Wykrywana jest u co czwartej kobiety. Zwykle przebiega bezobjawowo, nie zawsze groźna, lecz może prowadzić do poważnych powikłań.
Co nazywamy nadżerką? Nadżerka, to mała ranka , powstająca w nabłonku , który pokrywa szyjkę macicy. Taki rodzaj nosi nazwę nadżerki prawdziwej . Może być ona spowodowana niewielkim urazem mechanicznym bądź otarciem podczas stosunku. Nadżerka prawdziwa zazwyczaj goi się sama i nie zagraża bezpośrednio życiu. Kolejnym rodzajem jest zmiana utworzona na szyjce macicy, czyli nadżerka rzekoma. Rankę w tym przypadku zastępuje zmieniony nabłonek , którym pokryta jest szyjka macicy. Owa nadżerka wykrywana jest najczęściej u kobiet pomiędzy 25, a 35 rokiem życia. Wskazane jest więc badanie kontrolne u ginekologa co pół roku. Przyczynami nadżerki rzekomej mogą być m.in. zaburzenia hormonalne, czy częste stany zapalne, zdarza się także powstanie zmiany bez wyraźnej przyczyny zwłaszcza u kobiet w młodym wieku . Objawami nadżerki najczęściej są upławy – o nieprzyjemnym zapachu lub plamieniem z pochwy np. pomiędzy miesiączkami.
Leczenie niedużej nadżerki odbywa się za pomocą środków chemicznych , które mają za zadanie zniszczyć chory nabłonek. Cały zabieg trwa tylko kilka minut i nie wymaga znieczulenia. Ampułka leku, to koszt ok. 60 zł . W poważniejszych przypadkach nadżerek stosuje się metody chirurgiczne np. kriodestrukcję, czyli jej zamrażanie , waporyzacja laserem, inaczej usunięcie zmiany przy pomocy lasera. Nieleczony stan zapalny, który towarzyszy nadżerce często prowadzi do powstania stanów przedrakowych, dlatego niemożna zaniedbać leczenia, gdyż może o skutkować w przyszłości poważną chorobą.
zobacz również:
- Nadżerka niebezpieczna?
- Grzybica u kobiet – objawy i leczenie
- Czy mięśniaki mogą być groźne?
- Kolposkopia