Twoja odporność jest osłabiona? Cierpisz na zaburzenia snu? Masz częste bóle głowy i stawów? Uważaj, bo możesz być chora na syndrom chronicznego zmęczenia.
Obecny tryb życia współczesnych ludzi charakteryzuje się dużą ilością obowiązków, zapracowaniem, ciągłym pędem za codziennymi celami, ponadto niezdrowym odżywianiem i częstym jedzeniem na mieście. Taki tryb życia powoduje nierzadko uczucie zmęczenia, czego źródłem jest brak koncentracji, pogorszona pamięć oraz niechęć do kontaktów ze znajomymi. Wtedy warto się zastanowić nad swoim życiem i jego konsekwencjami.
Pierwszym krokiem ku jego polepszeniu jest przede wszystkim relaks oraz spokój. Regularny sen, zdrowa i zbilansowana dieta, wysiłek fizyczny oraz odstawienie używek. Jednak istnieją przypadki, w których te rozwiązania nie znajdują zastosowania.
Gdy narastające zmęczenie nie ustępuje przez sześć miesięcy, możemy być pewni, że cierpimy na syndrom chronicznego zmęczenia (ang. Chronic Fatigue Syndrome). Osoba cierpiąca na tę chorobę może być wysłana do sanatorium, gdzie może zaznać odprężenia, spokoju psychicznego, jak i fizycznego. Często nie można się obejść bez pomocy psychologa, który pracując z taką osobą może zmienić jej nawyki i myślenie o swoim życiu. Zmiana myślenia o samym sobie i otaczającej rzeczywistości pomaga w powrocie do zdrowia.
Zobacz również:
- Stres zwiększa ryzyko raka
- Dieta antyrakowa
- Złe nawyki żywieniowe Polaków
- Co przegryzać między posiłkami?