Dieta Cambridge oparta jest na niskokalorycznych posiłkach w formie gotowej do spożycia lub wymagającej łatwego przyrządzenia. Produkty Diety zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze i pokarmowe, które powinny być dostarczone do organizmu z codziennym pożywieniem. Dzięki czemu pacjenci mogą znacznie obniżyć ilość spożywanych kalorii, nie zaburzając przy tym funkcjonowania organizmu. Wieloletnie badania wykazały, ze właśnie takie programy dietetyczne są efektywną metodą odchudzania osób, szczególnie tych, którym nie udało się schudnąć stosując diety niskokaloryczne. Dieta Cambridge stwarza więc możliwości walki, z rosnącym problemem otyłości w Polsce.
Posiłki Diety Cambridge zawierają bardzo mało kalorii, dzięki czemu możliwa jest szybka i efektywna utrata masy ciała. Nie oznacza to jednak ponownego przybierania na wadze! Badania wykazały, że intensywna utrata kilogramów sprzyja motywowaniu pacjentów do utrzymania rygoru diety i zakończenia procesu odchudzania, tak szybko, jak to tylko możliwe.
Tradycyjnie przygotowane posiłki o obniżonej wartości energetycznej około 1000 kcal, nie dostarczają wszystkich składników odżywczych potrzebnych do prawidłowej pracy organizmu. Produkty Diety Cambridge zawierają wysokiej jakości białka, są niskotłuszczowe, dostarczają witamin i składników mineralnych, których potrzebuje organizm każdego dnia.
Wyjątkowość Diety Cambridge polega na składzie produktów, które zawierają ograniczoną ilość węglowodanów.
Organizm magazynuje energię w dwóch postaciach – tłuszczu i węglowodanów (w formie glikogenu i wody). Aby schudnąć, należy doprowadzić do utraty tłuszczu. Jednak, na samym początku organizm spala wyłącznie węglowodany. Kiedy wyczerpią się już ich wszystkie zapasy, organizm zaczyna czerpać energię ze spalania odłożonego w organizmie tłuszczu. Taki mechanizm zachodzący w organizmie u większości osób prowadzi do łagodnej postaci ketozy.
Proces spalania tłuszczu, zwany ketozą ma wiele korzyści:
– wywołuje dobre samopoczucie
– chroni przed utratą masy beztłuszczowej
– znacznie łagodzi uczucie głodu
– poprawia sprawność psychofizyczną
– ułatwia dostosowanie się do rygorów diety.
Powyższe korzyści w połączeniu z utratą wagi oraz wsparciem Konsultanta podczas spotkań indywidualnych, ułatwiają przestrzeganie Diety i są drogą do osiągnięcia sukcesu.
Dieta Cambridge musi być rygorystycznie przestrzegana. Spożycie nawet niewielkiej ilości węglowodanów, nieistotne czy będzie to jabłko czy kęs surowych warzyw – sprawi, ze ketoza zostanie zahamowana. Organizm przestanie zużywać tłuszcz, co doprowadzi do wolniejszego spadku wagi lub jej całkowitego zatrzymania. Korzyści, które wyniknęły z procesu spalania tłuszczu zostaną cofnięte. Wzrośnie uczucie głodu i bardzo ciężko będzie oprzeć się podjadaniu.
Utrata wagi u każdego człowieka jest inna. Opublikowane badania kliniczne wykazują, że zastosowanie diety o bardzo niskiej kaloryczności doprowadziło u niektórych kobiet do spadku wagi o około 6,35kg miesięcznie. Część pacjentek straciła więcej kilogramów, u innych proces odchudzania był nieco wolniejszy. Spadek wagi u mężczyzn jest znacznie szybszy niż u kobiet. Natomiast czas, w jakim osiąga się wagę docelową zależy od stopnia nadwagi oraz od szybkości metabolizmu organizmu.
Kto może a kto nie zastosować Dietę Cambridge?
Każdy Pacjent powinien skonsultować się z lekarzem zanim zacznie się odchudzać Dietą Cambridge, aby upewnić się czy nie ma przeciwwskazań medycznych. Przed ustaleniem programu Diety, Konsultant przeprowadza krótki wywiad na temat stanu zdrowia oraz zażywanych leków. Jeśli zajdzie taka potrzeba Karta Zdrowia będzie musiała zostać podpisana przez Lekarza prowadzącego.
Przeciwwskazania:
– kobiety w ciąży, matki karmiące oraz kobiety, które urodziły dziecko trzy miesiące wcześniej
– osoby poniżej 18 roku życia
– osoby z cukrzycą typu 1
– osoby, które przeszły atak serca lub udar, poważną operację lub uraz ciała w ciągu ostatnich trzech miesięcy
– osoby o BMI 25 lub niższym
Stosowanie Diety jest przeciwwskazane w następujących okolicznościach:
– poważne schorzenia serca
– niewydolność nerek i wątroby
– głęboka depresja
– brak łaknienia (anoreksja) lub poczucie nadmiernego głodu (bulimia)
– dna moczanowa
– porfiria (rzadka choroba genetyczna)
Osoby przebywające w szpitalu w ciągu ostatnich 12 miesięcy powinny skonsultować się z lekarzem czy nie ma medycznych przeciwwskazań do stosowania Diety Cambridge.
Stosowanie tej diety jest niewskazane dla osób przyjmujących poniższe leki na receptę (chyba, że lekarz zaleci inaczej i będzie kontrolował pacjenta):
– leki przeciwko zaburzeniom rytmu serca (np. digoxin)
– leki przeciwpadaczkowe (np. fenytoina)
– leki przeciwzakrzepowe
– leki psychotropowe, w tym sole litu
Ile jest stopni do sukcesu?
6-stopniowy Program Diet Cambridge „Stopniowo do sukcesu” został opracowany w Laboratoriach Cambridge, jako schemat właściwego i efektywnego stosowania Diety. Oparty jest na sześciu różnych stopniach energetycznych, których wartość kaloryczna pożywienia waha się od 415 do 1500 kcal plus. Każdy ze stopni może być zastosowany jako początkowy w okresie odchudzania lub stanowić przygotowanie do zastosowania diety VLCD (Very Low Calorie Diet) lub VLCD PLUS. Aby schudnąć i utrzymać wagę należy stosować się do wskazówek podanych dla poszczególnych stopni.
