Alkohol a dieta – jaki wpływ ma alkohol na twoją dietę?

14 marca 2020, dodał: Camila
Artykuł zewnętrzny

Alkohol pomimo tego, że jest najbardziej niebezpieczną używką i jedną z najbardziej uzależniających, jest powszechnie dostępny. Wynika to z tego, że za ocenę szkodliwości danego środka odpowiadają uwarunkowania kulturowe.

Psychiatra David Nutt i badacz substancji psychoaktywnych wraz z zespołem badawczym ulokował alkohol na 5 miejscu najbardziej uzależniających substancji na świecie. Dodał, że „gdyby alkohol wynaleźli dziś, byłby zakazany”.

Przejdźmy jednak do tego, jaki wpływ ma alkohol na twoją dietę?

Alkohol to puste kalorie

Często zdarza się tak, że ciężka praca osoby z całego tygodnia, aby nie jeść słodyczy, pić odpowiednią ilość wody i pilnować limitu kalorycznego zostaje zaprzepaszczona w jeden imprezowy wieczór pod koniec tygodnia. 1 gram czystego alkoholu dostarcza nam 7 kcal. Pół litra piwa to ok. 250 kcal, a kieliszek wódki ok. 50 kcal. Alkohol to jedynie puste kalorie. Poza energią nie dostarcza żadnych innych substancji odżywczych. Oprócz tego wcale się nim nie najesz i zjesz dodatkowo posiłek (wśród młodych osób popularne są nocne wycieczki z pubu po kebaba). Trzeba na niego bardzo uważać, ponieważ łatwo jest zaprzepaścić sobie dietę redukującą.

Alkohol a dieta odchudzająca

Wiesz już o tym jak bardzo kaloryczny jest alkohol. Na pewno zauważyłeś też jak po spożyciu paru piw rośnie ci apetyt na wyraziste i tłuste jedzenie. W badaniu przeprowadzonym w 1999 roku na 52 kobietach i mężczyznach z normalną masą ciała i nadwagą wykazano, że spożycie porcji alkoholu 30 minut przed posiłkiem zwiększa ilość pożywienia przyjmowanego w tym posiłku.

Piwo jest niebezpieczne dla diety z jeszcze jednej przyczyny. Zawiera wysoki indeks glikemiczny (110), wyższy nawet od czystej glukozy. Picie piwa skutkuje zatem gwałtownymi zmianami poziomu cukru we krwi i wyrzutami insuliny, a duża ilość insuliny krążąca w krwiobiegu sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej.

Alkohol sprawia, że człowiek traci samokontrolę. Parę drinków w towarzystwie przyjaciół sprawi, że o wiele trudniej będzie ci się oprzeć pokusom, których odmawiasz sobie na co dzień.

Spożywany alkohol ma wpływ na metabolizm człowieka. Podczas jego trawienia powstaje toksyczna sustancja – aldehyd octowy, z którą musi uporać się wątroba. Organizm nie potrafi magazynować energii z alkoholu, dlatego w pierwszej kolejności go metabolizuje. Wówczas energia przyjmowana z posiłkami przyjmowana jest w drugiej kolejności, a jej nadmiar magazynuje się w postaci tkanki tłuszczowej. Spowolnieniu ulega także metabolizm tłuszczów, co może utrzymywać się aż do 24h po spożyciu alkoholu.

Jak pić, aby nie zaszkodzić swojej diecie?

  • Pamiętaj o umiarze.
  • Wybieraj wytrawne alkohole, które zawierają mniej kalorii.
  • Nie sięgaj po niezdrowe przekąski podczas picia.
  • Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu, ze względu na moczopędne działanie alkoholu.
  • Jeżeli jesteś na restrykcyjnej diecie redukującej lepiej zrezygnuj z alkoholu.

zobacz również:

Dieta winna: czy alkohol wyszczupla?

Dieta czerwona – jadłospis i przepisy

Dieta kapuściana: przepis na zupę

Oczyszczająca kuracja sokami – dieta sokowa!