Jak urządzić pokój dla kilkulatka – kilka praktycznych rad
Pokój dziecinny najszybciej ulega metamorfozom, najpierw dostosowany jest do potrzeb niemowlaka, ale szybko trzeba go przystosować do potrzeb dziecka starszego.
Miejsce do spania
W momencie, kiedy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić, potrafi wejść i zejść z lóżka, możemy łóżeczko zastąpić pojedynczym łóżkiem dla dzieci. Przy jego zakupie musimy zwrócić uwagę na jego bezpieczeństwo, wszystkie krawędzie powinny być gładko wykończone, najlepiej na okrągło. Łóżko powinno mieć wysokość dostosowaną do wieku dziecka. Praktycznym rozwiązaniem jest łóżko z szufladami, w których można przechowywać pościel i inne potrzebne rzeczy. Szuflady muszą się łatwo przesuwać na rolkach, by dziecko samodzielnie mogło sobie z nimi poradzić.
W przypadku rodzeństwa o niewielkiej różnicy wieku dobrym rozwiązaniem są łóżka piętrowe, dzięki którym zaoszczędzimy trochę powierzchni pokoju. Bardzo ważną sprawą jest dobranie odpowiedniego materaca, nie może być on zbyt miękki, ponieważ układ kostny dziecka dopiero się kształtuje, odpowiednio sztywny materac zapewnia prawidłową pozycję podczas snu.
Dla dzieci najważniejszą sprawą jest pościel, powinna być kolorowa, najlepiej z bohaterami ulubionych bajek. To nie tylko kwestia mody, zasypiając w takiej pościeli dzieci czują się bezpiecznie.
Meble do pokoju dziecięcego
Najlepiej sprawdzają się meble modułowe, które można rozbudowywać i przestawiać zgodnie z potrzebami dziecka. Wysokością powinny być dostosowane do wzrostu dziecka, dzięki temu od początku możemy go uczyć samodzielnego utrzymania porządku. Na wysokich półkach sami będziemy musieli chować rzeczy. Najlepszym rozwiązaniem są szafki z szufladami przeznaczonymi do przechowywania poszczególnych części garderoby, to znacznie ułatwi utrzymanie porządku.
Dzieci muszą mieć też stolik i krzesełka dopasowane do ich wieku. Najlepiej sprawdzają się te pokryte powłoką łatwą do zmywania i wodoodporną. Przy stoliku dziecko spożywa posiłki, maluje, rysuje, układa puzzle. Taki stolik jest łatwy do utrzymania w czystości.
Ściany – jak je pomalować
Możemy pomalować pokój na różne kolory, ale trzeba pamiętać, że mają one działanie na nastroje. Kolory jaskrawe działają pobudzające, kolory stonowane – uspokajające. Każdy rodzic musi się liczyć z tym, że ściany staną się płaszczyzną kreatywności dzieci. Mogą na nich rysować, przyklejać popularne naklejki, wbijać gwoździe z zestawu majsterkowicza. Jeżeli chcemy uniknąć takich szkód, to najlepiej zakupić specjalną tablicę do rysowania.
Dodatkowe gadżety
Najważniejsze miejsce w pokoju dziecka zajmują zabawki. Pluszaki, klocki, lalki, samochodziki, kolejki ciągle zmieniają swoje miejsce. Warto pomóc dziecku ogarnąć całe to królestwo i zaprowadzić w nim ład. Pomogą w tym różnego rodzaju pudła i kosze, najlepiej plastikowe lub tekstylne dostępne w różnych kolorach i łatwe do utrzymania w czystości.
Warto także zaplanować kilka półek na bajki i książeczki oraz puzzle, muszą być łatwo dostępne dla dziecka.Oczywiście to tylko niektóre wskazówki dotyczące urządzenia pokoju dla najmłodszych, więcej porad znajdziemy m.in na www.dom.pl