Zdrowe serce – profilaktyka i dieta

7 grudnia 2022, dodał: Marta Dasińska
Artykuł zewnętrzny

Problemom z układem krążenia można i trzeba zapobiegać. W profilaktyce i leczeniu chorób sercowo-naczyniowych dużą rolę odgrywa zmniejszenie masy ciała u osób z nadwagą i otyłością, zmiana nawyków żywieniowych i umiarkowana aktywność fizyczna oraz wizyta u specjalisty kardiologa.

Ludzkie serce waży 300-350 gramów, ma kształt zaciśniętej pięści i jest tytanem pracy. Codziennie pompuje ponad siedem ton krwi, a ona przepływając przez tętnice i żyły pokonuje około 90 tysięcy kilometrów. Jest najważniejszym ogniwem całego układu krążenia. Dlatego należy o nie dbać przez całe życie.

Redukcja stresu

Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Stres ma bardzo niekorzystny wpływ na funkcjonowanie naszego serca. Ten nie tylko wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, ale jest także wyjątkowo niebezpieczny dla serca, bowiem sam w sobie jest czynnikiem zwiększającym ryzyko zawału, może także doprowadzić do powstania innych schorzeń, które są za niego odpowiedzialne. Może również prowadzić do nadciśnienia tętniczego, ponieważ charakterystyczny dla niego stan gotowości do walki lub ucieczki jest związany z podwyższonym ciśnieniem i przyspieszonym rytmem serca.

Coraz więcej osób nie potrafi poradzić sobie z piętrzącymi się problemami dnia codziennego. Zmiana podejścia nie jest procesem szybkim i prostym, ale warto zastanowić się nad naszym stosunkiem do otaczającej rzeczywistości, ponieważ tylko w ten sposób zadbamy o poprawne funkcjonowanie serca i polepszymy komfort życia. Ludzie bardzo często nie potrafią odnaleźć równowagi między pracą a życiem prywatnym, co przekłada się na konflikty rodzinne i pogarszający się stan psychiczny. Pełna regeneracja naszego organizmu zależy także od odpowiedniej jakości snu. Zbyt krótki prowadzi do silnego wzrostu ciśnienia tętniczego. W dłuższej perspektywie znacznie przeciąża to serce, które nieustannie pracuje na najwyższych obrotach.

Badania kontrolne

Ważną kwestią jest także wykonywanie regularnych badań kontrolnych, które sprawdzą stan naszego serca i będą gwarancją jego prawidłowego funkcjonowania. Lekarz Kardiolog zleci badania, które pozwalają na wczesne wykrycie wielu schorzeń układu krążenia. W ramach profilaktyki lekarz dokonuje oceny ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia oraz w zależności od potrzeb pacjenta wskazuje dalsze zalecenia.

Sprawne serce znacznie poprawia jakość życia i pozwala cieszyć się urokami otaczającej nas rzeczywistości. Pamiętajmy, że nasze serce bije nie tylko dla nas. Warto zadbać o regularne badania. Nawet jednorazowe alarmująco wysokie ciśnienie powinno zmotywować nas do wizyty u kardiologa. Badania naukowe wykazały, że nawet niewielkie obniżenie ciśnienia krwi może zmniejszyć ryzyko udaru o 35-45%, a ryzyko choroby niedokrwiennej serca o 20-25%.

Co więcej – nawet nawracające bóle i zawroty głowy, bezsenność czy rozdrażnienie mogą być sygnałem do tego, aby się zbadać. Opóźnienie diagnozy, a przez to leczenia nadciśnienia i innych chorób serca, może być bowiem bardzo szkodliwe i niebezpieczne. Regularne badania umożliwiają wczesne wykrywanie wszelkich nieprawidłowości.

Optymalna dieta

Dieta w chorobach serca zakłada w pierwszej kolejności realizację zasad racjonalnego żywienia. Ważne jest codzienne spożywanie warzyw i owoców. Spośród produktów zbożowych należy wybierać te z pełnego przemiału tj. pieczywo żytnie, razowe, graham oraz kasze (gryczana, jęczmienna). Istotna jest również podaż białka, które jest niezbędne m.in. do utrzymania odpowiedniej masy mięśniowej. Jego źródłem są mięso, ryby, mleko i produkty mleczne oraz jajka. Produkty bogate w białko powinny znaleźć się w każdym głównym posiłku. Ponadto zaleca się ograniczanie słodyczy, ciast, wyrobów cukierniczych, które poza dużą ilością cukrów prostych często są źródłem niekorzystnych tłuszczów trans.

Prawidłowa, zbilansowana, dieta wymaga wyboru odpowiedniego rodzaju tłuszczów. Najkorzystniejszy wpływ na zdrowie mają tłuszcze roślinne oraz z ryb. Są one bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które m. in. korzystnie wpływają na profil lipidowy. Dobrych ich źródłem jest olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej lniany, awokado oraz tran i przy dobrej tolerancji tłuszczów nie należy redukować ich ilości w diecie. Ograniczać natomiast należy tłuszcze pochodzące z czerwonego mięsa (wołowego, wieprzowego), przetworów mięsnych (pasztetów, parówek, mielonek) oraz z tłustych przetworów mlecznych takich jak sery topione, żółte czy pleśniowe.

W przebiegu chorób serca szczególnie ważna jest również ilość dostarczanego z dietą sodu. Głównym jego źródłem jest sól, zarówno ta dodawana do posiłków, jak i zawarta w gotowej żywności. Zbyt duże spożycie soli może prowadzić do zaostrzenia objawów niewydolności serca, powodować zatrzymanie płynów w organizmie i narastanie obrzęków. Natomiast zbyt niskie może utrudniać leczenie odwadniające.

Aktywność fizyczna

Filarem budującym sprawność naszego serca jest aktywność fizyczna. Brak ruchu związany z problemem otyłości jest dużym zagrożeniem dla serca. Już nawet 2,5 h ćwiczeń tygodniowo mogą obniżyć ryzyko zawału serca o 1/3. Ruch działa zarówno prewencyjnie, jak i zapobiegawczo na choroby sercowo-naczyniowe. Dzięki systematycznemu podejmowaniu aktywności możemy poprawić wydolność naszego serca i gospodarkę cukrową, tłuszczową oraz krzepliwość krwi.

Wachlarz rodzaju aktywności fizycznej jest bardzo szeroki. Warto spróbować różnych dziedzin i wybrać taką, która sprawia nam największą przyjemność. Dobrym pomysłem mogą okazać się zajęcia jogi, które pozwalają nie tylko usprawnić ciało, ale także się zrelaksować. Ćwiczenia oparte na oddechu pozwalają wyciszyć się, co w przypadku chorób serca, będzie idealnym rozwiązaniem.

Zmiana codziennych przyzwyczajeń na rzecz zwiększenia sprawności ruchowej to najlepsze rozwiązanie. Jeśli dopiero zaczynamy, warto wprowadzać stopniowe zmiany, np. jeździć rowerem do pracy, korzystać ze schodów zamiast windy czy częściej wychodzić na długie spacery. Jakakolwiek aktywność fizyczna poprawia nie tylko sprawność ciała, ale również polepsza nasze samopoczucie. Optymistyczne podejście na pewno pomoże w rozwiązaniu codziennych trudności, bez dostarczania sobie niepotrzebnego stresu.

Prowadząc zdrowy styl życia w oparciu o powyższe zalecenia profilaktyczne mamy szansę cieszyć się sercem zdrowym na 100% przez długi czas.Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz