Polacy źle się odżywiają!

30 sierpnia 2013, dodał: dietetyk medyczny
Artykuł zewnętrzny

Podstawowe błędy żywieniowe popełniane przez Polaków wynikają przede wszystkim z nadmiaru zjadanego pożywienia przy jednoczesnym niedostatecznej wartości odżywczej diety. W konsekwencji prowadzi to do przyrostu masy ciała przy niedożywieniu organizmu. Paradoksalnie – im grubszy człowiek, tym większe prawdopodobieństwo, że jest nieodżywiony. Najnowsze wyniki badań są zatrważające i zwracają uwagę na to, że traktujemy swój organizm dosłownie jak „worek na śmieci” wrzucając do niego byle co, byle gdzie i w byle jakiej ilości.

Sondaż dotyczący zachowań zdrowotnych powiązanych z dietą wynika, że Polacy nie dbają o to, co jedzą i nie interesują się zdrową dietą. Ponad połowa nas nie czyta etykiet, a spośród tych, którzy czytają, ok. 20% nie rozumie umieszczanych na nich informacji. Ponad 80% Polaków w ciągu ostatniego roku nie stosowało żadnej diety ani nie zwracała uwagi na to, co i w jakich ilościach jadła. Nie sugerowali się także zdrowotnością produktów podczas robienia zakupów. Wśród osób, które starały się dbać o dietę (jest to nie całe 20% ankietowanych), najczęściej pojawiały się kobiety, a także osoby starsze (powyżej 60. roku życia), schorowane, zażywające leki oraz regularnie uprawiające sport. Niestety wciąż nie doceniamy tego co mamy, a styl życia, a tym samym dietę zmieniamy na lepsze dopiero wtedy, gdy nasze zdrowie poważnie szwankuje, czyli np. po przebytym zawale, zdiagnozowanym nadciśnieniu, bądź też na wyraźne polecenie lekarza. A powinno być zupełnie na odwrót, gdyż niemal 50% Polaków jest w grupie ryzyka jeśli chodzi o choroby układu krążenia. Styl życia i narażenie na stresy powoduje, że nadciśnienie tętnicze krwi, zawał czy miażdżyca są coraz bardziej powszechnymi chorobami – a te natomiast predysponują do poważniejszych schorzeń.


Jednak, aby zmienić dietę, należy zmienić sposób myślenia! W Polsce niestety wciąż pokutuje przekonanie, że posiłek powinien być porządnie posolony i składać się przynajmniej raz dziennie z czerwonego mięsa. Podstawowym napojem Polaków wciąż jest natomiast herbata, oczywiście z cukrem. Lubujemy się także w słodkich gazowanych napojach. Niespełna połowa z nas przyznaje, że ryby jada przynajmniej raz w tygodniu, najczęściej jednak jest to ryba usmażona w panierce. Tymczasem ryby powinny gościć na naszym stole co najmniej dwa – trzy razy w tygodniu. Dobrze, by było, aby była to ryba upieczona lub ugotowana na parze.
Kolejnym zatrważającym sygnałem są wyniki badań dotyczące spożywania warzyw. Ponad 80 % Polaków spożywa warzywa raz w tygodniu! Jedynie 37 % mówi, że spożywa je codziennie lub prawie codziennie. Jak mają się do tego zalecenia dietetyków, aby spożywać około 0,5 kg warzyw dziennie?! Mało optymistyczne wyniki dotyczą nabiału i produktów pełnoziarnistych. Mleko i przetwory mleczne goszczą na naszych stołach raz w tygodniu, podobnie jest z kaszami i płatkami zbożowymi.
Także styl odżywiania pozostawia wiele do życzenia, jemy nieregularnie i chodzimy spać objedzeni i na dodatek ponad połowa z nas – po kieliszku na rozluźnienie.
Jeśli chcemy dożyć spokojnej starości w zdrowiu czeka nas jeszcze sporo pracy – zacznijmy od własnego talerza! Zróbmy porządek w szafkach kuchennych i lodówce. Po co sięgać po kolejną dietę cud skoro można po prostu zmienić swoje menu na lepsze?

Justyna Marszałkowska-Jakubik, dietetyk medyczny www.e-prolinea.pl

Zobacz również:

  1. Czy Polacy odżywiają się zdrowo?
  2. Najczęstsze wpadki na weselu
  3. Szczepionka przeciw starzeniu
  4. Co szkodzi wątrobie: lista zakazanych produktów



FORUM - bieżące dyskusje

Moje odkrycie kosmetyczne tego roku
Moje kosmetyczne odkrycie to olejek wonny ogrody sułtana. Bosko pachnie, jasmin, owoce, kwiaty...
botoks gdzie kupić?
Czy są tu osoby prowadzące salony medycyny estetycznej? Gdzie kupujecie botoks? Macie sprawdzone...
Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...