Czy zdarzyło ci się czytać tekst i po skończeniu strony złapać się na tym, że nie wiesz co w ogóle przeczytałeś? To są problemy z koncentracją. Trudno nam skupić się tylko na jednej rzeczy i wykonać ją od początku do końca. Jak z tym walczyć?
Czym jest koncentracja?
Koncentracja jest umiejętnością skupienia uwagi, a więc każdy z nas jest w stanie się jej nauczyć. Koncentracja jest skierowaniem uwagi na określoną myśl, zadanie, sytuację, bodziec i utrzymanie jej w czasie. Można się tego nauczyć poprzez odpowiednie ćwiczenia lub czynności.
10 sposobów na koncentrację
Wyłącz telefon – w dzisiejszych czasach smartfon jest zmorą koncentracji. Nic tak nie rozprasza jak ciągłe telefony albo oczekujące powiadomienia na Facebooku. Wyłącz telefon (albo internet) ewentualnie go wycisz, a najlepiej schowaj poza zasięgiem wzroku. Wtedy uwolnisz się od jednego z największych dystraktorów.
Wyznacz swój cel – bardzo ważne jest abyś wiedział po co coś robisz. Napisz sobie cel na kartce i powieś przed sobą. Kiedy na nią spojrzysz przypomnisz sobie co stracisz, jeżeli nie skoncentrujesz się na zadaniu. Jeżeli twój cel jest złożony i skomplikowany, podziel go na mniejsze zadania. Pomoże ci to w organizacji pracy oraz zapobiegnie zniechęcaniu się przy rozbudowanych celach.
Zapisuj rozpraszające myśli – zdarza się tak, że siedząc nad konkretnym zadaniem, w głowie ciągle pojawiają ci się myśli o rzeczach, które jeszcze będziesz musiał zrobić. Trzymaj przy sobie notatnik, w którym zapiszesz sobie taką myśl i będziesz mógł się od niej tu i teraz uwolnić oraz skupić się na tym, co właśnie robisz.
Wizualizacja – jest to ćwiczenie poprawiające koncentrację. Polega na tworzeniu w głowie obrazu i utrzymywaniu go przez jakiś czas. Na początek mogą to być łatwe do wyobrażenia przedmioty użytku codziennego np. owoce. Najlepiej jakby twoja wizualizacja była wielozmysłowa. Wyobraź sobie także zapach swojego przedmiotu, a także smak czy jaki jest w dotyku.
Tworzenie map myśli – jest to doskonała technika, dzięki której rozwiniesz zdolność skupienia oraz rozwiniesz umiejętność zwięzłego przekazywania myśli i informacji.
Unikaj multitaskingu – multitasking jest zmorą dzisiejszych czasów. Równoczesne oglądanie telewizji, pisanie artykułu i rozmawianie przez telefon przyniesie mało zadowalające rezultaty. Żadnej z czynności nie poświęcamy 100% naszej uwagi, a to oznacza, że przetwarzamy informacje dużo płyciej. Robiąc kilka rzeczy równocześnie być może uczymy się więcej, ale efektem szybszego uczenia jest szybsze zapominanie.
Rób przerwy – twój mózg nie jest w stanie pracować 15 godzin non stop na pełnych obrotach. W pewnym momencie poczujesz, że nie rozumiesz co czytasz. Jest to idealna chwila, aby dać sobie chwilę wytchnienia. Zaparz sobie w tym czasie herbatę, rozciągnij się, pomedytuj, wyjdź na balkon i zaczerpnij świeżego powietrza. Dotleniony mózg działa na znacznie szybszych obrotach.
Nie zapominaj o śniadaniu – zdarza ci się, że nie jesteś rano głodny, albo nie masz czasu, więc pomijasz śniadanie? Otóż jest to duży błąd, ponieważ systematyczne jedzenie pełnowartościowych śniadań to gwarancja osiągnięcia lepszych wyników w nauce. Pierwszy posiłek dnia doskonale wpływa na pamięć krótkotrwałą i koncentrację. Najlepiej, aby rano na talerzu pojawił się nabiał, produkty pełnoziarniste lub owoce. Pamiętaj, aby się nie przejadać, ponieważ szkodzi to koncentracji.
Gorzka czekolada – spożywanie gorzkiej czekolady ma bardzo korzystny wpływ na koncentrację. Związki zawarte w tym produkcie, np. pirazyna, usprawniają myślenie, skracają czas reakcji. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić, kilka kostek czekolady wystarczy, żeby skuteczniej uczyć się i pracować.
Nawadniaj się – pamiętaj o piciu 2 litrów wody dziennie. Niedobór wody powoduje osłabienie i obniżenie koncentracji.
zobacz również:
Jak ćwiczyć pamięć – 6 sposobów na usprawnienie mózgu
Drzemka poprawia pamięć!
Jak działa kawa na organizm człowieka – kawa leczy demencję?
Woda żywa HarmonyH2O – wysokiej jakości woda, właściwości dla zdrowia