Ocet jest niczym innym, jak wodnym roztworem kwasu octowego, często z dodatkiem aromatów i barwników, powstającym przez proces fermentacji w obecności bakterii octowych. Dopiero sfermentowany alkohol, a więc kwas octowy, nadaje octowi właściwości konserwujące i antyseptyczne. Ocet jabłkowy zawiera: chlor, żelazo, fluor, potas, wapń, miedź, magnez, sód, fosfor, siarkę, krzem, prowitaminę beta-karotenu, a także witaminy: A,B1,B2,B6,C,E,P. Każdy z tych składników jest sam w sobie nieodzowny, jednak najistotniejsze jest ich współdziałanie między sobą. Kwas octowy jest wrogiem wszystkich bakterii, oczyszcza i dezynfekuje żołądek i jelita, odtruwa nerki, pęcherz, drogi moczowe, przywraca naturalną równowagę w gospodarce tłuszczowej. Jest wszechstronnym lekiem naturalnym. Codziennie wypity napój składający się z dwóch łyżeczek octu jabłkowego, oraz dwóch łyżeczek miodu, rozpuszczonych w szklance wody, wpływa doskonale na kondycję zdrowotną i lepsze samopoczucie. Jest również prostym w zastosowaniu kosmetykiem. Poniżej przedstawiam kilka przepisów na kosmetyki, korzystnie wpływające na skórę.
Tonik do cery tłustej i zanieczyszczonej-wodę mineralną i ocet jabłkowy wymieszaj w proporcji 1:1. Nasączonym wacikiem przemywaj starannie twarz rano i wieczorem.
Maseczka do cery tłustej, trądzikowej-2 łyżki otrębów pszennych, wymieszaj z 4 łyżkami letniej wody mineralnej i z 1 łyżeczką octu jabłkowego. Powstała papkę nałóż na twarz, spłucz ciepłą wodą po 30 minutach.
Krem do skóry suchej, łuszczącej-2 łyżeczki miąższu z awokado, wymieszaj z 2 łyżeczkami octu, 2 żółtkami, 1 łyżeczką soku z cytryny. Powstałą masę wmasować w skórę, można zostawić na noc.
Kąpiel dla zmęczonych stóp-do 5 litrów gorącej wody, dodajemy po 3 łyżeczki soli i octu. Stopy moczymy przez ok 15 minut