaktura

Aktualnie znajduje się tutaj centrum handlowo-usługowe z elementami rozrywki takimi jak kino, kręgielnia, ściana wspinaczkowa. Zostało otwarte w 2006 roku. Wcześniej, na miejscu obecnej Manufaktury, znajdował się, wybudowany w stylu neoromanizmu, kompleks fabryczny Izraela Poznańskiego. Pierwotnie budynki fabryki wybudowano w 1872 roku. W kompleksie znajdowały się m.in. przędzalnie, tkalnie, drukarnie tkanin. Budynki z zewnątrz są oryginalne, jednak wewnątrz dokonano całkowitej przebudowy. W kompleks Manufaktury wchodzi również hotel.

 

   

Ogród Botaniczny

Ogród o powierzchni 67 hektarów jest jednym z największych ogrodów w Polsce. Ogród ma charakter parkowo-leśny, a także na jego terenie znajdziemy 2 sztucznie usypane wzgórza. Znajdziemy tutaj także ponad 3000 różnych gatunków roślin i 2000 gatunków roślin szklarniowych.

 

 

Palmiarnia

W Palmiarni znajduje się kolekcja roślin egzotycznych. Każdy może tu nacieszyć oko podziwiając dzikie, niespotykane na codzień rośliny oraz zwierzęta takie jak żółwie. Palmiarnia mieści się w obrębie najstarszego parku w Łodzi – Parku Źródliska, który można zwiedzić tuż po wizycie w Palmiarni lub przed nią.

 

Księży Młyn

Obecnie znajdują się tu lofty zamieszkałe przez mieszkańców Łodzi. Kiedyś znajdowały się tu fabryki włókiennicze – przędzalnie bawełny, których właścicielem był Karol Scheibler. Księży Młyn składał się z trzech zespołów fabrycznych, przy których wybudowano mieszkania dla robotników pracujących w fabrykach. 5 lat temu, w 2015 roku uznano Księży Młyn za pomnik historii.

 

 

Księży Młyn obecnie.

 

Muzeum Pałac Herbsta

Oficjalna nazwa to Willa Edwarda Herbsta. Jest to budynek wybudowany w stylu neorenesansowym, zaprojektowany przez Hilarego Majewskiego. Budowę obiektu zaczęto w 1875 roku i ukończono 2 lata później. W tejże willi mieszkał Edward Herbst – mąż córki Karola Scheiblera, Matyldy. Obecnie znajduje się tu muzeum, w którym możemy zobaczyć dzieła malarstwa polskiego i europejskiego, a także zwiedzić należący do willi ogród, który urzeka zarówno zimą jak i latem.

 

 

Skansen Architektury Drewnianej

Otwarcie skansenu miało miejsce w 2008 roku, a 7 lat później uznano go za pomnik historii. Znajdziemy tutaj ponad 200-letni kościół, czy też pięć prawie stuletnich domów rzemieślników pochodzących m.in. z ulic Żeromskiego czy Kopernika. W środku budynków zobaczymy jak wyglądały one za czasów mieszkających w nich robotników.

 

     

 

Archikatdera św. Stanisława Kostki

Budowa bazyliki rozpoczęła się w 1901 roku i zakończyła 11 lat później. W 1920 roku kościół uzyskał miano katedry, a 51 lat później dach katedry spłonął. Odbudowę zaczęto od razu i po roku ponownie oddano ją do użytku. W 1987 roku odwiedził to miejsce papież Jan Paweł II, a 5 lat później papież Polak utworzył archidiecezję łódzką i takim sposobem katedra stała się archikatedrą.

 

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tanie dodatki
Ja lubię niedrogie dodatki, bo nie przywiązuję się do biżuterii na co dzień wybieram...
Filmy
To ja ostatnio na chyba netflix oglądałam "Rytuał". Całkiem przyjemny. Teraz na dziś planujemy...
Seriale
Mnie mega wciągneła "Chyłka". Zazwyczaj nie oglądam polskich seriali ale ten jest świetny,...