Każdy STOPIEŃ opiera się na posiłkach Diety Cambridge oraz pożywieniu konwencjonalnym (z wyjątkiem STOPNIA 1A i 1B).
Stopień 1 A – dieta jako jedyne źródło odżywiania
Stopień 1A VLCD (415 -554 kcal dziennie) może być stosowany przez pacjentów, których BMI wynosi >25. Osoby te przed rozpoczęciem diety powinny skonsultować się z lekarzem i uzyskać jego akceptację.
VLCD 1A opiera się na wyłącznym spożywaniu trzech lub czterech posiłków Diety Cambridge oraz wypijaniu ok. 11 szklanek płynów bez zawartości cukru. Etap pierwszy zalecany jest klientom na okres 1 do 3 tygodni. Jeśli osoba odchudzana wymaga kontynuacji tego stopnia, prowadzący może zalecić przedłużenie go pod warunkiem tygodniowej przerwy w zastosowaniu.
Stopień 1B VLCD PLUS (615 kcal dziennie) może być stosowany przez pacjentów, których BMI wynosi > 25. Zalecany jest jako kontynuacja diety po stopniu 1A lub przepisywany osobom, dla których Stopień 1A był niewskazany z uwagi na stan zdrowia, poziom BMI lub był zbyt rygorystyczny.
VLCD PLUS 1B umożliwia pacjentowi wybór pomiędzy spożywaniem czterech posiłków Diety Cambridge w połączeniu z 200 ml odtłuszczonego mleka (0,5%) lub trzech produktów Diety w połączeniu z jednym posiłkiem konwencjonalnym o wartości energetycznej do 200 kcal. Pacjenci powinni obowiązkowo wypijać ok 11 szklanek bezkalorycznych płynów.
VLCD PLUS zalecany jest pacjentom na okres 1 do 3 tygodni. Jeśli osoba odchudzana wymaga kontynuacji tego etapu, prowadzący może zalecić przedłużenie Diety pod warunkiem tygodniowej przerwy w zastosowaniu. Program VLCD PLUS dostarcza około 615kcal, wobec czego Konsultant nie musi informować lekarza o zmianie etapu. Jeśli jednak pacjent sam chce powrócić do STOPNIA 1A, powinien skonsultować się z lekarzem.
Stopień 2 – dieta o ograniczonej zawartości energii do redukcji kontroli wagi
Stopień 2 (800 kcal dziennie) może być stosowany przez pacjentów, którzy zakończyli już stopień1 lub zalecany osobom, dla których stopień 1 był niewskazany z uwagi na stan zdrowia, poziom BMI lub był zbyt rygorystyczny. Etap ten jest również wskazany w okresie przerwy w stosowaniu stopnia 1A i 1B oraz na etapie stabilizacji wagi.
Stopień 2 opiera się na spożywaniu trzech posiłków Diety Cambridge wzbogaconych o 340 ml chudego mleka oraz jednego posiłku konwencjonalnego o wartości energetycznej ok. 200 kcal. Pacjenci powinni obowiązkowo wypijać ok 11 szklanek wody lub innych bezkalorycznych płynów. Bardzo ważne jest przestrzeganie rygoru diety, ilości i jakości posiłków konwencjonalnych oraz wykluczenie posiłków węglowodanowych.
Stopień 3 – dieta niskokaloryczna
Stopień 3 (1000 kcal) jako przygotowanie do programu o jeszcze niższej zawartości energetycznej lub jako kontynuacja Diety po ukończeniu stopnia 1 i 2. Polecany jest również osobom, które chciałyby poprawić sylwetkę ze względów estetycznych i zastosować odpowiednio zbilansowaną dietę niskokaloryczną.
Stopień 3 opiera się na spożywaniu 2 posiłków Diety Cambridge (280 kcal) wzbogaconych o 1,5 szklanki odtłuszczonego mleka (110 kcal). Do jadłospisu dołączone jest również pożywienie konwencjonalne w postaci śniadania (150 kcal) oraz obiadu (460 kcal). Pacjenci powinni wypijać ok. 11 szklanek napojów np. wody z dodatkami smakowymi Cambridge (pomarańczowy lub jagodowy) lub soków owocowych (bez dodatku cukru). Stopień 3 w fazie wyjściowej powinien być stosowany przez minimum 2 tygodnie, jako dieta odchudzająca bez ograniczeń czasowych.
Stopień 4 – dieta stabilizacyjna
STOPIEŃ 4 (1200 kcal) to kolejny etap, na którym wzrasta wartość energetyczna posiłków. Wskazania do zastosowania podobnie jak w STOPNIU 3. Ze względu na dostarczenie większej ilości kalorii pacjenci mogą dołączyć ćwiczenia fizyczne. Należy pamiętać o umiarkowanym wysiłku, tak aby nie przeforsować organizmu.
STOPIEŃ 4 opiera się na połączeniu 2 posiłków Diety Cambridge (275 kcal), 1,5 szklanki odtłuszczonego mleka oraz dań konwencjonalnych: śniadania (150 kcal), lunch’u (200 kcal), obiadu (400 kcal), deseru (65 kcal). Zalecane jest również wypijanie ok. 11 szklanek napojów (bez dodatku cukru). STOPIEŃ 4 powinien być stosowany przez min. 2 tygodnie lub tak długo ile pacjent potrzebuje.
Stopień 5 – dieta stabilizacyjna
Stopień 5 (1500 kcal) to etap na którym pacjenci nadal obniżają masę ciała oraz uczą się jak utrzymać osiągniętą już wagę. Zestaw posiłków konwencjonalnych w połączeniu z posiłkiem Diety Cambridge pozwala na przeprowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety. Stopień ten mogą stosować osoby które ukończyły poprzednie stopnie programu oraz pacjenci, którzy chcą poprawić sylwetkę w sposób zdrowy i racjonalny, nie dopuszczając do pojawienia się niedoborów witamin i składników mineralnych w organizmie.
Stopień 5 zawiera tylko jeden posiłek Diety Cambridge (140 kcal) oraz 4 posiłki konwencjonalne: 2 szklanki mleka (200 kcal), śniadanie (300 kcal), lunch (250 kcal), porcja owoców (50 kcal), obiad z deserem (460 kcal) oraz przekąska (100 kcal). Zalecane jest również wypijanie ok. 11 szklanek napojów (bez dodatku cukru). Stopień 5 powinien być stosowany przez min. 2 tygodnie jako proces stabilizacji wagi lub do momentu założonego ubytku wagi.
