Witamina C jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych organizmu.
Jest także konieczna do życia wszystkich ssaków, dlatego też wiele z nich posiada zdolność samodzielnego wytwarzania tej substancji przez wątrobę. Niestety człowiek do tych ssaków nie należy!
Dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym witamina C znacznie zmniejsza ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory, choroby układu krążenia czy zaćma. Witamina C wspomaga także wytwarzanie kolagenu wpływając na sprężystość skóry! Można ją zatem śmiało nazwać drugą witaminą młodości (zaraz po witaminie E).
Witamina C występuje wyłącznie w produktach roślinnych. Najbogatsze w tą witaminę są surowe warzywa i owoce. A przede wszystkim owoce dzikiej róży, czarna i czerwona porzeczka, kiwi, cytryna, pomarańcze, truskawki, papryka i kapusta.
Czy wiesz, że w Polsce do najpopularniejszych źródeł witaminy C należą ziemniaki? Pomimo, że jej zawartość w ziemniakach jest 10 krotnie mniejsza niż np. w papryce, to z uwagi na ich wysokie spożycie właśnie z nich czerpiemy większość witaminy.
Nowe zalecenia dietetyczne sugerują spożywanie około 2oo0 mg tej witaminy dziennie. Najlepiej pochodzącej z warzyw i owoców.
Dlaczego lepiej zjeść paprykę lub wypić sok z dzikiej róży zamiast łykać tabletki? Przyjmowanie dużych dawek syntetycznej witaminy C przez dłuższy czas sprzyja tworzeniu się kamieni w nerkach. Natomiast czerpiąc tę witaminę z produktów naturalnych, nawet przy dużej ilości co najwyżej wydalimy nadmiar z moczem.
Zażywając aspirynę zwiększ dawkę witaminy C! Długotrwałe przyjmowanie aspiryny zwiększa wydalanie witaminy C z moczem niemal trzykrotnie!
Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C mają także palacze, osoby nadużywające alkoholu oraz ludzie starsi.
Justyna Marszałkowska, dietetyk medyczny
Zobacz również:
- Aromatyzowane oliwy i octy domowej roboty
- Dieta sałatkowa
- Kiełki – bomba witaminowa!
- Koktajle owocowe – dużo przepisów