Fakty i mity na temat cesarskiego cięcia – sprawdź

16 stycznia 2020, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Niemal 44% porodów kończy się cesarskim cięciem. Jeśli i Ty chcesz lub musisz poddać się cięciu, zapoznaj się z faktami i mitami na ten temat. Dzięki temu rozwiejesz wszystkie wątpliwości – także te uwzględniające połóg po cc. Niemal 44% porodów kończy się cesarskim cięciem. Jeśli i Ty chcesz lub musisz poddać się cięciu, zapoznaj się z faktami i mitami na ten temat. Dzięki temu rozwiejesz wszystkie wątpliwości – także te uwzględniające połóg po cc. 

Poród przez cesarskie cięcie zasadniczo odbywa się w kilku uzasadnionych przypadkach:

  • zagrażająca martwica płodu,
  • brak postępu porodu w drugim okresie,
  • brak postępu porodu w pierwszym okresie,
  • wypadnięcie części drobnych płodu,
  • nieprawidłowe wstawianie się główki płodu,
  • podejrzenie przedwczesnego oddzielenia się łożyska,
  • podejrzenie infekcji wewnątrzmacicznej.

Niekiedy cesarskie cięcie jest planowane, czego przyczyną są: nieprawidłowe ułożenie płodu, masa płodu powyżej 4500 g, łożysko przodujące, wady anatomiczne miednicy, wady płodu uniemożliwiające poród siłami natury, stan po cesarskim cięciu.

1. Cesarskie cięcie to rutynowy zabieg

Mit. Chociaż poród przez cesarskie cięcie jest wykonywany bardzo często, nie jest to drobny zabieg. To poważna operacja, która wiąże się z przecięciem powłok brzusznych oraz macicy. W efekcie koniecznością jest nawet kilkumiesięczna rekonwalescencja.

2. Po cesarskim cięciu nie można unosić głowy

Fakt. Najczęstszym powikłaniem po cesarskim cięciu przeprowadzonym w znieczuleniu podpajęczynówkowym jest silny ból głowy. Ma on charakter tępy i występuje po obu stronach, koncentrując się na potylicy lub w okolicy czoła. Aby tego uniknąć, należy przez kilkanaście godzin nie podnosić głowy.

3. Wstawanie z łóżka – im szybciej, tym lepiej

Fakt. Połóg po cesarce rozpoczyna się wraz z zakończeniem operacji. O ile jeszcze do niedawna zalecano bezwzględne leżenie w łóżku przez co najmniej 12 godzin, obecnie odchodzi się od tej praktyki. Im szybciej kobieta wstanie, tym lepiej. Już podczas leżenia można ruszać stopami i nogami w różnych kierunkach – po to, aby pobudzić krążenie.

Pamiętaj, że pierwsze próby wstawania najlepiej wykonać w obecności kogoś bliskiego. Możliwe są bowiem zawroty głowy.

4. Kobiety po cc mają problem z laktacją

Mit. Chociaż laktacja może być opóźniona, cesarskie cięcie wcale nie jest powodem do tego, aby rezygnować z podawania noworodkowi naturalnego pokarmu. Im częściej będziesz przystawiać malucha do piersi, tym szybciej rozkręcisz laktację.

5. Połóg po cc trwa dłużej

Fakt. Połóg po cc bywa dłuższy w porównaniu z połogiem po porodzie siłami natury. Może trwać nawet do 2 miesięcy. W tym czasie dochodzi do wydalania odchodów połogowych, które są mniej obfite niż po naturalnym porodzie. Chociaż w wielu przypadkach przypominają krwawienie miesiączkowe, zbyt skąpe lub trwające krótko powinny być sygnałem do wizyty u ginekologa. Być może zajdzie konieczność przyjęcia środków obkurczających macicę.

 Jeżeli masz wątpliwości co do samej operacji oraz połogu po cc, zawsze możesz skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Ginekolog wyjaśni wszystkie kwestie.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co to jest szczęście?
To coś, do czego dąży się przez całe życie - no bo zawsze...
Stomatologia dziecięca
Szkoda że czekaliście z tym tak długo, taniej i łatwiej jest prostować zęby...
Tanie rozwiązania w domu
Racja, warto pomyśleć jak dać rzeczom drugie życie, zamiast je tak od razu wyrzucać...
Chcę się wyprowadzić od mojego face…
Jak kobieta ma swoje pieniądze to nie ma powodu żeby oszczędzać mieszkając...