Stopień 6 – utrzymanie masy ciała
Stopień 6 (1500 kcal plus) to już ostatni ze stopni programu Diety Cambridge, w którym należy nauczyć się zasad zdrowego, zbilansowanego żywienia. Dostosowanie się do udzielonych rad i wskazówek spowoduje że zgubione kilogramy nie wrócą,
Mniej kilogramów to również więcej możliwości wyboru różnych form aktywności fizycznej. Wykorzystaj je!!!
Jeśli lubisz tańczyć, rób to, jeśli uwielbiasz pływać – pływaj. Pamiętaj najlepiej wybrać tę formę ruchu, która sprawia Ci najwięcej satysfakcji, bo ruch to nie tylko podwyższenie poziomu metabolizmu, ale i zdrowsze, dłuższe życie.
Zasady, które pomogą osiągnąć sukces.
- Być szczerym podczas wypełniania Karty Zdrowia, zatajenie choroby bądź przyjmowanego leku, w konsekwencji może doprowadzić do utraty zdrowia.
- Omówić z lekarzem plany dotyczące odchudzania
- Przeczytać dokładnie materiały otrzymane od Konsultanta
- Stosować Dietę zgodnie z zaleceniami Konsultanta
- Skontaktować się z Konsultantem jeśli pojawią się problemy.
- Kontynuować plan odchudzania zgodnie z programem „Stopniowo do sukcesu”.
- Pić niemniej niż 11 szklanek płynów dziennie (bez dodatku cukru)
- Poinformować Konsultanta o zmianach stanu zdrowia lub przyjmowanych lekach
- Nie pić, ani nie jeść nic ponadto co przewiduje program diety; złamanie tego rygoru utrudni osiągnięcie sukcesu.
- Nie spożywać mniej niż zalecaną ilość posiłków Diety, gdyż nie zostanie wówczas dostarczona do organizmu odpowiednia ilość witamin i składników mineralnych.
- Nie ustalać nierealnej do osiągnięcia wagi docelowej.
- Powrócić do starych, złych nawyków żywieniowych, gdyż zgubione kilogramy mogą szybko wrócić.
Co może się wydarzyć w trakcie diety?
Podczas kilku pierwszych dni stosowania Diety można doświadczyć przejściowego dyskomfortu typowego dla osób odchudzających się w postaci zmęczenia, nadmiernej wrażliwości, bólu i lekkich zawrotów głowy, nudności, zaparć czy biegunki. Należy pamiętać, że długoterminowe korzyści wynikające z utraty wagi z całą pewnością są ważniejsze od tymczasowego dyskomfortu, który szybko minie. Picie dużych ilości wody pomaga złagodzić pojawiające się dolegliwości.
Zatrzymanie wagi – Niskoenergetyczne posiłki oraz małe ilości węglowodanów sprawią, że każda osoba straci na wadze stosując STOPIEŃ 1 – „Dieta jako jedyne źródło odżywiania”. Jeśli spadek wagi zatrzyma się, a nie został złamany rygor Diety, winne temu może być zatrzymywanie wody w organizmie. Nie należy martwić się tym, gdyż organizm nadal zużywa tłuszcz. Można potwierdzić to prostym testem ketonowym. Konsultant poinstruuje jak to zrobić.
Bóle głowy – mogą powstać w wyniku odwodnienia lub rzadziej, z powodu ubytku węglowodanów albo kofeiny. Przyjmowanie płynów powinno pomóc, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, można tez zastosować środek przeciwbólowy.
Zaparcia– wypróżnianie będzie rzadsze, ponieważ Dieta dostarcza małych ilości błonnika. Jest to normalna sytuacja i nie powinna wzbudzać niepokoju. Jeśli jednak, jest to uciążliwe należy kupić u Konsultanta błonnik Cambridge 89. Inne rodzaje błonnika, czy środki przeczyszczające mogą wchodzić w interakcje z Dietą. Przed zastosowaniem ich należy poradzić się Konsultanta.
Nudności, biegunka lub kolka – mogą powstać w wyniku stężonego poziomu minerałów i witamin w Diecie. Picie dużych ilości płynów przed spożyciem Diety powinno złagodzić symptomy. Można także podzielić przyjmowane trzech lub czterech posiłków Diety na sześć lub osiem w równych odstępach czasowych. Jeśli objawy nie znikną, należy przerwać stosowanie Diety.
Zawroty głowy – mogą być spowodowane przyjmowaniem zbyt małej ilości płynów podczas stosowania Diety. Jeśli wystąpią należy usiąść spokojnie na 10-15 minut i wypić przynajmniej litr wody.
Nieprzyjemny zapach z ust – będzie się nasilał, jeśli przyjmowana jest mała ilość płynów. Sytuacja ulegnie poprawie, jeśli zwiększy się ilość płynów oraz zadba się o higienę jamy ustnej.
Wypadanie włosów – występuje bardzo rzadko i pojawia się tylko u osób, które przed zastosowaniem Diety Cambridge odchudzały się innym (niezbilansowanym) rodzajem diety, która spowodowała deficyt białka, witamin i składników mineralnych.
Pytania do eksperta Izy Czajka:
1.Ile wody dziennie powinnam pić?
Codziennie powinno się wypijać przynajmniej 8 szklanek wody (oprócz tej używanej do rozpuszczania produktów). Ta ilość zabezpiecza potrzeby organizmu i umożliwia sprawny metabolizm komórek. Picie wody wyeliminuje ryzyko odwodnienia, które objawia się bólem i zawrotami głowy, zmęczeniem, zaparciami. Dodatkowym bonusem będzie wspomaganie pracy nerek i szybsze wyeliminowanie przez nie toksyn, które powstają podczas procesu odchudzania. Woda jest największym sojusznikiem odchudzania, dlatego, ze w początkowym okresie stosowania diety łagodzi nadmierny apetyt, szczególnie gdy jest ciepła. Należy również pamiętać, że produkty diety Cambridge występują w postaci koncentratów gotowych dań i dzięki dodatku wody zwiększa się biodostępność składników odżywczych: aminokwasów, minerałów oraz witamin.
2.Czy mogę pić napoje nisko kaloryczne zamiast kawy, czy herbaty?
