Żywa lalka czyli robot-modelka!

18 kwietnia 2012, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Najnowsze technologie budzą zachwyt, ale równocześnie mogą odrobinę przerażać. Androidy, humanoidy, geminoidy to już nie roboty podobne do ludzi, ale roboty-ludzie. Japończycy wprowadzili nawet robota-modelkę. Kilka słów o najnowszych wynalazkach.

Androidy są jednymi z najbardziej zaawansowanych technologii jaką dysponują ludzie. Są chodzącą bazą danych, zdolną do przechowywania i przetwarzania informacji, w ilościach przekraczających ludzkie możliwości. Zewnętrznie niemal nie można ich odróżnić od ludzi. Umysł androida jest bardzo silnym narzędziem analitycznym, podejmującym decyzje w oparciu o doświadczenie i swoją ogromną, wewnętrzną bazę danych. Dlatego właśnie syntetyk jest w stanie uczyć się i powiększać zasoby wiedzy tak jak normalny człowiek. Ma możliwość rozumienia, stawiania hipotez, zgadywania, chociaż kompletne zrozumienie abstrakcyjnych koncepcji jak i uczuć jest raczej ograniczone. Tak patrzyliśmy na roboty do tej pory.
Tymczasem 10 kwietnia japoński projektant robotów Hiroshi Ishiguro zaprezentował w Chinach swoje najnowsze osiągnięcie: Geminoida F – najpiękniejszego robota świata, który nawet z bliska, wygląda jak atrakcyjna, zadbana dziewczyna: delikatna twarz, słodki uśmiech, ciemne włosy. Geminoid, czyli Bliźniakoid to robot, którego celem jest maksymalnie rzeczywiste oddawanie emocji osoby, którą naśladuje. Prezentacja możliwości urządzenia okazała się sukcesem. Robot sprostał wyzwaniu, naśladując mimikę obecnej na sali modelki. Niestety, oprócz tego, Geminoid niewiele potrafi. Według Hiroshi Ishiguro z Uniwersytetu w Osace, nie musi umieć nic więcej. Tego typu roboty to swego rodzaju eksperymentalne pola, na których testuje się pewien zakres zagadnień – w tym przypadku – związanych z ludzką mimiką. Niemniej jednak firma Kokoro przeprowadziła test, umieszczając geminoida w rejestracji szpitalnej przychodni. Według Satoko Inoue, interakcja z geminoidem dawała pacjentom poczucie bezpieczeństwa nawet kiedy robot ograniczał się wyłącznie do funkcji fatycznych języka, czyli potakiwań i porozumiewawczych uśmiechów.
Geminoid F może zrobić 65 różnych min – czasem jest smutna, czasem radosna, bywa, że tajemniczo spogląda dookoła i śpiewa rzewne, japońskie pieśni. Ale gdy zmęczymy się tym nuceniem, nie musimy jej delikatnie namawiać, by zamknęła buzię. Naciskamy odpowiedni guzik i gotowe! Robota wyposażono w 12 siłowników, napędzanych przez ciśnienie powietrza, co pozwala na kopiowanie ludzkich ruchów i mimiki twarzy. Ishiguro zapowiada, że jego celem jest zaprojektowanie robota, którego nie można odróżnić od człowieka. Zdefiniujcie czym jest człowiek, a stworzę jego kopię – mówi.
Zdawałoby się, że Geminoid F ma same zalety, ale niestety, jednej wady sztucznej Japonki nie sposób przemilczeć. Jest to oczywiście jej wysoka cena: 110 tys. dolarów, czyli ponad 350 tys. zł. Ale jak zapewnia Hiroshi Ishiguro, nie jest to wygórowana kwota, bo poprzednio skonstruowane przez niego roboty były bardziej kosztowne. Chcę wprowadzić sztuczne kobiety na rynek, spopularyzować je, a wtedy staną się tańsze – mówi naukowiec.

Inna seria Geminoidów autorstwa Kokoro i Hiroshiego Ishiguro, jest także niezwykle podobna do człowieka, np. Gemonoid DK, jest kopią profesora Henrika Scharfe z duńskiego Uniwersytetu w Aalborg. Robot jest już tak podobny do człowieka, że można się zastanawiać, czy nie mamy do czynienia z oszustwem. Jednak redaktorzy Spectrum IEEE napisali do profesora Scharfe i ten potwierdził, iż mamy do czynienia z maszyną. DK już mógłby występować w horrorach i wykładać prawo, ale jest nadal dopracowywany. Robot „oddycha” i porusza mięśniami twarzy, by jeszcze lepiej imitować zachowanie prawdziwego człowieka i straszyć studentki pierwszego roku.. Geminoid DK jest tańszy od robotów Ishigury, co może przysporzyć mu popularności na wydziałach robotyki.
Geminoid F ma już swoje pierwsze pokazy i to nie tylko naukowe. Została wystawiona w dzielnicy Shinjuku w Tokio w jednym ze sklepów dużej sieci Takashimaya jako modelka-manekin. Geminoid-F ma na koncie już nawet występy w teatrze i pierwszy koncert. Japońscy naukowcy nie ujawnili czy Geminoid F wyruszy w muzyczne Tourne po świecie. Można jednak przypuszczać, że w przyszłości mordercze trudy show biznesu będą mogły znieść już tylko roboty.
Materiały:
http://www.se.pl, www.technologie.gazeta.pl, www.kimono.pl, www.supernius.pl i in.

Zobacz również:

  1. Androidalna lalka najnowszej generacji
  2. Kim jest dzisiaj lalka Barbie?
  3. Prawdziwa historia lalki Barbie
  4. Lalki jak żywe dzieci: dziwactwo starszych kobiet?