Bóle podbrzusza i jajników na początku ciąży – jakie są możliwe przyczyny

22 sierpnia 2018, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Zaszłaś w ciążę. Jednak Twoją radość zakłócają bóle podbrzusza i jajników we wczesnej ciąży. Nie wiesz jak zareagować. Nie chcesz panikować jednak odczuwasz niepokój. Zadręczasz się pytaniami: czy to norma czy efekt jakiegoś schorzenia i powód do obaw. Zachowaj spokój, ale też nie lekceważ żadnych symptomów. Bywa, że przyczyna jest błaha i nie ma nic wspólnego z ciążą, w innych przypadkach konieczna jest jednak sprawna reakcja.

Photo of pretty pregnant woman keeping her hands on belly while looking at it

 

Szalejące hormony

W czasie ciąży psychicznie przygotowujesz się na przyjście nowego życia. Od momentu poczęcia to samo robi Twój organizm. Hormony szaleją. Inne układy też się dostrajają, a Ty zaczynasz odczuwać następstwa zachodzących zmian. Choć rozrastająca się macica nie boli, to jednak powiększanie się płodu może zwiększyć ciśnienie wewnątrzmaciczne, czego efektem bywa ból podbrzusza w ciąży. Do nowej sytuacji przystosowują się też jajniki. Dotąd macica raz w miesiącu się kurczyła teraz zaczyna rosnąć, zanika owulacja. Jeśli Twoje dolegliwości przypominają bóle menstruacyjne, nasilają się w trakcie podnoszenia rzeczy cięższych czy oddawania moczu, a nie towarzyszy im krwawienie, to nie masz powodu do obaw.


Stare schorzenia i nowe przypadłości


Bóle podbrzusza i jajników w ciąży
to częste symptomy schorzeń nabytych dużo wcześniej. Chodzi tu np. o zapalenia mięśniaka macicy, miednicy mniejszej czy torbieli na jajnikach. Te same objawy towarzyszą pojawiającym się w ciąży skrętom przydatków czy zapaleniu jajników i jajowodów. Przyczyną ostatniej przypadłości są bakterie: paciorkowce, gronkowce, dwoinki rzeżączki, chlamydie oraz pałeczki okrężnicy. Będąc w ciąży powinnaś szczególnie dbać o higienę, bowiem środowisko Twoje pochwy zmienia się w tym czasie i jesteś wyjątkowo podatna na wszelkie infekcje.

Obyś tego nie doświadczyła

Najpoważniejszymi przyczynami bólu podbrzusza i jajników we wczesnej ciąży są: ciąża pozamaciczna i poronienie. Te bóle pojawiają się nagle i bywają silniejsze, skurczowe, rozlane. Często towarzyszy im krwawienie z dróg rodnych. Przy ciąży pozamacicznej może nawet nastąpić znaczny spadek ciśnienia i utrata przytomności. Tych objawów lekceważyć nie możesz. Powinnaś natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Ciąża to nie choroba ale…

Może się jednak zdarzyć, że towarzyszące Ci bóle brzucha czy jajników na początku ciąży nie mają nic wspólnego z noszonym przez ciebie dzieckiem, a są przypadłościami które zdarzają się wszystkim. Mogą wskazywać na niedrożność jelita, zapalenie wyrostka robaczkowego bądź przewodu pokarmowego, problemy z układem moczowym, a nawet tak prozaiczne schorzenie jak grypa żołądkowa. Nie powinnaś ich lekceważyć tylko każdorazowo zasięgnąć porady lekarza. Pamiętaj, ciąża to nie choroba, ale w czasie ciąży też choroby się zdarzają.

1. Bręborowicz GH. Położnictwo i ginekologia. Warszawa: PZWL, 2005.

2. Sisty J. Moshi. Lower Abdominal Pain in the First Trimester of Pregnancy [ w] https://www.glowm.com/pdf/Chap-03_Moshi.pdf , dostęp 26.01.2016

3. Pośpiech – Gąsior Katarzyna. Wpływ mięśniaków macicy na przebieg ciąży, porodu oraz połogu [w] http://dl.cm-uj.krakow.pl:8080/Content/3402/DR_PRACA_pdf.pdf , dostęp 26.01.2016

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co to jest szczęście?
To coś, do czego dąży się przez całe życie - no bo zawsze...
Stomatologia dziecięca
Szkoda że czekaliście z tym tak długo, taniej i łatwiej jest prostować zęby...
Tanie rozwiązania w domu
Racja, warto pomyśleć jak dać rzeczom drugie życie, zamiast je tak od razu wyrzucać...
Chcę się wyprowadzić od mojego face…
Jak kobieta ma swoje pieniądze to nie ma powodu żeby oszczędzać mieszkając...