Aby przestrzegać zaleceń diety, dozwolone są do picia: woda źródlana lub średniozmineralizowana, niegazowana lub naturalnie gazowana, kawa zwykła lub bezkofeinowa, napar z herbaty, mięty i pokrzywy. Wybierając gatunki herbat, należy zwracać uwagę na skład i dodatki, niedozwolone są suszone owoce i skórki, płatki kwiatów, cukier, miód. Mogą być one źródłem dodatkowych węglowodanów. Przekroczenie dozwolonej ilości węglowodanów w diecie, wywoła wzrost apetytu i zahamuje spalanie tkanki tłuszczowej, a więc również działanie diety. Podczas jej stosowania nie wolno ci również pić niskokalorycznych napojów i soków. Zawierają one kwas cytrynowy, który hamuje spalanie i utylizację tłuszczów w organizmie.
3.Czy mogę pić alkohol podczas stosowania Diety?
Picie alkoholu podczas stosowania diety jest zabronione. Jeden gram dostarcza aż 7 kcal, co zmienia kaloryczność diety oraz stymuluje apetyt. Pod wpływem alkoholu łatwiej też jest przerwać dietę, sięgając po niedozwolone pokarmy.
4.Czy mogę pić kawę ?
Picie kawy w dużej ilości (podobnie jak mocnej herbaty i napojów z kofeiną) nie jest wskazane podczas stosowania diety, po pierwsze dlatego, że obecna w niej kofeina powoduje odwodnienie organizmu i bóle głowy, a po drugie sprzyja pobudzeniu układu nerwowego wywołując napięcie i potęgując stres. Taki stan zawsze powoduje wydzielanie hormonów, które hamują spalanie tkanki tłuszczowej. Podczas diety preferowane są kawa i herbaty bezkofeinowe, lub jeśli jesteś przyzwyczajona 1-2 filiżanki kawy. Jeśli jesteś w programie „Dieta jako jedyne źródło odżywiania 1A” do kawy nie wolno ci używać mleka ani cukru. Dozwolona jest porcja słodziku w tabletce.
5.Czy będę czuła się głodna podczas stosowania Diety?
Uczucie głodu będzie pojawiać się na początku stosowania diety Cambridge „Jedyne źródło odżywiania VLCD i VLDC PLUS (STOPIEŃ 1A i B). Jest to związane z przestawieniem organizmu na endogenny sposób odżywiania, czyli, zasilania go energią powstającą ze spalania tkanki tłuszczowej. Gdy organizm wejdzie w ten stan, nazywany „łagodną ketozą”, po 72 godzinach stosowania diety, uczucie głodu zniknie, poprawi się samopoczucie. I tak już pozostanie do końca kuracji.
6.Czy mogę żuć gumę bezcukrową podczas stosowania Diety?
Żucie gumy nie jest wskazane, dlatego, ze pobudza wydzielanie soków trawiennych co może wywołać wzrost apetytu. Jeśli jednak musisz, bo przeszkadza ci przykry zapach z ust (co jest jak najbardziej prawidłowym objawem). Żuj ją krótko, nie dłużej niż 3 minuty.
7.Czy potrzebuję dodatkowo stosować produkty wzmacniające?
Nie. Produkty diety Cambridge w każdym ze STOPNI zaspokajają całodzienne zapotrzebowanie nie tylko na witaminy, ale również składniki mineralne i pierwiastki śladowe. To dlatego odchudzanie dietą Cambridge jest skuteczne i bezpieczne. Wszystkie inne diety niskokaloryczne, czy jednoskładnikowe charakteryzują się niedoborem składników regulujących metabolizm, co uniemożliwia zdrowe odchudzanie i zwiększa ryzyko efektu jo-jo, po skończonej kuracji.
8.Czy mogę obniżyć ilość posiłków Diety Cambridge?
Nie dlatego, że Twój organizm nie otrzyma tych składników których potrzebuje czyli witamin i minerałów co spowoduje obniżenie tempa metabolizmu i zahamowanie tempa chudnięcia.
9.Jeżeli czuję się naprawdę głodna, czy mogę dodać kolejny posiłek?
Jest to możliwe jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, albo na co dzień pracujesz fizycznie. Wtedy dodatkowa porcja energii i składników odżywczych pomogą ci zapanować nad głodem i sprawią, że twój metabolizm nie zwolni. Będziesz mogła bezpiecznie tracić kilogramy. W skład programów Diety Cambridge wchodzą różne napoje i zupy w saszetkach, gotowe napoje ze słomką, oraz batony. Te ostatnie maja więcej kalorii, bogatszy smak i przez to sa bardziej sycące. Batoniki mogą zastąpić jedna saszetkę dziennie.
10.W jakim wieku nie należy stosować Diety?
Diety Cambridge nie stosuje się u dzieci i nastolatków. U tych ostatnich w wieku 16-18 lat można zastosować STOPIEŃ 4 i 5 Diety Cambridge pod opieka lekarza, oraz w przypadku gdy wprowadzenie zwiększenia aktywności ruchowej nie przyniosło żadnych rezultatów w postaci ubytku masy ciała. Również osoby powyżej 70 roku życia nie mogą stosować diety jako wyłącznego źródła odżywiania (Stopień 1 i 2), chyba, że decyzję o tym podjął lekarz i on kontroluje przebieg kuracji.
11.Czy muszę się jakoś przygotować zanim przejdę na Stopień 1 „Dieta jako jedyne źródło odżywiania”?
Przygotowanie do programu „Dieta jako jedyne źródło odżywiania” wymaga zmniejszenia ilości spożywanych kalorii, szczególnie pochodzących z węglowodanów i wprowadzenia jednego posiłku Diety Cambridge, na tydzień przed rozpoczęciem kuracji. Oto sposób postępowania:
* zmniejsz ilość kalorii, szczególnie ograniczając te pochodzące z węglowodanów czyli jedz mniej pieczywa, makaronów, ryżu, zrezygnuj ze słodyczy. Dzięki temu zabiegowi mniej dokuczliwe będą pierwsze dni diety: bez bólów i zawrotów głowy, ogólnego złego samopoczucia
* wprowadź jeden, albo dwa posiłki w postaci produktów diety Cambridge, aby zmniejszyć ilość zjadanych kalorii. Mniej energii w diecie spowoduje, że spadną zapasy glikogenu w mięśniach i wątrobie co przyspieszy pojawienie się ketozy i poprawa samopoczucia.
