Ból głowy z przodu – przyczyny i jak się go pozbyć?

31 sierpnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Ból głowy umiejscowiony z przodu, jest bardzo charakterystyczny zarówno dla migreny jak również dla samoistnych bólów głowy, począwszy od klasterowego bólu aż po ból napięciowy. Jednak ból głowy z przodu może być także objawem choroby zatok, a także choroby wzroku. Zatem jakie są najczęstsze przyczyny bólu głowy z przodu?

Migrena a ból głowy z przodu

Bardzo częstą przyczyną bólu głowy z przodu jest migrena. Jednak najczęściej poza umiejscowieniem bólu z przodu głowy obserwuje się także delikatne pulsowanie w głowie, nudności, wymioty oraz światłowstręt. Bóle migrenowe mogą być bardzo silne oraz długotrwałe. Dodatkowo nasilają się w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyny migren nie zostały do końca poznane. Jednak naukowcy zauważają, że bóle migrenowe wiążą się z nadmierną produkcją neuroprzekaźników. Dodatkowo migreny uzależnione są także w dużym stopniu od warunków genetycznych. Mogą być jednak powodowane przez duży stres, niektóre zapachy, alkoholu, światło, nie właściwą dietę. Aby pozbyć się migrenowego bólu z przodu głowy warto skorzystać z leków przeciwbólowych. Można także podjąć aktywność fizyczną, na przykład spacer, ale także skorzystać z masażu głowy, ramion i karku.

Napięciowy ból głowy z przodu

Napięciowy ból głowy rozpoczyna się z przodu czoła, aby następnie przejść na skronie oraz z tyłu głowy. Jest on obok migreny jedną z najczęstszych przyczyn bólu głowy z przodu. Występuje bardzo często u pacjentów, którzy skarżą się na częste i nawracające bóle głowy. Napięciowy ból głowy jest charakterystyczny, gdyż stopniowo nasila się. Jest tępy, zaś pacjent czuję silny ucisk głowy. Może być konsekwencją przemęczenia ale również długotrwałego stresu.

Choroby zatok a ból głowy z przodu

Ból głowy pojawiający się z przodu czoła, który narasta podczas schylania bardzo często związany jest z chorobą zatok. Jest to ten rodzaj bólu głowy, który można łatwo rozpoznać ze względu na to, że towarzyszą mu dodatkowe objawy typowe dla infekcji dróg oddechowych. Są to za ten katar, gorączka, zatkany nos. W takiej sytuacji ból głowy z przodu nie jest niepokojący. Może być jednak bardzo dokuczliwy, zwłaszcza podczas wykonywania codziennych czynności, które wymagają schylania się. Jednak po wyleczeniu chorych zatok ból ustępuje samoistnie. Można także wykorzystać tabletki na ból głowy i migrenę https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/bol/bol-glowy-i-migrena, aby w ten sposób zniwelować nieprzyjemne uczucie.

Ból głowy z przodu a choroby oczu

Do silnego bólu głowy z przodu może dojść także w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z chorobą oczu. Jest to dość typowy objaw niewyleczonej wady wzroku, lecz również jaskry. Najczęściej to właśnie pacjenci chorzy na jaskrę wyczuwają intensywny ból głowy w okolicach skroni oraz czoła. Ból jest często umiejscowiony również nad oczami. Dodatkowo dolegliwości towarzyszyć mogą wymioty, nudności, światłowstręt oraz łzawienie oczu. Co więcej pojawia się również zamglony i nieostry obraz, mroczki, obwódki wokół źródła światła. Dlatego nieskorygowana lub źle leczona wada wzroku może wywołać ból głowy z przodu. Dolegliwości te najczęściej nasilają się u pacjentów podczas czytania. Jest to zatem jasnym sygnałem do tego, aby zbadać swój wzrok.

Substancje czynne w lekach przeciwbólowych

Warto wiedzieć, że w lekach na bóle głowy i migrenę występują aktywne substancje zwalczające dolegliwości i łagodzące stany zapalne, takie jak:

  • Ibuprofen – działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.
  • Aspiryna (kwas acetylosalicylowy) – działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. 
  • Paracetamol – składnik działający przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, ale nie wykazuje działania przeciwzapalnego. 
  • Kwas tolfenamowy – działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

SIBO - bakterie w jelicie cienkim
Warto ograniczyć węglowodany, wtedy flora bakteryjna będzie zdrowsza i na pewno nie będzie jej przerostu.
Zentai party
Każde dziwactwo znajdzie swoich zwolenników...
Płaszcze czy kurtki?
A ja lubię czasem zadać szyku w eleganckim płaszczu...
#samodbałość - nowy trend
W dzisiejszym świecie to jest pomocne żeby się trochę wyluzować i zwolnić...