Upławy – wstydliwy problem wielu kobiet. Jakie choroby je powodują? Pochwa każdej zdrowej kobiety produkuje wydzielinę, której obecność jest przejawem prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ilość płynu, jego konsystencja i zapach zależą od momentu cyklu.
W jego początkowym stadium jest on inny niż np. w okresie owulacyjnym, kiedy ciało produkuje najwięcej śluzu. Prawidłowa wydzielina jest bezwonna, przezroczysta lub biała. W momencie, w którym przestaje spełniać te kryteria, np. brzydko pachnie lub zmienia zabarwienie, należy udać się do lekarza ginekologa. Śluz, który w medycynie określany jest jako upław, może być objawem poważniejszej infekcji.
Rodzaj wydzieliny jest zależny od infekcji pochwy
Nieprawidłowa wydzielina jest objawem chorób pochwy i sromu. Zapalenia te mają różne przyczyny: od uszkodzeń mechanicznych, przez problemy hormonalne, aż po zakażenie podczas współżycia. Wygląd i zapach upławu jest jednym z głównych objawów, na podstawie których można stwierdzić, jaka infekcja zaatakowała narządy intymne i jakie leczenie zastosować. Chorobie często towarzyszy również swędzenie i pieczenie pochwy, które mogą przemienić się w uciążliwy ból.
Upławy i swędzenie wywołane przez grzybicę
Upławy najczęściej wywołane są przez grzyby, bakterie i zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Pierwsze, które określane są także jako drożdżaki, powodują infekcję, która objawia się gęstym i białym upławem. Charakterystycznym elementem, który towarzyszy grzybicy pochwy jest swędzenie i występowanie na jej ściankach grudek śluzu zmienionego chorobowo. Trafnym sformułowaniem jest porównanie ich wyglądu do ziarenek twarogu. Przyczyną tego typu zapalenia może być niewłaściwa higiena czy współżycie, jednak upław może pojawić się także w wyniku korzystania z zainfekowanego mydła czy ręcznika. W związku z tym, w sytuacji, w której kobieta podejrzewa, że mogła ulec zakażeniu, powinna zastosować profilaktycznie leki zwalczające grzybicę.
Infekcje pochwy spowodowane bakteriami
Inną grupę stanowią infekcje bakteryjne, którym towarzyszy biało-szarawy upław o bardzo nieprzyjemnym zapachu oraz pieczenie i swędzenie narządów intymnych. Ich skuteczne leczenie powinno objąć również partnera chorej kobiety. Zapalenie może być także chorobą wywołaną przez rzęsistek pochwowy. Przejawia się ona ropnym upławem o żółtym zabarwieniu, któremu może towarzyszyć plamienie krwią.
Infekcje pochwy wymagają skutecznego leczenia
W sytuacji, w której u kobiety wystąpią objawy infekcji pochwy i podejrzewa ona u siebie chorobę, musi rozpocząć leczenie pod opieką lekarza ginekologa. Bardzo dobrym i pomocnym pierwszym krokiem w przypadku grzybicy czy innej choroby, jest zastosowanie leków dostępnych bez recepty. Przyniosą one ulgę, zaczną proces leczenia, zmniejszą lub wyeliminują dokuczliwe swędzenie. Pamiętaj, że nieleczone upławy prowadzą do poważnych chorób, takich jak zapalenie błony śluzowej oraz przydatków. Brak odpowiedniej terapii może w przyszłości mieć swoje konsekwencje w trudnościach w zajściu w ciążę czy problemami w czasie jej trwania. Lepiej nie dopuścić do poważnego rozwoju choroby i zwalczać upławy przy pierwszych ich przejawach.
zobacz również:
Metody antykoncepcji – czyli antykoncepcja bez tajemnic