Masaż Shantala niemowląt – na czym polega

4 kwietnia 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Oczekujesz na przybycie dziecka, ale obawiasz się początku, płaczu? A może Twój dom zamieszkują już małe pociechy? Może potrafią powiedzieć „Kocham Cię Mamo”, a może dopiero uczą się kształtu Twoje twarzy, ciepła Twoich słów? Niezależnie od wieku pamiętaj jedno: Każdy maluch potrzebuje dotyku miłości!

masaż shantala

Udowodniono, że dzieci pozbawione kontaktu z rodzicami, nieobdarowane  pieszczotami, delikatnym głaskaniem, rozwijają się zarówno psychicznie jak i fizycznie zdecydowanie później niż ich rówieśnicy, którym zapewniono uczuciowy kontakt. Jeżeli Twoje dziecko często płacze, odczuwa kolkę, niepokój, problemy z układem trawiennym, oddechowym, nerwowym musisz przeczytać o Masażu Shantala, który może zmienić Wasze życie.

MASAŻ SHANTALA

Masaż pochodzi z Indii. Przekazała go Światu pewna biedna kobieta, której nogi od zawsze były sparaliżowane. Mimo swojej niepełnosprawności potrafiła przekazać swoje uczycie i ciepło bardziej niż inne matki. Codziennie masowała swoje dzieci w sposób wyjątkowy, który cechował się: harmonią, miłością i precyzją. Masaż jest nieskomplikowaną techniką, której może nauczyć się każda matka. U najmłodszych powinno to być jedynie delikatne głaskanie z biegiem czasu można urozmaicać masaż zwiększając również siłę. Zanim zaczniesz masować spraw, aby w pokoju było ciepło, a na Twoich dłoniach nie było żadnej biżuterii. Przygotuj olejki, ciepły kocyk i przede wszystkim ciszę. Masaż to czas, w którym powinnaś skoncentrować się wyłącznie na dziecku. Nie myśl o niczym innym, spróbuj odszyfrować co chcę Ci przekazać. Bądź zrelaksowana. Jeśli przestraszysz się płaczu, dziecko wyczuje niepokój i samo nie będzie potrafiło się wyciszyć.

masaż dziecka

Skąd nauczyć się masażu?

Techniki masażu Shantala nauczysz się na specjalnych kursach i w szkołach masażu. Ale jeśli nie masz tyle pieniążków lub po prostu czasu zapewniam, że nauczysz się jej bez problemu samodzielnie w domu. W bibliotekach i sklepach internetowych znajdziesz mnóstwo artykułów, a także pozycji na ten temat. Osobiście polecam książkę: „Shantala tradycyjna sztuka masażu” oraz wszelkie pozycje Pani Joanny Kaczary. Znajdziesz tam wszystkie informacje na temat masażu dla dzieci.

masaż niemowlaka

Jakie pozytywne konsekwencje niesie ze sobą masaż?

  • Masaż zbliża do siebie rodziców i dziecko. Udowodniono, że dzięki niemu maluch odczuwa: miłość, akceptacje i bezpieczeństwo. Poznaje tzw. „dobry dotyk”. Staje się wrażliwsze i w przyszłości potrafi założyć prawdziwą rodzinę.
  •  Technika wycisza dziecko, relaksuje, powoduję redukcje płaczu. Nasza pociecha zdecydowanie szybciej zasypia.
  • Jeżeli Twoje dziecko ma problem z układem nerwowym, oddechowym lub hormonalnym to masaż specjalnie dla niego! Leczniczo wpływa na każde dolegliwości.

masaż niemowlęcia

  • Masaż sprawia, że u dziecka zanika kolka i lepiej pracuje jego układ trawienny
  • Dziecko regularnie masowane posiada odpowiednio nawilżoną, jędrną i sprężystą skór.
  • Dziecko masowane rozwija się zdecydowanie szybciej od swoich rówieśników pod względem: fizycznie, manualnie, ruchowo oraz psychicznym.
  • Masaż sprawia, że dzieci są szczęśliwsze, a w przyszłości szybciej nawiązują kontakty i są pozbawione agresji.

Przeciwwskazania?

Na masaż zasługuje każde dziecko. Udowodniono, że niezwykle delikatny, czuły, korzystnie oddziałuje na każdą osobę. Jednak lekarze podają kilka przeciwwskazania do wykonywania masażu Shantala. Nie zaleca się stosowania masażu na dzieciach chorych na dysplazję, choroby nowotworowe, epilepsje oraz atopowe zapalenie skóry. Zdecydowanie poleca się masowanie tylko zdrowej skóry dziecka! Unikamy Wszelkich miejsc zainfekowanych grzybicą skóry, świerzbem. Jeżeli nie jesteś pewna czy Twojemu maluszkowi nie zaszkodzi masaż najpierw skontaktuj się z lekarzem.

Nie masuj maluszka w trakcie infekcji, ani tuż po posiłki oraz szczepionce. I najważniejsze:   Jeżeli widzimy, że dziecko zdecydowanie nie jest chętne na dzisiejszy masaż, płacze, zachowuję się nienaturalnie to do niczego go nie zmuszajmy. Tylko maluchy pozytywnie nastawione, chętne na dotyk odczuje korzystne skutku masażu.

 

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem dziecięcym Vexpi

 

zobacz również:

  1. Błędy w żywieniu dzieci

  2. Hula kula dla dzieci – opinie i porady

  3. Co potrafi układ pokarmowy maluszka?

  4. Rotawirus od brudnych rąk