* zacznij pić więcej wody, więcej niż 1,5 litra
* zagęść produkty Diety Cambridge, jeśli nie najadasz się nimi
* o wszystkich swoich poczynaniach informuj swojego lekarza
Pamiętaj, że objadanie się wieczorem przed rozpoczęciem STOPNIA 1A jest złą taktyką, dlatego, że oznacza większe zapasy glikogenu w organizmie i opóźnienie pojawienia ketozy. Wiąże się to z dłużej występującym złym samopoczuciem i przejmującym uczuciem głodu. Zanim rozpoczniesz właściwą dietę, na tydzień przed zacznij od poziomu 1000 kcal i 2 posiłków DC (STOPIEŃ3), aby po kilu dniach przejść na 3 posiłki DC z dodatkowym posiłkiem białkowym i warzywami (STOPIEŃ 2). Po kilku takich dniach zacznij program STOPNIA 1A
12.Kiedy powinnam zacząć myśleć o utrzymaniu efektów Diety?
Od początku jej stosowania. Program Diety Cambridge to wiele kalorycznych możliwości (STOPNI), które gwarantują bezpieczne i trwałe pozycie się kilogramów. Nad wybraniem odpowiedniej wersji czuwa twój konsultant. On również dba, aby przebieg kuracji był prawidłowy, co oznacza ubytek masy ciała na poziomi 1 kg na tydzień (za wyjątkiem stopnia 1A). Jego rolą jest również pomoc w stabilizacji masy ciała i powrót do normalnego żywienia. Działając stopniowo, trwale zgubisz kilogramy bez narażania się na efekt jo-jo i powrót kilogramów. Stosowanie Diety Cambridge w STOPNIU 1,2 doraźnie na tydzień, czy bez kontaktu z konsultantem i wiedzy lekarza skazane są na porażkę i problemy ze zdrowiem.
13. W jaki sposób utrzymać efekty Diety po osiągnięciu wymarzonej wagi?
Zmieniając nawyki żywieniowe. Bardzo ważne jest, aby po zakończonej diecie jeść przynajmniej 5 posiłków dziennie, nie zapominać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody, zmienić styl życia na aktywny. Powrót do starych przyzwyczajeń w postaci zjadania w ciągu dnia kalorycznych przekąsek i jednego posiłku wieczorem, zapijanie stresu kawą i pobudzającymi napojami natychmiast skończy się błyskawicznym powrotem kilogramów. Również taki scenariusz jest możliwy jeśli nie zaczniesz się ruszać. Codzienny spacer, praca w ogródku, sprzątanie domu czy nawet zabawa z psem zaktywizują mięśnie do pracy, a te jak wiadomo są najlepszym sojusznikiem szczupłej sylwetki, oczywiście jeśli są zmuszane do codziennego wysiłku.
14.Czy mogę ćwiczyć podczas stosowania Diety?
Wyczerpujące i ciężkie ćwiczenia zarówno siłowe jak i wytrzymałościowe są zabronione podczas stosowania diety Cambridge, a szczególnie dotyczy to STOPNIA 1A i B. Wtedy najłatwiej doprowadzić do nieodwracalnego ubytku masy mięśniowej. Jest to bardzo niekorzystne dla metabolizmu organizmu i jest przyczyną efektu jo-jo. Lekka aktywność ruchowa w postaci rekreacyjnej jazdy na rowerze, spokojnego pływania, spacerów i marszobiegów są wskazane i polecane W STOPNIACH 3,4,5,6. Jednak zawsze przed rozpoczęciem aktywności fizycznej warto poinformować o tym swojego lekarza, szczególnie jeśli wcześniej nie ruszałaś się systematycznie i masz ukończone 35 lat. Warto wykonać wtedy komplet badań serca i układu krwionośnego.
15.Dlaczego polecacie stosowanie STOPNIA 1AiB Diety maksymalnie do trzech tygodni?
Ustawodawstwo polskie określa czas stosowania STOPNIA 1A i B przez 3 tygodnie. Po tym okresie należy przejść na dietę przynajmniej dostarczającą 800 kcal (STOPIEŃ2 lub wyższy) przynajmniej na tydzień. Powrót do STOPNIA 1A i B może nastąpić jeśli nie osiągnęłaś swojej należnej masy ciała a twoje BMI przekracza 25. Trzytygodniowe cykle stosowania Diety Cambridge jako jednego stopnia odżywiania są podyktowane tym, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia deficytu białkowo-kalorycznego. Trzeba również pamiętać, że Dieta Cambridge dostarcza 412 kcal w 3 i 553 w 4 torebkach, a mała zawartość błonnika w tej diecie (2,8-3,5g) nie pokrywa zapotrzebowania osób odchudzających się (40 g), co nie jest obojętne dla pracy przewodu pokarmowego. Podczas terapii możesz zwiększyć zawartość błonnika pokarmowego dodając do napojów lub zup błonnik Cambridge 69 lub otręby owsiane.
16.Czy dieta bardzo niskokaloryczna jest bezpieczna dla zdrowia? Kto może ją stosować?
U osób z dużą nawagą (BMI> 27) i zespołem metabolicznym, chorobami układu krwionośnego, cukrzycą 2 typ i otyłością olbrzymią istnieje potrzeba intensywnego odchudzania. Podobnie jak u osób przed operacją, rehabilitacją ruchową, albo inną zdrowotną koniecznością. Wywołanie dużego deficytu kalorycznego dietą niskokaloryczna VLCD (Very Low Calorie Diet) jest metodą o dużej skuteczności, pozwalająca w cyklu 3 tygodniowym pozbyć się 6-10 kg. Jest to zasługa przebadanej formuły i składu Diety Cambridge, a szczególnie efektu łagodnej ketozy, która wywołuje. Zjawisko to zmniejsza uczucie głodu, poprawia sprawność psychofizyczną i samopoczucie, dzięki czemu łatwiej jest zastosować się do wymogów diety. Początkowa, dosyć szybka utrata wagi (2,5 kg w pierwszym tygodniu) związana jest ze zmniejszeniem zapasów glikogenu i utratą wody, później tempo stabilizuje się na poziomie 1-1,5 kg. Dieta Cambridge spełnia ścisłe zalecenia dotyczące produktów mogących być używanych w diecie ograniczającej drastycznie ilość energii w celu obniżenia masy ciała. Dotyczą one zawartości białek, węglowodanów, tłuszczów, witamin i soli mineralnych. Jej skład i stosowanie jest zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia.
