Bromelina – enzym, który poprawia krążenie krwi
Osoby, które cierpią z powodu zakrzepicy, złogów cholesterolu w naczyniach krwionośnych lub po prostu chcą zadbać profilaktycznie o zdrowie swojego układu sercowo-naczyniowego, powinny sięgnąć po produkt, który na co dzień nie jest kojarzony z leczeniem, lecz z pysznym smakiem. Zawiera on bromelinę – mieszankę enzymów proteolitycznych, które ułatwiają trawienie tłuszczu, białka i skrobi, a w konsekwencji zapobiegają odkładaniu się blaszek miażdżycowych w żyłach i tętnicach oraz wokół narządów wewnętrznych.
Enzym ten zmniejsza również lepkość krwi, dzięki czemu poprawia się jej krążenie. Dodatkowym dobroczynnym działaniem bromeliny jest likwidacja wzdęć i łagodzenie nadkwasoty żołądka przy ciężkostrawnej diecie. Bromelina powoduje też zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych, a w efekcie zmniejszanie się obrzęków powstających podczas problemów z krążeniem.
Gdzie szukać bromeliny? Najwięcej znajdziecie jej w ananasie. To lubiany egzotyczny owoc, który często gości w naszej kuchni jako dodatek do deserów czy ciast. Można go spożywać również na surowo jako przekąskę i w postaci soku czy suszonych owoców. Owoc ten pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie rośnie na krzewach o grubej łodydze, która może osiągnąć wysokość do 1 m. Kwitnący ananas ma kwiaty w kolorze żółtym lub lekko czerwonym, a jego długi liście z kolcami na końcach tworzą bardzo efektowny widok. Ciekawostką jest fakt, że można w warunkach domowych wyhodować ananasa w doniczce, pozyskując sadzonkę z wierzchniej części owocu wraz z pióropuszem liści, którą odcinamy przygotowując owoc do spożycia.
Zalecana dzienna dawka bromeliny to przynajmniej 40 mg dziennie, czyli zjadając ok. 250 g świeżego ananasa przyjmujemy wystarczającą ilość tej substancji, by zapewnić sobie jej działanie lecznicze.
Najzdrowszym wyborem jest spożywanie świeżego ananasa na surowo, gdyż w tej postaci dostarcza nam on najwięcej wiele właściwości odżywczych i wykazuje działanie lecznicze. Poza wspomnianą wyżej bromeliną ananas posiada również wiele innych witamin i mikroelementów, m.in. witaminy A i C, sod, potas, żelazo, magnez oraz błonnik. Warto więc dodawać ananasa do sałatek, deserów, a nawet do dań mięsnych, zwłaszcza tych z drobiem w roli głównej.