Bank Mleka Kobiecego w Polsce już jest!

2 kwietnia 2012, dodał: Emilia Stasiak
Artykuł zewnętrzny

Kobiece mleko jest bardzo ważne dla maluszka. Żeby go nie marnować powstał w Polsce pierwszy Bank Mleka Kobiecego.

Bank rozpoczął działalność w Szpitalu im. W. Orłowskiego CMPK w Warszawie.

„To historyczny moment dla polskiej neonatologii” – powiedziała podczas konferencji prasowej prof. Maria Kornacka, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego. Jej zdaniem zadziwiające jest, że do tej pory nie udało się w naszym kraju utworzyć takiego banku.

„Gdziekolwiek się pojawiłam na międzynarodowych konferencjach, wszyscy byli zdziwieni, że Polsce nie ma jeszcze banku mleka kobiecego” – dodała

Dr Aleksandra Wesołowska, prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego, powiedziała, że mleko matek, które mają go za dużo, „wylewane jest do zlewu”. Tymczasem jest ono nie tylko pokarmem, lecz również lekiem, znacznie bardziej wartościowym niż jakiekolwiek sztuczne mieszanki.

„Mleko kobiece jest szczególnie potrzebne dzieciom chorym i przedwcześnie urodzonym. Ponieważ są sposoby gromadzenia jego nadwyżek, na całym świecie od 100 lat tworzone są banki kobiecego mleka” – podkreśliła prof. Ewa Helwich, krajowy konsultant ds. neonatologii.

Wyjaśniła, że w Polsce próbowano już wcześniej utworzyć taki bank. Przed 13 laty powstał on w jednym ze szpitali w Łodzi, ale zamknięto go z powodu kosztów.
„Mam jednak nadzieję, że tym razem tak nie będzie i powstaną inne podobne banki na terenie całego kraju” – dodał wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński.

W warszawskim banku będzie przechowywane mleko pobierane od kobiet, które dysponują nadwyżką laktacyjną. Następnie się je bada, kataloguje i poddaje tzw. pasteryzacji Holtera, która trwa 30 minut, w temperaturze 62,5 stopnia Celsjusza. Tak zabija się wirusy i większość niepożądanych bakterii. Przygotowany pokarm może być przechowywany w temperaturze -20 stopni Celsjusza do 3 miesięcy. Po rozmrożeniu mleko jest dzielone na porcje i musi być zużyte w ciągu 24 godzin. Na każdym etapie (pobranie, obróbka, porcjowanie) mleko jest katalogowane – za każdą porcją „idzie” jego skrupulatnie opisana historia.

Prof. Kornacka uważa, że w naszym kraju nie powinno brakować kobiet, które bezpłatnie oddadzą nadmiar mleka. Z badań wynika, że aż 84,7 proc. matek deklaruje, że oddałoby nadmiar swego mleka innym potrzebującym niemowlętom.

Wiele kobiet po prostu nie może karmić piersią. Jeśli cierpią na niewydolność krążenia, raka lub HIV czy przyjmują silnie toksyczne leki – muszą zrezygnować z klasycznych metod. Niektóre matki mają też problem bardziej prozaiczny: nie produkują wystarczającej ilości pokarmu. Do tej pory oznaczało to konieczność zrezygnowania z karmienia dziecka naturalnym mlekiem. Dzięki bankom sytuacja ta może się zmienić na lepsze.

Badania przeprowadzone w 2010 r. w szpitalach położniczych w woj. kujawsko-pomorskim: 86,4 proc. kobiet przyznało, że podałoby swemu dziecko przebadane mleko innej kobiety.

W Europie jest już 160 banków mleka kobiecego. Najwięcej jest ich w Szwecji (27), Finlandii (15), Anglii (15) oraz we Francji (19) i w Niemczech (10).

Dr Wesołowska podkreśla, że chciałaby stworzyć sieć banków mleka działających na użytek oddziałów neonatologicznych. Dodaje też, że nie ma mowy ani o płaceniu za mleko dawczyniom, ani o pobieraniu opłat od rodziców dziecka. Na etapie projektu pilotażowego koszty zostaną pokryte z dotacji na badania, a na późniejszym etapie przejmie je szpital, w którym będzie leczone dziecko.

Aleksandra Wesołowska podkreśla, że jej Fundacja podejmie współpracę z każdym szpitalem, który wyrazi taką wolę. Jest przekonana, że od teraz świadomość problemu karmienia piersią znacznie się zwiększy, a pomoc w tej kwestii rozwinie.

Materiały: www.Tvp.pl,www.tvn24.pl, www.dziecisawazne.pl, www.natemat.pl

Zobacz również:

  1. Dlaczego mleko matki jest lepsze od mleka sztucznego?
  2. Wegetarianizm – dieta dla dziecka?
  3. Dyskusje na forum – ciąża
  4. Dlaczego wszystkie noworodki mają niebieskie oczy?