17.Jak uniknąć efektu jo-jo po zakończeniu okresu odchudzania Dietą Cambridge?
Zbyt drastyczne obniżenie spożywanych kalorii, powoduje spalenie tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz spowolnienie podstawowej przemiany materii. Po skończonej diecie organizm szybko odbudowuje zapasy tkanki tłuszczowej również tam gdzie były mięśnie. Dlatego każda następna kuracja odchudzająca ma mniejsze szanse powodzenia ze względu na niski poziom przemiany materii i coraz większą ilość tłuszczu do spalenia. Aby uniknąć efektu jo-jo powoli wprowadzasz konwencjonalne posiłki poprzez przechodzenie kolejno przez STOPNIE od 2 do 6. Minimalny okres przechodzenia przez każdy z nich, to 2 tygodnie. Bardzo istotne jest aby jednocześnie wraz ze wzrostem kaloryczności posiłków zwiększać aktywność fizyczną, która chroni przed powrotem kilogramów. Jest wiele sposobów na zwiększenie aktywności fizycznej. Można wybrać tango lub taniec brzucha, pływanie, jazdę na rowerze, marszobiegi itd. Najważniejsze, aby rodzaj wysiłku był dostosowany do możliwości naszego organizmu i sprawiał radość. Bardzo prostą formą aktywności, dostępną dla wszystkich i nie wymagającą inwestycji finansowych jest marsz. To także jedna z najefektywniejszych form wysiłku w spalaniu tkanki tłuszczowej. Angażuje wiele grup mięśniowych i pozwala na różnicowanie jego intensywności w zależności od kondycji i możliwości organizmu. Warto również każdą chwilę wykorzystać aby się poruszać. Nawet kilka krążeń ramionami, szyją, barkami, kilka brzuszków czy innych prostych ćwiczeń może poprawić samopoczucie i metabolizm.
18.Stosowałam już różne diety. Mam wrażenie, że żadna nie działa. Słyszałam, że Dieta Cambridge jest zwana „Dietą ostatniej szansy”. Na czym polega jej wyjątkowość?
Jej przewaga nad innymi dietami polega na tym, że na efekty jej działania nie trzeba długo czekać. Ubytek masy ciała zauważalny jest już po upływie pierwszego tygodnia. Dieta Cambridge jest nazywana „dietą ostatniej szansy”, bo nie ma diet o niższej zawartości energii. Posiłki diety stanowią napoje i zupy wielosmakowe w postaci sproszkowanej, przygotowane przez zmieszanie z wodą gorącą (zupy) lub chudym mlekiem (napoje). Dzienna liczba posiłków zależy od płci, wzrostu i rodzaju diety. Uzupełnieniem diety są napoje bezkaloryczne (min. 2 litry dziennie). Ocena kliniczna diety Cambridge potwierdziła jej skuteczność. Jest oceniana na równi, a nawet wyżej od metod chirurgicznych.
19.Czy stosowanie gotowych posiłków Diety Cambridge jest bezpieczne dla zdrowia?
Oczywiście. Dieta Cambridge dostarcza Ci wszystkich składników odżywczych jakich potrzebuje twój organizm, abyś mogła się nią bezpiecznie odchudzać. Zaspakajają one 100% dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminy, minerał i pierwiastki śladowe oraz niezbędna ilość białka, węglowodanów, tłuszczu i błonnika. To jest podstawa STOPNIA 1A”Dieta Cambridge jako jedynego źródła odżywiania”.
20.Dlaczego nie mogę sama sobie dobrać odpowiedniego zestawu produktów Diety Cambridge?
Dieta występuje w postaci zup, napojów w saszetkach, gotowych napojów ze słomką oraz batonów oblanych czekoladą, które zapewniają minimalne dzienne zapotrzebowanie organizmu. Będą one stanowiły podstawę twojego odżywiania przez 3 tygodnie. To dlatego spotkanie z konsultantem i zakup produktów tylko na pierwszy tydzień pozwolą ci dobrać produkty do twoich upodobań smakowych.
21.Czym się różni Dieta Cambridge od innych diet niskokalorycznych?
Dieta Cambridge to nie tylko produkt odżywczy, który służy wyłącznie do odchudzania. Jest to również pełnowartościowy posiłek bogaty w dobrej jakości białka, minerały i witaminy, (ubogi w tłuszcz i sód), który może uzupełniać konwencjonalne posiłki u rekonwalescentów, osób niedożywionych i chorych na raka (po konsultacji lekarza) u sportowców oraz jako element diety eliminacyjnej pozwalającej na wykrycie produktów wywołujących reakcję alergiczną.
22.Chciałabym rozpocząć odchudzanie Dietą Cambridge? Obawiam się, że jedzenie jednostajnych posiłków przez dłuższy czas szybko mi się znudzi.
Z pewnością nie. Masz ogromny wybór produktów Diety Cambridge. Spośród napojów jest to kakao, cappuccino, truskawka, wanilia, owoce leśne, kakao z pomarańczą i toffi z orzechami. Spośród smaków zup możesz wybrać: kurczaka z grzybami, jarzynową, grzybową, pomidorową, żurek, porową, brokułowi i orientalną. Możesz się również skusić na batony: toffi, karmelowy, pomarańczowy, czekoladowy, żurawinowy, orzechowy, jabłkowo-truskawkowy, mandarynkowy i cytrynowy. Wygodę zapewnią ci napoje w kartonikach i ze słomką, które są dostępne w smakach: czekoladowym, bananowym i truskawkowym. Możesz je nosić w torebce i zastępować nimi posiłek, kiedy prowadzisz samochód, czy pracujesz na poczcie czy w sklepie.
23.Jak długo muszę być na Diecie Cambridge, żeby schudnąć 5 – 10 kg?
