5 zalet treningu interwałowego

24 sierpnia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Trening interwałowy to rodzaj ćwiczeń fizycznych sprzyjający redukcji tkanki tłuszczowej, poprawianiu kondycji i budowaniu wytrzymałości. Wykonuje się go w rundach, czyli tzw. interwałach, pomiędzy którymi zamiast przerwy miejsce mają lżejsze ćwiczenia – np. marsz, trucht, plank. Zastanawiasz się, czy trening interwałowy to aktywność dla Ciebie? Poznaj 5 najważniejszych zalet!

TRENING INTERWAŁOWY

1. Trening interwałowy jest krótszy niż inne formy treningowe

Ćwiczenia wykonywane podczas treningu interwałowego są intensywne i nastawione na maksymalne przyspieszenie tętna oraz metabolizmu. W związku z tym czas takiej aktywności jest znacznie krótszy aniżeli w przypadku treningu o mniejszej intensywności. Przykładowo, jednym z najpopularniejszych treningów interwałowych jest Tabata, która trwa zaledwie 4 minuty, a w tym – przez 20 sekund wykonujemy na maksimum możliwości powtórzenia danego ćwiczenia, następnie mamy 10 sekund przerwy i całość powtarzamy 8 razy. Oczywiście ilość Tabaty możesz powtarzać lub wykonać kilka różnych pod rząd.

2. Kalorie po ćwiczeniach spalane są przez wiele godzin

Wysoka intensywność ćwiczeń podczas interwałów przekłada się na niesamowite spalanie kalorii. Przyjmuje się, że jedna minuta ćwiczeń to około 13 utraconych kalorii. Jeśli zdecydujesz się więc na 8 Tabat, to spalisz średnio 416 kcal. Ale to nie wszystkie zalety! Tuż po zakończeniu aktywności licznik wcale się nie zatrzymuje! Po tak intensywnym wysiłku organizm wciąż potrzebuje większej podaży energii i tym samym spalana jest tkanka tłuszczowa – nawet przez kolejnych 12 godzin!

3. Dostarcza różnych bodźców dla organizmu

Tego typu trening świetnie wpływa na całe ciało – możesz ćwiczyć górne i dolne partie mięśniowe, pracować nad kondycją i wydolnością, wzmacniać ciało i poprawić stabilizację. Wszystko zależy od tego, jak skomponujesz ćwiczenia. Jakie są przykładowe? Przysiady, podskoki, burpee, pompki, planki, pajace i wiele innych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać również sprzęt czy akcesoria fitness (np. taśmy TRX, piłki, hantle, skrzynie, gumy itd.). Dzięki temu nie ma mowy o nudzie, a Twoje ciało wszechstronnie będzie się rozwijać.

4. Jest atrakcyjny i można go modyfikować na wiele sposobów

Trening interwałowy jest odpowiedni dla każdego! Choć to intensywny trening, to dzięki temu, że mamy ogromne możliwości układania ćwiczeń, można go dopasować nawet do osób zaczynających przygodę z aktywnością. Na przykład zaawansowani mogą wykonywać klasyczne burpee, a początkujący zejście do podporu – w przerwie zaawansowani mogą truchtać, a początkujący złapać chwilę oddechu. Co więcej, jeśli nie masz doświadczenia i potrzebujesz, by ktoś wprowadził Cię w trening – wybierz się na ćwiczenia interwałowe w klubie fitness lub skorzystaj z pomocy trenera personalnego!

5. Wysoka intensywność daje świetne efekty

Regularne wykonywanie interwałów buduje wytrzymałość organizmu, poprawia kondycję i doskonale wpływa na ciało – trzymając odpowiednią dietę, możesz zrzucić nadprogramowe kilogramy. Z pewnością poczujesz też niemałą dawkę endorfin – nawet jeśli się zmęczysz (a tak właśnie będzie), to zadowolenie z siebie wynagrodzi Ci w pełni ten ogromny wysiłek!

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Ile zarabia sie w Szwecji
Teraz zapowiada się tam recesja tak że już to nie będzie taki korzystny kierunek...
wybielanie zębów
U mnie problem jest z tym, że lubię kawę i mocną herbatę...
Pralka - jaką kupić?
Ja lubię takie ładowane od góry.
Czy ktoś jeszcze wierzy że można si…
Ja już nie wierzę, owszem jest chwilowe zauroczenie a potem wraca proza życia...