Jadłeś kiedyś awokado? Jeśli tak to na pewno zachwycił cię orzechowy zapach i smak. Ten owoc przypominający gruszkę tak naprawdę pochodzi z rodziny jagód. Ten owoc posiada wysoką zawartość tłuszczów – 100 gram to 220 kcal! Jednak w większości to nienasycone kwasy tłuszczowe łatwo przyswajalne przez organizm i mające zdolność obniżania poziomu złego cholesterolu.Ponadto awokado doskonale wpływa na cerę: opóźnia proces starzenia się skóry, powoduje że jest napięta i gładka.
Kiedy awokado jest dojrzałe? Jeśli pod lekkim naciskiem skórka ustępuje, to znak, że awokado jest dojrzałe. Jeśli jest jeszcze nie dojrzałe, najlepiej jeśli położymy go w temperaturze pokojowej aby dojrzał, nie jest wskazane przechowywanie w lodówce. Jak je najlepiej spożyć? Obrać z twardej niejadalnej skóry, pokroić w plasterki, skropić sokiem z cytryny, posypać solą i pieprzem i położyć na kromce chleba zamiast np. wędliny. Awokado nie zamrażamy, ponieważ gorzknieje, można jedynie mrozić puree z owocu awokado. Świetnie komponuje się z owocami morza, świetnym pomysłem jest też usunięcie pestki i w jej miejsce nałożenie sałatki z szynki, łososia lub innego smakołyku.
Przepis na masełko z awokado:
Utrzeć na gładka masę miąższ z awokado, oliwę z oliwek, sok z limonki, doprawić sola i pieprzem. Można podawać z warzywami, bagietką lub ziemniakami w mundurkach.
Przepis na sos do kurczaka:
Miąższ awokado miksujemy z listkami bazylii, ząbkiem czosnku, octem winnym, sokiem z limonki lub cytryny, oliwką z oliwek, przyprawiamy do smaku.
Zobacz również:
- Pieczone jabłka i gruszki
- Czy wino jest zdrowe
- Trucizny na Twoim talerzu
- Sos vinegret – krok po kroku
- Popijać czy nie popijać