Ubytek masy ciała podczas stosowania programów diety Cambridge zależy od indywidualnych predyspozycji, płci, zawartości tkanki tłuszczowej, wieku, trybu życia jaki prowadzisz, a nawet diet jakie przeprowadziłaś na sobie. W badaniach klinicznych, tygodniowo osiągnięto utratę wagi 1-2,5 kg u kobiet i 1-3,5 kg u mężczyzn (osoby te nie były w stanie schudnąć stosując inne niskokaloryczne diety). Stosując STOPIEŃ1A lub 1B, 5 kg masz szansę schudnąć w ciągu jednego trzytygodniowego cyklu następne 5 w kolejnym cyklu. Pamiętaj, że powinny być one przedzielone tygodniowym programem diety 800 kcal. Więcej informacji o strategiach uzyskasz u swojego konsultanta Cambridge. Podczas kuracji zawsze możesz liczyć na jego pomoc i wsparcie.
24.Obawiam się, że stosowanie Diety Cambridge spowoduje u mnie silne odczuwanie głodu. Jak temu zaradzić?
Jeśli uczucie głody nie jest efektem pojadania czy jedzenia i picia zabronionych produktów powodujących zahamowanie ketozy, wtedy bez żadnych konsekwencji dla przebiegu diety, zagęszczaj posiłki specjalnym preparatem błonnika pokarmowego. U niektórych osób stosujących produkty diety Cambridge niedobór błonnika może być przyczyną, takiego stanu.
25.Mam cukrzycę i nie wiem, czy mogłabym podjąć odchudzanie Dietą Cambridge. Czy powinnam spytać lekarza o opinię?
Podobnie jak w przypadku innych programów odchudzania konieczne jest abyś skontaktowała się z diabetologiem w celu uzyskania od niego zgody. Jeśli cierpisz na cukrzycę typu 1 nie możesz stosować diety Cambridge, chyba, że po ścisłą kontrolą lekarza. Przy cukrzycy 2 typu przyjmując leki obniżające poziom cukru we krwi możesz korzystać z programu 800 kcal, stosując się do zaleceń lekarza odnośnie zmiany dawek leków.
Katalog produktów:
Produkty Diety Cambridge są to środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Wszystkie partie naszego asortymentu podlegają opiniowaniu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Posiadamy również certyfikaty kontroli produktów wydane przez PCBC SA. Opakowania Diety Cambridge znakowane są zgodnie z przepisami wydanymi przez Ministra Zdrowia.
W szerokim asortymencie Diety Cambridge mogą Państwo znaleźć posiłki w formie gotowej do spożycia lub wymagającej prostego przygotowania tj. zupy, napoje, batony, błonnik, owsianki. Produkty Diety Cambridge są niskoenergetyczne, niskotłuszczowe oraz stanowią źródło białka i błonnika. Zawierają optymalną ilość składników odżywczych oraz pełny zestaw witamin i składników mineralnych, który nie zaburza funkcjonowania organizmu, przy jednoczesnym ograniczeniu ilości spożywanych kalorii.
Zupy w proszku
W codziennym jadłospisie powinien znaleźć się minimum jeden ciepły posiłek. Zatroszczyliśmy się o to, aby również Państwa dieta zawierała takie danie i oferujemy różnorodne zupy. Biorąc pod uwagę zróżnicowane gusta naszych klientów przygotowaliśmy w ofercie smaki w stylu kuchni polskiej oraz orientalnej.
Zupy diety Cambridge po przyrządzeniu z wodą zawierają 138 kcal.
Opakowanie: Saszetka x 40g
Dostępne smaki: kurczak z grzybami, jarzynowa, grzybowa bez laktozy, pomidorowa, żurek, brokułowa, porowa bez laktozy, orientalna.
Sposób przygotowania: Zawartość torebki należy wsypać do kubka i stopniowo dodawać szklankę wody (227 ml). Woda powinna być gorąca (nie wrzątek).
Dobrze wymieszać (mechanicznie lub łyżką). Posiłek należy spożyć w ciągu 15 minut od przygotowania i popić szklanką wody lub napoju bezkalorycznego.
Możliwe jest podzielenie zawartości torebki na dwie porcje i spożycie ich w odstępie czasowym. Szczegółowych informacji na temat dzielenia posiłków udziela Konsultant.
Napoje w proszku
Miło jest zacząć dzień popijając napój kawowy lub waniliowy, a na koniec dnia zafundować sobie filiżankę czekolady z pomarańczą. Naszym priorytetem jest, aby konsumenci mogli w pełni korzystać z Diety i odczuwać przyjemność z jej stosowania. Proponujemy Państwu napoje w 6 smakach do wyboru.
Napoje diety Cambridge po przyrządzeniu z wodą zawierają 138 kcal, natomiast wymieszane z chudym mlekiem 215 kcal.
Opakowanie: Saszetka x 40g
Dostępne smaki: kakaowy, waniliowy, cappuccino bez laktozy, truskawkowy, owoce leśne, kakaowo-pomarańczowy bez laktozy, toffi z orzechami
Sposób przygotowania: Zawartość torebki należy wsypać do kubka i stopniowo dodawać szklankę wody lub chudego mleka (227 ml). Woda (ewentualnie mleko) powinna być chłodna lub ciepła. Dobrze wymieszać (mechanicznie lub łyżką). Posiłek należy spożyć w ciągu 15 minut od przygotowania i popić szklanką wody lub napoju bezkalorycznego.
Możliwe jest podzielenie zawartości torebki na dwie porcje i spożycie ich w odstępie czasowym. Szczegółowych informacji na temat dzielenia posiłków udziela Konsultant
Napoje ze słomką
Większość naszych pacjentów to osoby aktywne zawodowo. Zdajemy sobie sprawę, że czasem przygotowania posiłku z saszetki jest niemożliwe. Dlatego w ofercie Diety Cambridge znalazły się napoje ze słomką. Estetyczny wygląd kartonika pozwala na dyskretne spożycie posiłku w pracy lub pomiędzy spotkaniami. Napój zastępuje jeden posiłek i dostarcza do organizmu 137 kcal.
Opakowanie: Kartonik x 200 ml
Dostępne smaki: czekoladowy, bananowy, truskawkowy
Sposób przygotowania: Przed napoczęciem opakowania należy wstrząsnąć. Po spożyciu, popić szklanką wody lub napoju bezkalorycznego. Przechowywać w chłodnym i suchym miejscu.
