Marchewka jest warzywem, o którym można mówić w samych superlatywach. Polecana osobom palącym papierosy, ponieważ uchroni je od szkodliwego wpływu dymu tytoniowego, a także ludziom z nadwagą – 100 gram marchewki zawiera jedynie 10 kalorii.
Najlepiej jadać całą, surową, obraną możliwe jak najbardziej cienko, bo im bliżej wierzchu, tym większe w niej bogactwo witamin. Francuzki uważają marchewkę za jeden z najtańszych i najlepszych kosmetyków, ponieważ poprawia wygląd paznokci i włosów. W młodości najlepiej gryźć ją w całości dla zdrowia zębów. Z kolei geriatrzy polecają sok z marchwi starszym paniom i panom jako skuteczny lek na wzmacnianie naczyń krwionośnych, regulację pracy żołądka, wątroby i polepszenie widzenia. Zatem jesteśmy na nią „skazani” przez całe życie.
Według pewnego hamburskiego profesora witamina A obecna w marchewkach blokuje działalność związku rakotwórczego z dymu tytoniowego – benzyprenu, przekształcając go w związki nieszkodliwe dla naszego zdrowia. Zauważył on także, że w Chinach czy Indonezji, czyli w krajach, w których występuje niedobór tej witaminy, rak wątroby czy jelit bywa około 40 razy cięższą chorobą niż na przykład w krajach europejskich.
Marchew posiada zatem właściwości antyrakowe ze względu na obecność beta-karotenu, który jest przeciwutleniaczem. Może ona zapobiegać rozwojowi chorób nowotworowych, a także obniżyć występowanie raka jamy ustnej, krtani, przełyku oraz pęcherza moczowego. Według naukowców z University of York marchewka jest w stanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka prostaty dzięki zawartości kwasu retinowego. Z kolei uczeni z Uniwersytetu w Newcastle dowodzą, że dzięki falkarinolu marchewka może zredukować ryzyko rozwoju choroby nowotworowej nawet o 33 procent!
Ciasto marchewkowe
Czas przygotowania: 1 godzina 20 minut
Składniki: 30 dekagramów marchewki, 6 jajek, 40 dekagramów mielonych migdałów, 25 dekagramów cukru, 10 dekagramów mąki, 3-4 łyżeczki proszku do pieczenia, szczypta soli, 2 łyżki miękkiego masła, skórka otarta z jednej cytryny, 1 opakowanie serka śmietankowego, 3-4 szklanki cukru pudru, kilka pistacji, 1-2 łyżeczki soku z cytryny
Sposób przygotowania:
- Na drobnej tarce zetrzeć obrane, umyte i osuszone wcześniej marchewki.
- Utrzeć żółtka na puch wraz z jedną trzecią cukru, skórką cytrynową i szczyptą soli.
- Połączyć ze sobą migdały, mąkę i proszek do pieczenia.
- Z pozostałą ilością cukru ubić na sztywno białka.
- Żółtkową masę połączyć razem z białkami, migdałami i mąką.l
- Przygotowane ciasto wylać na blachę wyłożoną pergaminem, piec w piekarniku w temperaturze do 200 stopni Celsjusza przez około 40 minut.
- Zmiksować składniki polewy, polać nią wystudzone ciasto. Na końcu posypać posiekanymi pistacjami.
- Ciasto marchewkowe najsmaczniejsze jest drugiego dnia, więc należy uzbroić się w cierpliwość ;)
Smak tego ciasta pamiętam od najwcześniejszych lat dzieciństwa. Piekła je zawsze moja babcia. Spróbujcie, polecam!
Zobacz również:
Marchewka na różne sposoby – przepisy
Marchewka dla zdrowia i urody – właściwości i przepisy
Marchewkowy olej do włosów i skóry
Pieczony schab z jabłkami i marchewką