URODA I ZDROWIE

Co potrafi układ pokarmowy maluszka?

8 lutego 2017, dodał: Redakcja

Kiedy dziecko przychodzi na świat, poszczególne układy jego organizmu są rozwinięte w różnym stopniu. Po narodzinach układ pokarmowy wciąż jeszcze dojrzewa. Mimo że wiele brakuje mu jeszcze do „dorosłej” sprawności i efektywności, zaskoczy Cię, jak wiele już potrafi brzuszek Twojego maluszka.

Zanim pozna go świat

Jeszcze w brzuchu mamy organizm dziecka rozwija i ćwiczy umiejętności potrzebne do przyjmowania przyszłej, różnorodnej diety. Układ pokarmowy maluszka zaczyna się kształtować na długo przed jego narodzinami, już od pierwszych tygodni ciąży. Rozwija się przy tym błyskawicznie, a poszczególne narządy wchodzące w jego skład z każdym tygodniem coraz bardziej się specjalizują. Na przykład wątroba maluszka w 3. miesiącu ciąży, mimo niewielkich rozmiarów, potrafi już syntetyzować zapas energetyczny w postaci glikogenu. Tak samo działa wątroba osób dorosłych, która zapewnia „paliwo” na potrzeby wzmożonego wysiłku fizycznego. A ponieważ poród jest ogromnym wysiłkiem nie tylko dla organizmu mamy, także dla maluszka będzie to okazja do sięgnięcia po zapasy energetyczne.

W połowie ciąży organizm maleńkiego człowieka wytwarza już pierwszy enzym trawienny, laktazę, który po narodzinach przyda się maluchowi do trawienia cukru mlecznego, zawartego w pokarmie mamy[1]. W życiu płodowym maluszek uczy się też koordynacji odruchu ssania z połykaniem. Już na kilka miesięcy przed narodzinami intensywnie trenuje, połykając wody płodowe. Tuż przed przyjściem dziecka na świat jego układ pokarmowy staje się na tyle sprawny, aby samodzielnie trawić i wchłaniać pokarm poza organizmem mamy.

Pracowity, mały brzuszek

Kiedy zachwycona mama wita wreszcie na świecie upragnione maleństwo i z czułością całuje jego mały brzuszek, nawet nie wyobraża sobie, jak ogromną pracę nieustannie on wykonuje. Podczas porodu i pierwszego kontaktu z mamą, jej organizm „dzieli się” z dzieckiem dobroczynną mikroflorą bakteryjną, która przyczyni się do rozwoju układu pokarmowego i wesprze skuteczność jego działania. Pożyteczne bakterie (przekazane maluchowi przez mamę) mają bowiem duży udział w trawieniu pokarmu. Organizm dziecka intensywnie wykorzystuje zapasy energetyczne w postaci glikogenu, czyli węglowodanów, które zgromadziło w wątrobie jeszcze podczas pobytu w brzuchu mamy. W czasie wielogodzinnej drogi na świat, jaką jest dla dziecka poród, maluch podejmuje bowiem swój pierwszy poważny wysiłek. Pierwsza kupka, tzw. smółka, jest z kolei dowodem na uaktywnienie się układu wydalniczego malucha. W kolejnych miesiącach życia żołądek dziecka będzie zwiększał objętość z dnia na dzień. Z kolei wątroba maluszka osiągnie w pierwszych miesiącach życia sprawność równą co najwyżej połowie jej efektywności działania u osób dorosłych[2].

Tak wiele zależy od brzuszka!

Wrażliwy układ pokarmowy niemowlęcia, choć tak daleka droga już za nim, nadal wymaga odpowiedniego traktowania i wsparcia na każdym etapie rozwoju. Jako mama możesz zadbać przede wszystkim o dietę właściwą dla dojrzewającego organizmu: zapewnić maluchowi najlepszy na świecie pokarm, jakim jest Twoje mleko. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mama powinna karmić wyłącznie piersią przed 6 pierwszych miesięcy życia dziecka, a następnie kontynuować karmienie piersią do 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym wprowadzaniu do jego diety posiłków uzupełniających. Jeżeli mama z jakichś powodów rozważa zmianę karmienia, powinna wybrać specjalnie przystosowane do potrzeb niemowlęcia mleko modyfikowane, np. Bebiko PRO+ 2, mleko następne częściowo fermentowane, dla wrażliwych i wciąż dojrzewających brzuszków. Od małego brzuszka zależy przecież tak wiele: spokój i dobre samopoczucie malucha, a wraz z jego pogodnym nastrojem – radosne chwile całej rodziny.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

[1]https://www.bebiklub.pl/delikatny-brzuszek/rozwoj-ukladu-pokarmowego.

[2]https://www.bebiklub.pl/delikatny-brzuszek/rozwoj-ukladu-pokarmowego

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Żywienie psa
Podając szczeniakowi takie jedzenie wyrządza się mu wielką krzywdę. Powinien dostawać zbilansowaną dietę, pełną...
Brak miłości- co zamiast?
Hobby, udzielanie się w wolontariacie, to też są jakieś pomysły na taką sytuację... Imprezować...
Witaminy a komórki rakowe
Witaminy wzmacniają organizm, więc mogą przeciwdziałać procesom nowotworowym, ale żeby leczyły raka, to wątpię.
Odszkodowanie
Im mniejsza składka OC tym mniejszej kwoty później można się spodziewać przy wypadku... \niestety,...