Batony
Przebywając na diecie pacjenci muszą wykazać się silną wolą i nie mogą ulec choćby najmniejszej pokusie spożycia pokarmów niedozwolonych. Dieta Cambridge jest tak skonstruowana, że choćby niewielkie odstępstwo od zasad, utrudnia proces odchudzania. Dlatego na tak zwany „trudny czas” przygotowaliśmy dla Państwa słodkie przekąski w postaci batonów. Oferujemy aż 9 smaków! Każdy baton oblany jest czekoladą lub polewą kremowo-białą. Batony stanowią jeden pełnowartościowy posiłek. Dzielą się na trzy grupy, każda ma inną wartość kaloryczną.
I grupa: batony na bazie ziarna sojowego oblane czekoladą o wartości kalorycznej 173 kcal
Dostępne smaki: żurawinowy, orzechowy
Opakowanie: batonik 50 g
II grupa: batony o konsystencji batona „Mars” oblane mleczną lub ciemną czekoladą o wartości kalorycznej 172 kcal
Dostępne smaki: toffi, karmelowy, czekoladowy, pomarańczowy,
Opakowanie: batonik 50 g
III grupa: batony na bazie ziarna sojowego o owocowym smaku oblane kremowo-białą polewą o wartości kalorycznej 201 kcal
Dostępne smaki: truskawkowo-jabłkowy, cytrynowy, mandarynkowy
Opakowanie: batonik 52 g
Sposób przygotowania: Baton nie wymaga przyrządzenia. Po spożyciu należy popić szklanką wody lub napoju bezkalorycznego. Możliwe jest podzielenie posiłku na dwie porcje i spożycie w odstępie czasowym. Szczegółowych informacji na temat dzielenia posiłków udziela Konsultant.
Owsianka
Niejeden z pacjentów chętnie wspomina czasy barów mlecznych oraz przygotowanej na śniadanie gorącej zupy mlecznej. Niektórzy do dziś tęsknią za tradycją i z wielką przyjemnością sięgają po nasz najnowszy w ofercie produkt w postaci owsianki. Oferujemy ją Państwu w dwóch smakach. Owsianka zastępuje jeden pełnowartościowy posiłek. Zawartość kaloryczna jednej torebki to 143 kcal.
Opakowanie: Saszetka x 40g
Dostępne smaki: oryginalna, jabłko z cynamonem
Sposób przygotowania: Zawartość torebki przesypać do naczynia o pojemności ok. 0,5 litra i dodać ok. 140 ml gorącej wody, energicznie wymieszać. Następnie podgrzać w kuchence mikrofalowej przez 1 minutę na maksymalnej mocy lub naczynie z owsianką zanurzyć w wrzącej wodzie przez ok. 2 min.
Po spożyciu należy popić szklanką wody lub napoju bezkalorycznego.
Błonnik 89
Mechanizm Diety Cambridge opiera się na ograniczeniu węglowodanów, przez co dostarczane są do organizmu bardzo małe ilości błonnika. Wynikiem tego mogą być problemy z zaparciami. Jest to normalna sytuacja, która nie powinna wywoływać niepokoju. Dla pacjentów, którzy chcieliby wyregulować pracę przewodu pokarmowego oraz cykl wypróżnień oferujemy Błonnik Cambridge. Jest on całkowicie bezpieczny i nie zaburza cyklu Diety. Jedna łyżeczka (3g) dostarcza ok. 1 kcal.
Opakowanie: pojemnik 120g
Sposób przygotowania: Łyżeczkę od herbaty (3g) zmieszać z jakimkolwiek płynem lub posiłkiem. Błonnik rozpuszcza się w każdym napoju (posiłku) i nie wpływa na jego smak i konsystencję. Polecany jest z Dietą Cambridge, wegetariańską lub bezglutenową. Nie stosować więcej niż 2 łyżeczki dziennie. Przechowywać w zamkniętym opakowaniu, w suchym miejscu.
Smaki do wody
Jednym z głównych zaleceń Diety Cambridge jest wypijanie dużych ilości wody lub napojów bez dodatku cukru. Z opinii naszych Konsultantów wiemy, ze wielu pacjentów nie mogło przyzwyczaić się do wypijania 2-3 litrów naturalnej wody mineralnej i nie stosowało się do zaleceń. Tradycyjne wody smakowe zawierają w 1,5 litra około 300 kcal, co jest niedopuszczalne podczas stosowania Diety Cambridge. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych konsumentów wprowadziliśmy do oferty dodatki do wody w 3 smakach. Słodziki nie stanowią posiłku Diety. W 1 litrze wody dostarczają ok. 1,2 kcal.
Opakowanie: Pojemnik 150 g
Dostępne smaki: pomarańczowy, jagodowy, bulion warzywny
Sposób przygotowania: Słodziki – maksymalnie ilość 5g (łyżeczka od herbaty) wymieszać w jednym litrze wody. Zalecane jest stopniowe dodawanie proszku i przygotowanie napoju według własnego smaku. Bulion warzywny – 1 łyżeczkę proszku rozpuścić w szklance gorącej wody. Zużyć w ciągu 6 tygodni po otwarciu opakowania. Przechowywać w chłodnym i suchym miejscu.
Zagęstnik do napojów
Dieta Cambridge to nie tylko szerokie spektrum smaków i rodzajów posiłków, to też oferta różnych konsystencji. Gdyby ktoś z Państwa miał ochotę na budyń lub lody, zachęcamy do użycia Zagęstnika do napojów w proszku. Mogą Państwo wybrać jeden z ulubionych smaków, wsypać odrobinę zagęstnika, wstawić do lodówki i zjeść smaczny deser. Zagęstnik bez napoju w proszku nie stanowi posiłku Diety. Jest on całkowicie bezpieczny i nie zaburza cyklu Diety. Jedna porcja zagęstnika to ok. 18 kcal.
Opakowanie: Pojemnik 50g
Sposób przyrządzenia: Zawartość Napoju w saszetce przesypać do kubka, dodać 1 porcję zagęstnika. Wymieszać. Następnie dodać 150 ml zimnej wody i mieszać przez ok. 1 minutę. Przelać do miseczki i wstawić na 10 minut do lodówki. Opakowanie przechowywać zamknięte w chłodnym i suchym miejscu. Zawartość opakowania 75g wystarcza na przygotowanie 15 posiłków.
Zobacz również:
- Odchudzająca zupa
- Najczęstsze pułapki jedzeniowe
- Czy wiesz ile powinnaś ważyć?
- Jajka w dietach odchudzających
- Najgroźniejsze jedzenie świata