Dobry ojciec – jak poznać że nasz partner nadaje się na ojca?

8 lutego 2017, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

A-father-cradles-his-newborn-baby

Ojciec jest dla dziecka modelem, który dostarcza wzorców osobowych i oczekuje od dziecka zachowań społecznie aprobowanych. Stawia mu wymagania i kocha w nim te cechy, które wskazują, że będzie ono w przyszłości zdolne pokonywać trudności życiowe i będzie człowiekiem mężnym i szlachetnym. Miłość ojcowską charakteryzują takie cechy, jak: warunkowość, wymagalność, krytycyzm. Pierwsza z nich polega na spełnianiu przez dziecko określonych wymagań, aby zasłużyć na miłość ojca. Ojciec nie kocha dziecka tak jak matka za to, że jest jego dzieckiem, ale dlatego, że spełnia jego oczekiwania i jest mu posłuszne. W momencie gdy dziecko spełnia wymagania stawiane mu przez ojca, rozwija się wobec niego uczucie ojcowskie.

Cechy, które powinien mieć dobry tata:

1.PANOWANIE NAD EMOCJAMI. Podczas opieki nad dzieckiem kontrola nad emocjami jest bardzo ważna. Rodzice są często zmęczeni, rozdrażnieni obowiązkami, zestresowani – jeśli partner umie nie rozładowywać negatywnych emocji z pracy w domu, jeśli pomimo konfliktów nie podnosi głosu i jest w stanie spokojnie rozmawiać lub nawet zakończyć rozmowę, nie odgrywa się – to jest to dobry sygnał o jego radzeniu sobie z emocjami. Bycie tatą jest bardzo dużym wyzwaniem, szczególnie, że ofiarą emocji może paść dziecko, które nie umie się obronić, dlatego zwracajmy uwagę na ogólny styl radzenia sobie z uczuciami.

2. OKAZYWANIE UCZUĆ, CIEPŁA, BLISKOŚCI.Zastanówmy się czy nasz partner umie pokazywać po sobie pozytywne emocje, czy poszukuje bliskości? Na ile czuje się komfortowo, mówiąc czy też pokazując przywiązanie, ciepło i miłość?

3. WYROZUMIAŁOŚĆ. Nasz partner w sytuacji konfliktu powinien być gotowy do zauważenia potrzeb czy sytuacji drugiej osoby, brać poprawkę na emocje i ograniczenia innych osób, umie wybaczać i być tolerancyjny.

father_2624510b

4. GOTOWOŚĆ DO BYCIA AUTORYTETEM I WZOREM. Partner powinien mieć wartości i postawy, które mogłyby stać się wzorem dla dziecka? Na ile nasz partner umie konsekwentnie trzymać się swoich decyzji i postanowień? Na ile stara się stosować do swoich przekonań, a na ile lawiruje stale, dostosowując się tylko do okoliczności? Bycie tatą to często bycie wzorem.
Ojciec powinien także umieć być konsekwentny w swoich działaniach – to jest podstawa wychowywania dziecka.

5. TROSKA I OCHRONA . Jest to podstawowa cecha dobrego ojca, obejmująca zapewnienie dzieciom jedzenia, ubrania, schronienia i ochrony. Kochający ojciec uważa za najważniejszą rzecz zaspokojenie podstawowych potrzeb własnej rodziny.

6. NAUKA WARTOŚCI. Wartości to silne przekonania, które nadają ład naszemu życiu. Ojciec, który ceni uczciwość, uprzejmość i pracowitość, poświęci czas, aby wyjaśnić dzieciom, ile one dla niego znaczą i jaką rolę odgrywają w jego codziennym życiu.
Cierpliwy, zaradny, samodzielny, pogodny, troskliwy, dojrzały, opiekuńczy – to najbardziej pożądane cechy kandydatów na ojców. Często w tej roli znakomicie odnajdują się tzw. wieczni chłopcy, bo z pasją angażują się w zabawy z dziećmi i mają dla nich czas. A najważniejsze, co można dać swojemu dziecku, to właśnie czas: wspólna zabawa, rozmowa, wspólne hobby – to niesłychanie zbliża i buduje płaszczyznę porozumienia.

Zobacz również:

  1. Tata w ciąży czyli Syndrom Kuwady

  2. Kiedy: mój tata mieszka teraz z inną Panią…

  3. Co to znaczy być tatą?

  4. Jak narodziny dziecka zmieniają związek?

  5. Artykuły „Strefa Mamy”