Kaniula dożylna – wenflon | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Kaniula dożylna – wenflon

24 maja 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Wenflon to inaczej kaniula dożylna, którą zakłada się w czasie choroby lub przed planowanym zabiegiem operacyjnym. Kaniule dożylne umożliwiają podanie leków, ale również kroplówki zawierającej cenne minerały i inne substancje odżywcze. Dzięki temu stan pacjenta się poprawia, a proces regeneracji może ulec skróceniu. Przekonaj się, co czego służy wenflon. Poznaj najważniejsze informacje, które charakteryzują kaniule dożylne.

wenflon kaniula dożywotnia

Do czego służy wenflon

Kaniula dożylna to wyrób medyczny, zwany potocznie wenflonem. To wyrób wyrób medyczny, który stosowany jest w celu dożylnego podawania płynów do organizmu. Warto zauważyć, że wenflon oraz inne produkty medyczne powinien być zakładany przez wykwalifikowane w tym celu osoby. Zakładanie wenflonu to jedna z kilku usług, jakie oferuje pogotowie pielęgniarskie świadczące swoje usługi na terenie Trójmiasta oraz okolic. Wenflon składa się z dwóch elementów obejmujących cienką i elastyczną rurkę zwaną kaniulą, która przeznaczona jest do tymczasowego umieszczenia w naczyniu pacjenta – żyle. Druga część to port, który służy do podłączenia strzykawki, kroplówki lub pobrania krwi. Należy pamiętać, że jest to produkt jednorazowy potrzebny choćby do pobierania krwi lub podawania leków.

Kroplówka to specjalny wlew, który za pośrednictwem naczyń krwionośnych dostarcza do organizmu ważnych leków, płynów drogą żylną oraz preparatów odżywczych. Należy podkreślić, że jest to produkt powszechnie stosowany w szpitalach i placówkach leczniczych. Jednak coraz częściej z usługi tej można skorzystać w warunkach domowych, co skutecznie wspiera proces leczenia wielu chorób i dolegliwości z nimi związanych. Kroplówka podłączana jest do wcześniej założonego wenflonu przez wykwalifikowaną pielęgniarkę.

Jak założyć wenflon

Warto pamiętać, że wenflon to jeden z wielu produktów medycznych. Powinien być zakładany przez personel medyczny, który posiada odpowiednią wiedzę oraz umiejętności. Gwarantuje to odpowiedni dobór produktu do indywidualnych potrzeb pacjenta, gdyż należy wziąć pod uwagę rozmiar oraz kondycje jego naczyń krwionośnych. Kaniulę zakłada się poprzez wkłucie do naczynia pacjenta. Natomiast w przypadku niewłaściwego założenia lub użytkowania kaniuli mogą wystąpić niebezpieczne powikłania, takie jak: infekcja, krwiak, wynaczynienie, obrzęk, krwotok, zapalenie żył lub zator gazowy. Dlatego też korzystanie z usług wykwalifikowanego zespołu pozwala zminimalizować wspomniane ryzyko do minimum.

Kolory i rozmiary welonów

Igła motylkowa dostępna jest w kilku wariantach – kolorach do wyboru, które definiują rozmiar kaniuli. Wyróżnia się kolor fioletowy, który oznacza najmniejszy rozmiar igły. Wenflony w kolorze żółtym stosowane są w neonatologii i pediatrii. Natomiast niebieskie stosuje się w onkologii, pediatrii oraz geriatrii. Wspomniany sprzęt medyczny w kolorze różowym stosuje się zazwyczaj w przypadku płynoterapii oraz podawania płynów infuzyjnych dożylnych. Kaniule w kolorze zielonym wykorzystuje się w trakcie transfuzji krwi oraz resuscytacji płynowej. Typ ten stosuje się także w czasie operacji oraz pacjentów, którzy ulegli wypadkowi. Następne dwa rozmiary kaniuli oznaczone są kolorem białym i szarym. Wyróżnia je znacznie większy przepływ niż w przypadku zielonego wenflonu, jednak stosuje się je w tych samych przypadkach. Największy wenflon ma kolor czerwony lub pomarańczowy. Produkt ten wyróżnia duża średnica, która umożliwia bardzo szybkie podanie preparatów krwiopochodnych oraz leków w momencie zagrożenia życia.

Wkłucie centralne

Wkłucie obwodowe powszechnie zwane jest centralnym. To specjalny wyrób medyczny, który wprowadzany jest naczyniem krwionośnym do dużej żyły centralnej. Warto zauważyć, że wkłucie centralne najczęściej wykonywane jest w żyle podobojczykowe, którą wyróżnia niskie ryzyko rozwoju infekcji lub groźnego zakrzepu. Innym miejscem do założenia wkłucia centralnego jest: żyła szyjna wewnętrzna, żyła szyjna zewnętrzna, żyła dołu łokciowego, której cewnik umiejscowiony jest w żyle głównej górnej. Wkłucie obwodowe w porównaniu do wenflonu może znajdować się w ciele człowieka przez kilka tygodniu lub miesięcy. Wyrób ten umożliwia pobranie próbki krwi do badania, a także podanie leków i innych płynów medycznych.

Kaniula dotętnicza

Kaniula dotętnicza to produkt wykonany ze specjalnego tworzywa, które może być widoczne w czasie badania ultrasonograficznego. Kaniulę tą wprowadza się do tętnic obwodowych. Sprzęt ten umożliwia pobranie krwi do gazometrii. Stosowany jest także w czasie inwazyjnego monitorowania ciśnienia. Produkt ten zakłada się podobnie, jak wenflon. Dodatkowo kaniula ta może być wyposażona w specjalne skrzydełka, które ułatwiają jej zamocowanie.

Usługi pielęgniarskie to jeden z ważniejszych elementów, jaki wpływa na postęp leczenia. Warto zauważyć, że z usług tych można coraz częściej skorzystać w domowym zaciszu. Dzięki temu podawanie niektórych leków, kroplówki nawadniającej i innych płynów staje się bezproblemowe. Skorzystaj z wykwalifikowanych usług, jakie oferuje sprawdzone pogotowie pielęgniarskie. Zadbaj o siebie i bliskich w profesjonalny sposób!

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Strony internetowe
A ja lubię strony o innych krajach, teraz czytam o Gruzji.
Firany. Jakie wybrać
U mnie są muslinowe firany.
Sztywność stawów , reumatyzm
Kolagen też trzeba uzupełniać żeby stawy nie sztywnialy.
Czy każdy facet to oszust i kłamca?…
Ponoć w USA 30 procent kobiet to singielki właśnie z powodu braku odpowiednich facetów.. .