Niektórym może się wydawać, że na pracę w świecie mody mogą liczyć jedynie projektanci, modelki i dziennikarze czy styliści. Nic bardziej mylnego! To tak naprawdę ogromny rynek pracy, który oferuje wiele zawodów związanych z modą i trendami. Być może nigdy wcześniej o nich nie słyszałaś… A kto wie, może to właśnie to, co powinnaś w życiu robić?
COOL HUNTER – na pierwszy rzut oka zawód ten kojarzyć się może z kultowymi już kaloszami marki Hunter. Tak naprawdę pod tą nazwą kryje się analityk trendów rynkowych. Cool hunterzy to eksperci, których praca polega na obserwowaniu świata, podróżowaniu, poszukiwaniu i wykorzystywaniu najnowszych trendów w kulturze. Swoje spostrzeżenia zapisują w formie moodboardów czyli plansz ze zdjęciami detali, kolorystyki, faktur i form, które będą modne w kolejnym sezonie. Następnie swoje analizy w formie trend booków sprzedają do firm projektowych, które na podstawie ich pracy tworzą swoje kolekcje. Cool hunterzy nie skupiają się tylko na tym, co będzie hitem wśród ubrań, ale także na meblach, wnętrzach czy gadżetach. Światowi projektanci nie wiedzieliby, że w tym sezonie modna jest kratka czy oversizowe płaszcze, gdyby nie długie analizy i obserwacje specjalistów w dziedzinie coolhuntingu.
lookbooki
PERSONAL SHOPPER – czyli osobisty doradca w zakupach. Styliści, którzy za niemałą sumę towarzyszą nam w zakupach. Najpierw w czasie rozmowy poznają naszą osobowość, zainteresowania i gust. Określają nasz typ sylwetki i typ kolorystyczny. Po czym wybieramy się razem do sklepów, gdzie personal shopper wybiera dla nas odpowiednie zestawy, akcesoria i dodatki. Doradzi, czym w przyszłości kierować się na zakupach i co wybierać, aby z ubrań być zadowolonym. Kto by nie chciał zarabiać na życie chodząc na zakupy?
TRENDSETTER – z angielskiego – dyktator trendów. Są to zazwyczaj ludzie młodzi, przebojowi, atrakcyjni. Ich praca polega na tym, że są żywą reklamą. W dzisiejszych czasach, kiedy ludzie są atakowani milionem informacji z różnych źródeł, trudno dotrzeć do odbiorców w tradycyjny sposób. Niektóre firmy zatrudniają trendsetterów, których zadaniem jest promocja ich marek. Wybierają osoby popularne i znane z wyczucia smaku. Ubierają je w modne, często drogie ubrania. Wyposażają w najnowszy model telefonu, a czasami samochód. Ich obowiązkiem jest zachowanie w tajemnicy, że robią to za pieniądze. Inni mają mieć wrażenie, że dana osoba wybiera te rzeczy, bo po prostu jej się podobają. A skoro trendsetterzy są uważani w środowisku za ikony, inni chcą się do nich upodobnić i tak biznes kwitnie…
COLOR ANALYST – czyli analityk kolorystyczny. Często zdarza się tak, że jakiś makijaż po prostu do nas nie pasuje, a kolor nowej sukienki sprawia, że wyglądamy na zmęczone. Dzieję się tak, ponieważ nie każdy odcień pasuje do typu naszej urody. Analityk za pomocą kolorowych chust określa naszą kolorystyczną porę roku oraz indywidualną paletę barw. Wybierając ubrania i dodatki w odpowiednich kolorach, podkreślimy naturalne piękno i zawsze będziemy wyglądać promiennie.
zobacz również:
- Czy są jeszcze zawody typowo damskie i męskie?
- Czy uroda pomaga w życiu?
- Chcesz być doceniana w pracy?
- Blogowanie sposób na biznes czy pasja?
Polecamy:
Coworking – organizacja przestrzeni dla społeczności specjalistów