Biorę paprykę i faszeruję tymi składnikami. To kulinarny majstersztyk
Prawie w każdej kuchni istnieje wersja papryki faszerowanej, czyli wydrążonej papryki nadziewanej mięsem, sosem pomidorowym, warzywami i ryżem. To niezaprzeczalnie danie retro, można jednak zaktualizować przepis, doprawiając południowymi przyprawami, które doskonale uzupełniają słodycz papryki. Prawdę powiedziawszy, przepis jest nieskończenie wszechstronny, możemy zmienić mięso, przyprawy, zboża lub ser, aby nadać potrawie zupełnie nowy charakter.
Papryka faszerowana jest stosunkowo klasyczny daniem wielu kuchni świata, które zachwyca wyglądem, smakiem i pięknym aromatem. Wybierając paprykę najlepiej szukać papryki jasnej, błyszczącej i jędrnej. Papryka nie powinna mieć pomarszczonej skórki, miękkich plam ani ciemnych łodyg. Osobiście do nadziewania preferuję paprykę czerwoną, a pomarańczową lub żółtą wolę spożywać na surowo. Papryka zielona jest niedojrzała i ma dla mnie nieco gorzki smak, dlatego za taką nie przepadam. Paprykę można przechowywać w szufladzie lodówki do tygodnia.
Nadzienie w papryce powinno być wilgotne, więc warto dodać sporo sosu pomidorowego. Nadzienie możemy doprawić wedle uznania na pewno solą, pieprzem, ale także innymi ulubionymi ziołami. Proponuję tymianek, czubrycę czerwoną i kozieradkę. Niezbędna jest także posiekana świeża pietruszka i bazylia. Paprykę warto piec w zalewie z bulionu, koncentratu pomidorowego i ewentualnie ziół, aby były miękkie i soczyste. Zamiast pieczenia potrawę można też przygotować w garnku – gotując w bulionie ok. 40 min. Papryka faszerowana to pomysł na pyszny obiad i kolację a także doskonała propozycja na imprezę lub spotkanie w gronie przyjaciół.
Papryka jest dobrym źródłem witaminy C i błonnika. Czerwona papryka może mieć wyższy poziom przeciwutleniaczy i składników odżywczych, ponieważ jest bardziej dojrzała niż papryka żółta lub zielona. Czerwona papryka jest też najsłodsza. Czerwona papryka zawiera beta-kryptoksantynę – związek, który organizm zamienia w witaminę A. Witamina A jest pomocna we wspieraniu komórek skóry, gojeniu ran i pobudzaniu wzrostu białych krwinek. Papryka zawiera także antocyjany — naturalne związki odpowiedzialne za jej czerwony kolor. Pigmenty te, występujące w wielu ciemnoczerwonych lub fioletowych owocach i warzywach, mogą mieć działanie ochronne na komórki mózgowe. Badania pokazują , że antocyjany mogą pomóc spowolnić problemy z pamięcią i zaburzenia funkcji poznawczych. Beta-karoten zawarty w czerwonej papryce zapewnia dobre wsparcie dla ogólnego zdrowia oczu.
Paprykę faszerowaną możemy podawać z żółtym serem, a także z jogurtem lub innym sosem na ciepło i na zimno. Doskonale komponuje się z każdym chlebem. Warto spróbować i się przekonać, że dzięki przedstawionemu przepisowi z łatwością przygotujemy to śliczne, pyszne i aromatyczne danie.
Jak przygotować paprykę faszerowaną mięsem – przepis
Składniki:
– 1/2 mielonej wołowiny (lub wołowiny z wieprzowiną)
– 4 czerwone papryki
– 1/2 szklanki pokrojonej cebuli
– 2 łyżeczki zmiażdżonego czosnku
– 4 pokrojone dojrzałe pomidory
– 1 szklanka ugotowanego białego ryżu
– 3-8 łyżek koncentratu/pasty pomidorowej
– 1/2 łyżeczki soli i 1/4 łyżeczki pieprzu
– ulubione przyprawy (tymianek, czubryca czerwona, kozieradka, posiekana świeża pietruszka i bazylia)
– bulion
Przygotowanie:
Piekarnik rozgrzać do 200 st. C. Odciąć wierzch papryki i używając noża ostrożnie usunąć membrany i nasiona z papryki. Ułożyć paprykę w naczyniu do pieczenia lekko skropionym oliwą. Obok ułożyć odcięty wierzch z papryk. Naczynie szczelnie owinąć folią aluminiową i piec 15 min. Wyjąć z piekarnika i lekko ostudzić.
Podgrzać odrobinę oliwy na dużej patelni, wrzucić mieloną wołowinę, cebulę i czosnek i smażyć 3 do 4 min. dokładnie mieszając. Dodać 2 pokrojone pomidory, ryż, pastę pomidorową, pietruszkę, sól i pieprz oraz inne przyprawy i smażyć kolejne 3 do 4 min., mieszając od czasu do czasu. Podzielić mieszankę wołowiny równomiernie faszerując papryki. Włożyć wierzchołki i przykryć je pokrojonymi pomidorami. Ułożyć w naczyniu do pieczenia, zalać ok 1/2 szklanki bulionu wymieszanego z koncentratem pomidorowym. Piec w piekarniku ok. 4o min.