Orzechy są nie tylko pyszne, ale również bardzo korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Pod swoimi twardymi skorupkami kryją bogactwo cennych składników odżywczych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Chrupiące, smaczne i zdrowe, jednak bardzo kaloryczne. To stwierdzenie idealnie pasuje do orzechów. Z pewnością każdy bardzo dobrze o tym wie, że głównym składnikiem orzechów są tłuszcze, jednak te nienasycone, które w skuteczny sposób obniżają poziom złego cholesterolu we krwi. Orzechy to również bardzo cenne źródło błonnika oraz białka, które sycą na bardzo długi czas, przez co nie odczuwamy głodu. Cały sekret orzechów tkwi przede wszystkim w tym, aby w odpowiedni sposób wkomponować je w codzienny jadłospis. Najlepiej używać ich jako dodatek do potraw, dzięki czemu nawet osoby będące na diecie mogą sobie bez obaw pozwolić na ich spożycie. Pamiętać jednak należy o tym, aby wybierać te, które nie zawierają takich dodatków jak cukier, sól czy chrupiąca panierka. Obecnie w sklepach jest tak duży wybór orzechów, że większość osób nie wie, na które się zdecydować. Z tego właśnie względu warto zapoznać się z właściwościami każdej z odmian, aby dokonać tego najwłaściwszego wyboru.
Orzechy arachidowe
Orzechy arachidowe zwane również fistaszkami zawierają w sobie spore ilości białka, witaminę B3 oraz magnez, które redukują stres, a także poprawiają koncentrację. Po fistaszki warto sięgać przed egzaminami, ponieważ poprawiają pamięć, dzięki czemu nauka jest łatwa i przyjemna.
Migdały
W składzie migdałów znajduje się sporo tłuszczu, przez co są bardzo kaloryczne, jednak ich spożycie sprzyja odchudzaniu dzięki niezbędnym nienasyconym kwasom tłuszczowym. Kwasy te regulują metabolizm, a dzięki zawartości błonnika na długo dają uczucie sytości.
Nerkowce
Orzechy te powinny być spożywane przede wszystkim przez osoby, które chcą wzmocnić układ sercowo-naczyniowy. Dzięki zawartości potasu skutecznie zapobiegają podnoszeniu się poziomu złego cholesterolu we krwi. Ich spożycie przyczynia się ponadto do ochrony serca przed zawałem dzięki magnezowi, który rozszerza naczynia krwionośne.
Orzechy laskowe
To jedne z najpopularniejszych orzechów, które są bardzo dobrym źródłem witaminy E, zwanej potocznie witaminą młodości oraz płodności. W sytuacji, gdy w organizmie nie brakuje tej witaminy, narządy rozrodcze pracują bez zarzutów, dlatego też kobiety myślące o potomstwie powinny z przyjemnością chrupać te orzeszki.
Orzechy piniowe
Witamina K odpowiada za prawidłowy proces krzepnięcia, zmniejszając również krwawienia miesiączkowe a znalezienie jej w orzechach to niestety rzadkość. Na szczęście w orzechach piniowych znajdują się jej spore ilości, dlatego też warto je chrupać jak najczęściej.
Orzechy brazylijskie
Orzechy te to egzotyczny przysmak, który zawiera w swoim składzie wapń wzmacniający kości oraz zęby, a więc warto podawać je dzieciom jako zdrową przekąskę. Przyszłe mamy powinny je spożywać ze względu na kwas foliowy natomiast mężczyźni ze względu na selen, który wpływa na sprawność plemników.
Orzechy włoskie
Orzechy włoskie dzięki sporej zawartości fosforu wpływają korzystnie na proces sprawnego myślenia, dlatego też nie powinno ich zabraknąć w diecie uczniów oraz studentów. Oprócz tego można w ich składzie znaleźć kwas linolenowy, który chroni przed miażdżycą oraz zawałem serca.
Orzechy makadamia
W zbawienny sposób wpływają na wygląd skóry, gdyż są pogromcami wolnych rodników i zapobiegają szybkiemu starzeniu się skóry. Dzięki sporej ilości minerałów wzmacniają układ szkieletowo-mięśniowy natomiast dzięki żelazu zapobiegają niedokrwistości.
Pistacje
Nie powinno ich zabraknąć w diecie osób mających problem ze wzrokiem oraz noszących okulary, ponieważ jako jedyne zawierają luteinę oraz zeaksantynę, które bardzo korzystnie wpływają na oczy.
Orzechy pekan
Swoim wyglądem przypominają orzechy włoskie i zawierają w sobie spore ilości cynku. Posiadają właściwości antynowotworowe i zapobiegają głównie rakowi piersi oraz prostaty.
zobacz również:
-
Ser i orzechy: zasady łączenia
-
Orzechy – na piękną skórę, włosy i paznokcie
-
Nietolerancja pokarmowa – objawy i zagrożenia
-
Kącik porad: czytelnicy pytają – eksperci odpowiadają!