URODA I ZDROWIE

10 najskuteczniejszych sposobów na koncentrację

8 listopada 2019, dodał: Camila

Czy zdarzyło ci się czytać tekst i po skończeniu strony złapać się na tym, że nie wiesz co w ogóle przeczytałeś? To są problemy z koncentracją. Trudno nam skupić się tylko na jednej rzeczy i wykonać ją od początku do końca. Jak z tym walczyć?

Czym jest koncentracja?

Koncentracja jest umiejętnością skupienia uwagi, a więc każdy z nas jest w stanie się jej nauczyć. Koncentracja jest skierowaniem uwagi na określoną myśl, zadanie, sytuację, bodziec i utrzymanie jej w czasie. Można się tego nauczyć poprzez odpowiednie ćwiczenia lub czynności.

10 sposobów na koncentrację

Wyłącz telefon – w dzisiejszych czasach smartfon jest zmorą koncentracji. Nic tak nie rozprasza jak ciągłe telefony albo oczekujące powiadomienia na Facebooku. Wyłącz telefon (albo internet) ewentualnie go wycisz, a najlepiej schowaj poza zasięgiem wzroku. Wtedy uwolnisz się od jednego z największych dystraktorów.

Wyznacz swój cel – bardzo ważne jest abyś wiedział po co coś robisz. Napisz sobie cel na kartce i powieś przed sobą. Kiedy na nią spojrzysz przypomnisz sobie co stracisz, jeżeli nie skoncentrujesz się na zadaniu. Jeżeli twój cel jest złożony i skomplikowany, podziel go na mniejsze zadania. Pomoże ci to w organizacji pracy oraz zapobiegnie zniechęcaniu się przy rozbudowanych celach.

Zapisuj rozpraszające myśli – zdarza się tak, że siedząc nad konkretnym zadaniem, w głowie ciągle pojawiają ci się myśli o rzeczach, które jeszcze będziesz musiał zrobić. Trzymaj przy sobie notatnik, w którym zapiszesz sobie taką myśl i będziesz mógł się od niej tu i teraz uwolnić oraz skupić się na tym, co właśnie robisz.

Wizualizacja – jest to ćwiczenie poprawiające koncentrację. Polega na tworzeniu w głowie obrazu i utrzymywaniu go przez jakiś czas. Na początek mogą to być łatwe do wyobrażenia przedmioty użytku codziennego np. owoce. Najlepiej jakby twoja wizualizacja była wielozmysłowa. Wyobraź sobie także zapach swojego przedmiotu, a także smak czy jaki jest w dotyku.

Tworzenie map myśli – jest to doskonała technika, dzięki której rozwiniesz zdolność skupienia oraz rozwiniesz umiejętność zwięzłego przekazywania myśli i informacji.

Unikaj multitaskingu – multitasking jest zmorą dzisiejszych czasów. Równoczesne oglądanie telewizji, pisanie artykułu i rozmawianie przez telefon przyniesie mało zadowalające rezultaty. Żadnej z czynności nie poświęcamy 100% naszej uwagi, a to oznacza, że przetwarzamy informacje dużo płyciej. Robiąc kilka rzeczy równocześnie być może uczymy się więcej, ale efektem szybszego uczenia jest szybsze zapominanie.

Rób przerwy – twój mózg nie jest w stanie pracować 15 godzin non stop na pełnych obrotach. W pewnym momencie poczujesz, że nie rozumiesz co czytasz. Jest to idealna chwila, aby dać sobie chwilę wytchnienia. Zaparz sobie w tym czasie herbatę, rozciągnij się, pomedytuj, wyjdź na balkon i zaczerpnij świeżego powietrza. Dotleniony mózg działa na znacznie szybszych obrotach.

Nie zapominaj o śniadaniu – zdarza ci się, że nie jesteś rano głodny, albo nie masz czasu, więc pomijasz śniadanie? Otóż jest to duży błąd, ponieważ systematyczne jedzenie pełnowartościowych śniadań to gwarancja osiągnięcia lepszych wyników w nauce. Pierwszy posiłek dnia doskonale wpływa na pamięć krótkotrwałą i koncentrację. Najlepiej, aby rano na talerzu pojawił się nabiał, produkty pełnoziarniste lub owoce. Pamiętaj, aby się nie przejadać, ponieważ szkodzi to koncentracji.

Gorzka czekolada – spożywanie gorzkiej czekolady ma bardzo korzystny wpływ na koncentrację. Związki zawarte w tym produkcie, np. pirazyna, usprawniają myślenie, skracają czas reakcji. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić, kilka kostek czekolady wystarczy, żeby skuteczniej uczyć się i pracować.

Nawadniaj się – pamiętaj o piciu 2 litrów wody dziennie. Niedobór wody powoduje osłabienie i obniżenie koncentracji.

 

zobacz również:

Jak ćwiczyć pamięć – 6 sposobów na usprawnienie mózgu

Drzemka poprawia pamięć!

Jak działa kawa na organizm człowieka – kawa leczy demencję?

Woda żywa HarmonyH2O – wysokiej jakości woda, właściwości dla zdrowia

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do 10 najskuteczniejszych sposobów na koncentrację

  1. avatar Anna Serwa pisze:

    Woda, świeże powietrze i wyłączony tel! Najlepiej schowany gdzieś głęboko 😉😉😉

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Żywienie psa
Podając szczeniakowi takie jedzenie wyrządza się mu wielką krzywdę. Powinien dostawać zbilansowaną dietę, pełną...
Brak miłości- co zamiast?
Hobby, udzielanie się w wolontariacie, to też są jakieś pomysły na taką sytuację... Imprezować...
Witaminy a komórki rakowe
Witaminy wzmacniają organizm, więc mogą przeciwdziałać procesom nowotworowym, ale żeby leczyły raka, to wątpię.
Odszkodowanie
Im mniejsza składka OC tym mniejszej kwoty później można się spodziewać przy wypadku... \niestety,...