Jak ćwiczyć pamięć – 6 sposobów na usprawnienie mózgu

24 marca 2017, dodał: karolina0092
Artykuł zewnętrzny

Skuteczna, niezawodna pamięć przyda się każdemu. Niezależnie od tego ile masz lat, czy jesteś kobietą czy mężczyzną  warto pamiętać, nie zapominać! Dobra pamięć przydatna jest nie tylko w szkole, podczas studiów, ale również w pracy i codziennym funkcjonowaniu. Kiedy zawodzi sprawia problemy, irytuje… uczyń wszystko, aby przez długie lata tak nie było.

 

Pamięć to zdolność umysłu do przyswajania i ponownego odtwarzania  nie tylko cennych informacji, ale również doznać, uczuć. Niestety, z biegiem lat popełnia błędy, nie jest już taka doskonała jak za czasów młodości. Warto jednak poznać kilka zasad, które pomogą Ci wyćwiczyć pamięć, sprawić że na długo pozostanie niezawodna.

Odpowiednia dieta

Może się wydawać, że skuteczna pamięć i dieta nie są od siebie uzależnione. Jednak jeśli dostarczymy naszemu organizmowi odpowiednie witamy i  minerały sprawimy, że nasz mózg będzie szybciej przekazywał bodźce. Koniecznie spożywajmy węglowodany złożone (pieczywo pełnoziarniste, wszelkie otręby, Muesli, ale również brązowy ryż, ziemniaki). Nie unikaj kwasów omega-3 i omega-6, które są dostępne orzechach, a także sardynkach, makrelach i łososiu. Skuteczną pamięć zawdzięczamy również czerwonemu mięsu, zielonym owocom i rośliną strączkowym – wszystkim produktom zawierającym żelazo. Czego jeszcze powinniśmy szukać, aby nasza pamięć stała się idealna? Oczywiście: Magnezu, Potasu oraz witamin z grupy B, C,E!

Polecamy: pietruszkę! Nie zapominaj o niej w codziennej diecie. Zawiera  bardzo dużo witaminy C, która wpływa idealnie na pracę Twojego mózgu. Jeżeli chcesz zadbać o swoją pamięć pij od czasu do czasu Melise. Nie tylko uspokaja, ale również wzmacnia pamięć. Słodycze zastąp owocami i warzywami. A kawę, alkohol i mocną herbatę – wodą i świeżymi sokami.

Preparaty sprzyjające pamięci

W aptece polecane są  różne specyfiki, które pozytywnie wpływają na Twój mózg. Musisz jednak wiedzieć, że nic nie sprawi, że nagle zaczniesz pamiętać więcej niż wczoraj.  Wybieraj jednak preparaty, które w swoim składzie mają żeń-szeń, lecytynę lub olej z ogórecznika. Na pewno nie zaszkodzą, a sprawią, że nauka będzie przyjemniejsza.

Ćwicz swoją pamięć

Niećwiczony narząd zanika. Naszą pamięć ćwiczymy codziennie. Jednak warto poświęcić jej więcej, świadomego czasu. Idealne w tym celu są różnego rodzaju krzyżówki i łamigłówki. Zrób to dla siebie, zapamiętuj na pamięć teksty piosenek, śmieszne dowcipy. Kreuj w głowie obrazy, notuj, czytaj na głos, baw się i trać motywacji, bo warto! W internecie znajdziesz wiele ćwiczeń umożliwiających wytrenowanie swojej pamięci do perfekcji. Pamiętaj o tym, że nasz mózg nie lubi monotonii, pobudza się gdy odbiera różnorodne bodźce. Dlatego zadbaj, aby w Twoim życiu jak najmniej miejsca zajmowała nuda.

Zaśnij, aby zapamiętać

Czy pamiętasz jak z dnia na dzień dowiedziałaś się o ważnym egzaminie? Kiedy to w szybki sposób musiałaś nauczyć się ogromu, mało interesującego materiału? Mijały godziny, nastawała noc, a w głowie walczyły myśli: czy iść spać, czy lepiej uczyć się do rana? Zdecydowanie lepszą decyzje podejmowały osoby, które wybrały pierwszą wersję. Udowodniono bowiem, że podczas snu poprawia się nasza pamięć. Sen wzmacnia relacje między neuronami, które wpływają na zapamiętywanie. Śpiąc nasza pamięć: segreguje, powtarza… dzięki temu pamiętamy więcej, niż nam się to wydawało w nerwach, podczas nocnej nauki. Optymalny sen powinien  wynosić 7-8 godzin.

Bez tlenu nie ma dobrej pamięci

Tlen wpływa na przepływ krwi w mózgu. Dlatego tak ważny jest ruchu, w sytuacji gdy chcemy zatroszczyć się o naszą pamięć. Dotleniaj swoje szare komórki – wyjdź na spacer, pojedź na rowerze. Wykonuj głębokie wdechy i wydechy. Sport to samo zdrowie. Nie tylko wpłynie bardzo pozytywnie na Twoją pamięć, ale również odpręży i zrelaksuje. Sprawi, że staniesz się szczęśliwsza. A tylko osoba pozbawiona stresu posiada lepszą zdolność zapamiętywania. Nie bez powodu podczas długiej nauki zaleca się 20minowy spacer, który ma na celu  dotlenić mózgi i sprawić, że powtórka materiału stanie się bardziej efektowna.

 

Nauka w sprzyjających warunkach

Kiedy bardzo zależy Ci, aby coś zapamiętać, lub gdy szybko chcesz się czegoś nauczyć, musisz pamiętać o sprzyjającym otoczeniu. Zlikwiduj hałas do minimalnego stopnia, tak by nic nie przeszkadzało Ci w koncentracji. Pokój powinien być przewietrzony. Koniecznie zapewnij sobie odpowiednie oświetlenie. W wiosennej porze polecamy naukę na łonie przyrody. Takie otoczenie nie tylko relaksuje, ale również sprawi, że szybko przyswoisz materiał.

zobacz również:

  1. Fitness dla mózgu
  2. Fitness na stres – zumba!
  3. Fakty i mity na temat udarów mózgu
  4. Fakty i mity na temat udarów mózgu