Czy są jeszcze zawody typowo damskie i męskie?
Policjant, strażak czy pilot. Są to zawody przypisywane głównie mężczyznom. Kobiety występują tam bardzo rzadko, pewnie dlatego, że wciąż uważane są za tę słabszą płeć. Czy jednak tak jest w rzeczywistości?
Od bardzo dawna istnieje podział na zawody typowo męskie i kobiece. Jest to tylko realizacja utrwalonych stereotypów. To ludzie sami stworzyli ten utarty podział. Obecnie dostrzegamy bardzo dużą zmianę właśnie na tym polu.
Kobiety są bardzo często silniejsze psychicznie. Lepiej radzą sobie w sytuacjach stresowych, wymagających większego opanowania. Na pewno do takich zawodów należy policjant-, który zawsze musi być opanowany. Jednak głównym czynnikiem, dla którego kobiety w tym zawodzie są dyskryminowane, są uwarunkowania biologiczne. Jesteśmy słabsze fizycznie, przez co mniej wydajne. Jest to ogólne kryterium, które jest podstawą podziału zawodów według płci. Jest to oczywiście mitem, ponieważ niejedna kobieta dorównuje fizycznie mężczyźnie. Tak samo jak oni zaczynamy dbać o swoje ciało, kulturę fizyczną, sprawność ruchową. Kolejnym argumentem na korzyść płci pięknej jest logiczne planowanie czasu i organizacja. Żaden mężczyzna nie ma tylu obowiązków, co kobieta. Często mamy na swoich barkach dom, dzieci i najczęściej nie jedną, a dwie prace, co wiąże się z panującym kryzysem i wzrostem bezrobocia.
Konstytucja RP gwarantuje równouprawnienie kobiet i mężczyzn we wszystkich sferach życia. Temu zapisowi i panującej sytuacji sprzeciwia się tradycja i kultura. Często boimy się spróbować swoich możliwości w zawodzie, który został zdominowany przez płeć przeciwną. Kolejnym doskonałym przykładem jest osoba pracująca w przedszkolu. Głównie są to kobiety, które według stereotypu lepiej zajmują się dziećmi, są bardziej wrażliwe. Jest to tylko stereotyp, a mimo to nie spotkamy w przedszkolu żadnego mężczyzny zajmującego się dziećmi.
Zawód polityka jest zdominowany przez mężczyzn, mimo, że nie liczy się tam siła fizyczna, ale argumentacja. Kobiety w pewnych sytuacjach potrafią być bardziej zaradne i bardziej przekonujące a mimo to rzadko przebijają się w świecie politycznym.