„Triumf. Bitwa pod Assaye 1803” – recenzja

14 grudnia 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Bernard Cornwell: „Triumf. Bitwa pod Assaye 1803”

Akcja powieści toczy się w Indiach, a jej główny bohater to Richard Sharpe – Anglik i żołnierz Jej Królewskiej Mości. Wiedzie on spokojne życie do momentu, gdy na swej drodze spotyka angielskiego buntownika i zdrajcę, który przystał do Mahrattów. Staje się świadkiem popełnionej przez niego zbrodni i bierze udział w pościgu za nim. To doprowadza do wielkiej bitwy koło wsi Assaye, gdzie następuje próba odwagi i honoru angielskich żołnierzy.

Obok głównego wątku historycznego pojawiają się obyczajowe i społeczne realia indyjskie, oddane przez autora z dużym autentyzmem. Poznajemy tu jakże inny od zachodniego świat, w którym rządzą inne prawa i zwyczaje.

Cornwell zwraca szczególną uwagę na zachowanie ścisłości w szczegółach dotyczących spraw militarnych. Z dużą dokładnością opisuje m.in. rodzaje broni i umundurowania oraz hierarchię wojskową.

Żołnierska służba jest tu ukazana jako misja i powinność wobec królowej angielskiej, pod której sztandarami walczy wojsko. Historię ubarwia wątek miłosny Richarda i Simone, który sprawia, że oglądamy postaci wielowymiarowe, obdarzone umiejętność przeżywania uczuć wyższych. Autor nie zapomina o odwzorowaniu historycznych szczegółów, przy okazji tworząc pasjonującą, wartką fabułę.

To powieść o odwadze i honorze żołnierza, ale również o żądzy kariery i walce o przetrwanie w wojskowej hierarchii. Wątki zdrady i zemsty komplikują fabułę i sprzyjają rozrastaniu się sensacyjnego oblicza książki. Ponadczasowość poruszanych tu zagadnień stanowi niepodważalny walor tej książki – polecam ją jako urozmaicenie długich zimowych wieczorów.

Darek B.

Książkę poleca Wydawnictwo ERICA – można kupić ją tutaj:

 

http://www.strefaksiazki.net/sites/books/128

 

Dziękujemy Wydawnictwu za udział w naszej akcji i przekazanie egzemplarza do recenzji –

Redakcja

Share and Enjoy !

Shares

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Prezenty
Zawsze można być praktycznym :P tym bardziej jak idziemy do mężczyzny. Butelka dobrego...
Czego nie odmówisz sobie nawet podc…
Pizzy, niestety (albo stety :P ). Pizzy nie potrafię się oprzeć i zawsze...
Pleśń i wilgoć w domu
Teraz z domów robi się termosy więc potrzeba wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kanały...
Termometr
U nas sprawdza się termometr dokonujący dokładnych pomiarów temperatury ciała, ale też powierzchni czy płynów.