Pomysły na spędzanie wolnego czasu z dzieckiem w różnym wieku
Zabawa jest bardzo ważnym elementem dziecięcego rozwoju. Często, gdy rodzice wracają zmęczeni z pracy, nie mają sił na to, aby jeszcze biegać za swoimi pociechami i wymyślać wspólne zajęcia. Warto jednak zaangażować się w tą sferę wolnego czasu naszych dzieci, bo w ten sposób budujemy z nimi więź, pomagamy im się rozwijać, uczymy je. Oto kilka pomysłów na to, jak to zrobić.
Małe dzieci
Dwu- i trzylatki to najbardziej ciekawskie istoty na świecie. Dlatego więc, jeśli niestraszny nam bałagan, pozwólmy im odkrywać skarby, jakie kryją się w naszym domu, czy mieszkaniu. Do zabawy nie są nam potrzebne lalki i samochodziki ze sklepowych półek. Dla naszych pociech każdy przedmiot codziennego użytku może być czymś fascynującym, więc jeśli tylko nie jest to nic, czym mogłyby sobie zrobić krzywdę, pozwólmy im tego dotknąć, opowiedzmy o tym, opiszmy jaki ma kolor i do czego służy. Dzieci w tym wieku uwielbiają opowieści i właśnie w ten sposób przyswajają nowe słowa. Dlatego warto też regularnie im czytać i opowiadać bajki
Maluchy są także nad wyraz energiczne. Jedną z ich ulubionych rozrywek jest… bieganie. Wyjdźmy więc z dzieckiem na zewnątrz i biegajmy razem z nim, udając, że chcemy je złapać. Do zabawy można dodać kopanie piłki. Nawet gdy pogoda nie jest idealna, nie unikajmy spędzania czasu na powietrzu. Wystarczy odpowiednio ubrać naszą pociechę i pozwolić jej np. skakać po kałużach. Jeśli nie mamy podwórka, zabierzmy dziecko do parku. Spacer może być idealną okazją aby opowiedzieć mu o przyrodzie, zwróć jego uwagę na to, jak szumią drzewa, czy śpiewają ptaki. Dzieci w takim wieku są bardzo wrażliwe, na wszelkie tego typu bodźce. Dodatkowo możemy zacząć je uczyć np. tego, jak robi piesek i jaki dźwięk wydaje przejeżdżający samochód.
Kilkulatki
Nieco większe dzieci powoli tracą zainteresowanie każdą rzeczą, którą zobaczą. Stają się bardziej niezależne, lubią same wymyślać sobie zabawy, tworzyć, rysować układać klocki. Czasem więc wystarczy podsunąć im kredki i kartkę, usiąść obok i rozmawiać o tym, co rysują. Możemy też razem z nimi budować zamki z klocków. Czytanie wciąż jest świetnym pomysłem, teraz dzieci rozumieją więcej, łączą wątki, mają swoje ulubione książki i bohaterów.
Nauka naszych dzieci nowych umiejętności daje ogromną satysfakcję. Poświęćmy więc czas na to, aby rozwijać ich umiejętność czytania, pisania, malowania. Nauka jazdy na rowerze i późniejsze wspólne wycieczki to kolejny świetny pomysł. Jeśli zaś pogoda w niedzielne popołudnie nie dopisze, możemy razem z dzieckiem zająć się gotowaniem, pozwalając mu na wykonywanie bezpiecznych kuchennych czynności. To także idealne wyjście dla rodziców, którym brakuje czasu. Jeśli musimy posprzątać dom, znajdźmy coś, w czym dzieci mogą nam pomóc. To samo dotyczy np. pracy w ogrodzie. Sprawmy, żeby była to dla dziecka zabawa i coś nowego, dzięki czemu będą się uczyć. Wieczorem możemy obejrzeć razem bajkę lub film familijny. Pamiętajmy jednak, aby spędzanie czasu przed telewizorem, komputerem, czy z tabletem w ręku nie stało się dla naszego dziecka codziennością. Wyjście do kina, na plac zabaw lub rodzinne imprezy to kolejny pomysł, w który możemy zaangażować całą rodzinę.
Kilkulatki stają się też bardziej odpowiedzialne. Jeśli więc uważamy, że nasze dziecko jest na to gotowe, pozwólmy mu np. na psa, kota, czy chomika, ucząc przy tym, jak należy zajmować się zwierzęciem. Jeśli widzimy, że dziecko powoli odkrywa swoje pasje, towarzyszmy mu w nich.
Nastolatkowie
To trudny wiek. Burza hormonów i próby odkrycia kim tak naprawdę się jest, mogą sprawić, że nastolatek będzie czasem nieznośny, nerwowy, wycofany. Najważniejsze, aby zrozumieć przez co dziecko w takim wieku przechodzi i nawiązać z nim takie porozumienie aby chciało opowiadać nam o swoich problemach. Nastolatkowie często stają się całkowicie niezależni i nie są zainteresowani spędzaniem czasu z rodzicami. Dlatego tak ważne jest, aby więź z dzieckiem budować przez całe jego życie, np. poprzez dzielenie pasji, jak wycieczki rowerowe, piłka nożna, koncerty muzyczne. Takie działania owocują na przyszłość, jesteśmy nie tylko rodzicem, ale stajemy się także przyjacielem.
Pamiętajmy też, że mamy do czynienia z prawie dorosłym człowiekiem, a jedna z najgorszych rzeczy jakie możemy zrobić, to traktowanie nastolatków tak, jakby wciąż były dziećmi. Młodzi ludzie chcą być traktowani poważnie, chcą, aby ich zdanie było szanowane. Rozmawiajmy więc z dziećmi na różne tematy. To moment, w którym podejmują ważne życiowe decyzje. Dobrze jest więc uświadomić je w wielu sprawach. Wartościowe dyskusje pomogą im w wielu wyborach.
Wspólne rodzinne podróże, odkrywanie nowych miejsc i poznawanie ludzi, to jedna z najcenniejszych rzeczy, jakie możemy dać pociechom. Gromadzą przez to doświadczenie, kształtują swój światopogląd, powoli klaruje się w ich głowie kim chcą w życiu być. Pamiętajmy jednak, że nie możemy rozwiązywać problemów za nasze dzieci, potrzebują swobody. Także jeśli chodzi o spotkania ze znajomymi i wyjścia na imprezy. Pogódźmy się z tym, że nastolatek dzieli czas między rodzinę i przyjaciół, i nie możemy oczekiwać, że każdą wolną chwilę spędzi w domu.
Zobacz również:
Najciekawsze książki dla dzieci!
Jak urządzić pokój dla kilkulatka?
Jak zachęcić dziecko do jedzenia?