Bóle podbrzusza i jajników na początku ciąży – jakie są możliwe przyczyny | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Bóle podbrzusza i jajników na początku ciąży – jakie są możliwe przyczyny

22 sierpnia 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Zaszłaś w ciążę. Jednak Twoją radość zakłócają bóle podbrzusza i jajników we wczesnej ciąży. Nie wiesz jak zareagować. Nie chcesz panikować jednak odczuwasz niepokój. Zadręczasz się pytaniami: czy to norma czy efekt jakiegoś schorzenia i powód do obaw. Zachowaj spokój, ale też nie lekceważ żadnych symptomów. Bywa, że przyczyna jest błaha i nie ma nic wspólnego z ciążą, w innych przypadkach konieczna jest jednak sprawna reakcja.

Photo of pretty pregnant woman keeping her hands on belly while looking at it

 

Szalejące hormony

W czasie ciąży psychicznie przygotowujesz się na przyjście nowego życia. Od momentu poczęcia to samo robi Twój organizm. Hormony szaleją. Inne układy też się dostrajają, a Ty zaczynasz odczuwać następstwa zachodzących zmian. Choć rozrastająca się macica nie boli, to jednak powiększanie się płodu może zwiększyć ciśnienie wewnątrzmaciczne, czego efektem bywa ból podbrzusza w ciąży. Do nowej sytuacji przystosowują się też jajniki. Dotąd macica raz w miesiącu się kurczyła teraz zaczyna rosnąć, zanika owulacja. Jeśli Twoje dolegliwości przypominają bóle menstruacyjne, nasilają się w trakcie podnoszenia rzeczy cięższych czy oddawania moczu, a nie towarzyszy im krwawienie, to nie masz powodu do obaw.


Stare schorzenia i nowe przypadłości


Bóle podbrzusza i jajników w ciąży
to częste symptomy schorzeń nabytych dużo wcześniej. Chodzi tu np. o zapalenia mięśniaka macicy, miednicy mniejszej czy torbieli na jajnikach. Te same objawy towarzyszą pojawiającym się w ciąży skrętom przydatków czy zapaleniu jajników i jajowodów. Przyczyną ostatniej przypadłości są bakterie: paciorkowce, gronkowce, dwoinki rzeżączki, chlamydie oraz pałeczki okrężnicy. Będąc w ciąży powinnaś szczególnie dbać o higienę, bowiem środowisko Twoje pochwy zmienia się w tym czasie i jesteś wyjątkowo podatna na wszelkie infekcje.

Obyś tego nie doświadczyła

Najpoważniejszymi przyczynami bólu podbrzusza i jajników we wczesnej ciąży są: ciąża pozamaciczna i poronienie. Te bóle pojawiają się nagle i bywają silniejsze, skurczowe, rozlane. Często towarzyszy im krwawienie z dróg rodnych. Przy ciąży pozamacicznej może nawet nastąpić znaczny spadek ciśnienia i utrata przytomności. Tych objawów lekceważyć nie możesz. Powinnaś natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Ciąża to nie choroba ale…

Może się jednak zdarzyć, że towarzyszące Ci bóle brzucha czy jajników na początku ciąży nie mają nic wspólnego z noszonym przez ciebie dzieckiem, a są przypadłościami które zdarzają się wszystkim. Mogą wskazywać na niedrożność jelita, zapalenie wyrostka robaczkowego bądź przewodu pokarmowego, problemy z układem moczowym, a nawet tak prozaiczne schorzenie jak grypa żołądkowa. Nie powinnaś ich lekceważyć tylko każdorazowo zasięgnąć porady lekarza. Pamiętaj, ciąża to nie choroba, ale w czasie ciąży też choroby się zdarzają.

1. Bręborowicz GH. Położnictwo i ginekologia. Warszawa: PZWL, 2005.

2. Sisty J. Moshi. Lower Abdominal Pain in the First Trimester of Pregnancy [ w] https://www.glowm.com/pdf/Chap-03_Moshi.pdf , dostęp 26.01.2016

3. Pośpiech – Gąsior Katarzyna. Wpływ mięśniaków macicy na przebieg ciąży, porodu oraz połogu [w] http://dl.cm-uj.krakow.pl:8080/Content/3402/DR_PRACA_pdf.pdf , dostęp 26.01.2016

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Styl eko
Nie każdy ma działkę....
Gdzie w Polsce rodzi się najmniej d…
Jasne, bo 500 zł to taka kasa jak nie wiem.... Dwa razy zrobisz większe...
sklepy online z odzieżą dziecięcą…
Ale jakość też jest ważna, żeby to ubranie wytrzymalo choć 3 prania
Facet nie wie czego chce czy się mn…
Warto słuchać otoczenia w sprawie dopasowania partnera. Z boku widzi się więcej....