Cholesterol – fakty i mity

5 lutego 2018, dodał: aleksandraw

Wybierając produkty w sklepie, chętnie sięgamy po te opatrzone napisem „bez cholesterolu”. Wokół cholesterolu krąży wiele mitów. Aby jednak zacząć je obalać, należy zadać sobie pytanie: czym jest cholesterol i dlaczego sama jego nazwa budzi już złe skojarzenia? Rzeczywistość jest przecież o wiele bardziej złożona – wysoki poziom cholesterolu może być niebezpieczny, ale sam cholesterol jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Aby zrozumieć rolę cholesterolu w naszej diecie, należy na początku odpowiedzieć sobie na pytanie: czym jest cholesterol? Otóż jest to substancja tłuszczowa w naturalny sposób znajdująca się w naszym organizmie.  Jest składnikiem niektórych hormonów (m.in. estrogenów, androgenów, kortyzolu). Bez cholesterolu nasz organizm nie byłby w stanie wytworzyć witaminy D3. Cholesterol częściowo powstaje w wątrobie (85%), a częściowo dostarczany jest do organizmu z pokarmem.

MIT: Należy całkowicie wystrzegać się cholesterolu w diecie

FAKT:  Istnieje „dobry” (HDL) i „zły” (LDL) cholesterol, różniące się budową i wpływem na organizm.

Dzięki HDL zbędny cholesterol zostaje przeniesiony do wątroby, gdzie zostaje przetworzony przez organizm, zmagazynowany lub wydalony z żółcią. Dla organizmu najkorzystniejsza sytuacja jest wtedy, gdy ma wysoki poziom HDL, a niski LDL. Zadaniem LDL jest transport cholesterolu z wątroby do komórek ciała. Badania wykazały, że jego nadwyżka może powodować choroby sercowe poprzez powstawanie złogów  w tętnicach. Na ilość LDL, poza złą dietą wpływa m.in. nadwaga, palenie papierosów czy brak ruchu.

MIT: Należy mieć jak najniższy poziom cholesterolu.

FAKT: Optymalny poziom cholesterolu całkowitego we krwi wynosi 200 mg/dl.

Nie jest dobrze, gdy poziom cholesterolu w organizmie jest zbyt niski – jego niedobór szkodzi zdrowiu. Optymalny poziom wyznaczony został na 190-200 mg/dl, a na tę sumę składa się tzw. cholesterol całkowity, czyli ilość zarówno cholesterolu LDL jak i HDL. Normą dla LDL jest nie więcej niż 100-130 mg/dl, zaś normą dla HDL wynosi nie mniej niż 40-45 mg/dl.

MIT: Jaja to zło!

FAKT: Kwestia jajek, jako produktu o wysokim stężeniu cholesterolu, którego należy unikać znana jest chyba każdemu, kto zagłębi się w podręczniki dedykowane dietom. Każde jajko zawiera 200 mg cholesterolu, podczas gdy dzienną normą powinno być nie więcej niż 300 mg. Dla wszystkich zmartwionych – nie ma się czego obawiać! Według Światowej Organizacji Zdrowia normą jest spożywanie 6-10 jaj tygodniowo. Ponadto, jaja są świetnym źródłem białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, lecytyny, witamin i niezbędnych składników mineralnych. Pozostałe źródła cholesterolu, np. kiełbasy i tłuste sery, nie zawierają już tych wszystkich dobroci.

 

 

MIT: Tłuste produkty prowadzą do zwiększenia cholesterolu

FAKT: Należy uważać na tłuszcze nasycone i  unikać tłuszczy trans.

Nie należy demonizować kwestii tłuszczu w diecie, a wręcz przeciwnie! Tłuszcze są niezbędnym składnikiem, potrzebnym do wytworzenia niektórych witamin. Niektóre tłuszcze mogą podwyższyć poziom dobrego cholesterolu, którego tak w naszych dietach brakuje. Warto ograniczyć tłuszcze zwierzęce (tłuste sery, wędliny, kiełbasy) na rzecz tłuszczy roślinnych (ryby, oleje roślinne, nasiona, orzechy). Nie należy jednak eliminować tłuszczy nasyconych z diety. Powinny one nadal stanowić część całości tłuszczy, które spożywamy. Jedynym rodzajem tłuszczy, którego z pewnością należy unikać, są tłuszcze trans, czyli wysoko przetworzone tłuszcze roślinne, bardzo często obecne w słodyczach.

 

MIT: Produkty bez cholesterolu są produktami pro-zdrowotnymi

FAKT: Etykietka „bez cholesterolu” czy „bez tłuszczu”  na produktach rzekomo dietetycznych lub pro-zdrowotnych bardzo często stanowi jedynie chwyt marketingowy i nie ma nic wspólnego ze zdrowiem. Produkty te może i są pozbawione  tłuszczów zwierzęcych, ale za to bardzo często zawierają w sobie niekorzystnie wpływające na zdrowie składniki, takie jak syrop glukozowo-fruktozowy, słodziki czy tłuszcze trans. Te ostatnie, mimo swego roślinnego pochodzenia mają najgorszy wpływ na nasze zdrowie i właśnie na wzrost złego cholesterolu. Jaki z tego morał? Zawsze należy czytać skład na etykietach.

MIT: Problemy z cholesterolem mają tylko ludzie starsi

FAKT: Problemy z cholesterolem może mieć osoba w każdym wieku.

Wysoki poziom cholesterolu może być dziedziczny. Uważać na niego powinny zaś przede wszystkim osoby, u których stwierdzono w rodzinie przypadłość do podwyższonego poziomu cholesterolu. Nadal jednak największą rolę odgrywa tu dieta (powinna być urozmaicona) oraz styl życia (warto zadbać o aktywność fizyczną oraz o ograniczenie używek). Amerykańska Akademia Pediatryczna radzi wręcz, aby badać poziom cholesterolu u dzieci, które mają nadwagę i pochodzą z rodzin, w których poziom cholesterolu jest wysoki.

Źródła: hellozdrowie.pl, cholesterolowa.pl, poznajsienatluszczach.pl.

 

zobacz również:

Dieta antycholesterolowa – jadłospis i przepisy na dania

Dieta wątrobowa – usuwanie toksyn

Dieta makrobiotyczna korzystna dla zdrowia?

Jak powstaje cholesterol?

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Cholesterol – fakty i mity

  1. avatar Joanna Nowaczyk napisał(a):

    Ja nie mogę jeść jaj, jak zjem i nie mam leków momentalnie wartość mi drastycznie wzrasta. Od czasu do czasu, ale jest to zdecydowanie rzadko, raz na kilka miesięcy zjem omlet lub jajecznicę:) Tak spożywam inne potrawy w których są jaja. Jeśli chodzi o margarynę obniżającą poziom cholesterolu, to już wysokiego nie obniży powiedział mi lekarz, ale wiem sama po sobie, że nie podwyższy i obniża w potrawie jeśli spożywamy ją z danym posiłkiem.

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ
Sprawdź na bielizna9.com!
Cena:
Naturalna witamina C
Cena:
139 zł
Pasty curry o oryginalnym, pikantnym smaku i niezapomnianym aromacie
Cena:
12,99 zł
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

jaki zestaw?
a czy któraś z was mogłaby mi poradzić może nie cały zestaw ale...
Który krem na rozstępy?
Zaden krem nie usunie rozstępów, bo to jest nieodwracalnie popękana tkanka łączna!!! laser...
Gdzie iść na randkę?
Ja bym nie mogła rozmawiać z nieśmiałym chłopakiem, sama sporo mówię, ale...
Rozwód krótko po ślubie
A wcześniej oszukiwała sama siebie, czy on tak dobrze się maskował...?