W pochmurne i zimne dni nic nie rozgrzewa lepiej niż zupa. Walory? Pożywna, prosta w przygotowaniu, dająca na długo uczucie sytości i świetnie nadająca się do regeneracji sił. Niezawodnie rozgrzeje i uzupełni braki witamin. Jeśli cudownie pachnie i pięknie prezentuje się na talerzu, nie potrzeba nic więcej…
Przedstawiamy kilkanaście sprawdzonych pomysłów na zimowe zupy naszych czytelników.
Przygotować marynatę dla tofu z 1 łyżki sosu sojowego, 1 łyżki oleju, kminku i chilli. Zamoczyć w marynacie drobno pokrojone tofu, odstawić do lodówki na 30 minut. Umyte papryki wysmarować olejem, ułożyć na papierze do pieczenia i piec w temperaturze 180 stopni, przez około 35 minut (pamiętać o obracaniu, aby równo się upiekły). Gdy papryka będzie robiła się lekko miękka, należy ją wyjąć i każdą oddzielnie owinąć w folię aluminiową na 15 min. Dzięki temu łatwiej będzie można obrać papryki ze skórki. W międzyczasie smażyć na 2 łyżkach oleju tofu. Jak już tofu będzie ładnie upieczone, przełożyć je do miseczki, a do tłuszczu który pozostał na patelni dolać jeszcze trochę i smażyć cebule oraz imbir pokrojone w większą kostkę. W czasie gdy cebulka będzie dochodzić obrać paprykę oraz ziemniaki i pokroić w kostkę około 1 cm. Na kolejnym palniku wstawić garnek z osoloną wodą i ziemniakami. Do zeszklonej cebuli dodać czosnek, utartą skórkę z całej cytryny, łyżeczkę słodkiej papryki, 1/2 łyżeczki chilli, listek laurowy oraz usmażone tofu. Wszystko dokładnie wymieszać i przełożyć do garnka w którym gotują się już ziemniaki. Dodać paprykę i gotować jeszcze chwilę, aż ziemniaki będą miękkie. Na małej patelni podgrzać 4 łyżki oleju, dodać 2 łyżki mąki, łyżeczkę papryki słodkiej i sól. Zagęścić taką zasmażką zupę. Na koniec doprawić do smaku solą, pieprzem, chilli oraz sokiem z 1 cytryny.
Cebulowa zupa-krem z piwem i serowymi grzankami
Składniki:
– cebula – 300 g – ciemne piwo – 200 ml
– tłuszcz – 80 ml
– Francuska zupa cebulowa Knorr – 1 opakowanie
– woda – 200 ml
– bagietka – 1 sztuka
– ser gruyere – 100 g
– parmezan – 100 g
– śmietana – 100 ml
– czosnek – 1 ząbek
– cukier – 4 łyżki
Przygotowanie:
Cebule obierz i pokój w piórka, następnie zarumień na patelni z odrobiną tłuszczu. Dodaj do niej 4 łyżki cukru i smaż aż się skarmelizuje. Do cebuli wlej piwo i razem zagotuj. 200 ml wody i 100 ml śmietany wymieszaj dokładnie rózgą z Francuską zupą cebulową Knorr nadającą wyrazistego smaku cebuli. Następnie przelej do cebuli z piwem. Przypraw ziołami i dodaj przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku. Zostaw na ogniu przez 5 minut a potem zmiksuj blenderem na gładki krem. Pokrój bagietkę na cienkie kromki, ułóż na blasze piekarnika i zapiecz na rumiany kolor. Cebulową zupę-krem rozlej do miseczek, a na wierzchu poukładaj grzanki. Całość posyp obficie serem. Tak przygotowane porcje zupy wstaw do piekarnika nagrzanego do 200°C i zapiecz aż ser się roztopi.
Rozgrzewająca zupa porowo-pieczarkowa z pulpetami
Autor: Dobrodziejka
Składniki:
Pulpeciki: – mięso mielone wołowe lub drobiowe
– mięso wymieszać z jajkiem, dodać łyżkę bułki tartej, przyprawy: curry, papryka, czosnek, pieprz)
Zupa:
– dwa duże pory
– 6 pieczarek
– śmietanka słodka 36 procent 200 ml
– dwa serki topione
– bulion
– marchewka opcjonalnie
Przygotowanie:
Na patelni podsmażyć na masełku pokrojonego w paski pora, dodać pieczarki starte na tarce, doprawić do smaku. Kilka minut smażyć. Na drugiej patelni usmażyć małe pulpeciki. Do dużego garnka włożyć pulpeciki i pory z pieczarką, zalać pół na pół bulionem i wodą (gdzieś około 1,5 litra). Gotować około 15 do 20 minut. Po tym czasie w wysokim naczyniu odlać troszkę bulionu i roztrzepać w nim serki, dodać śmietankę, całość wlać do garnka z naszą zupą. Wymieszać i doprawić do smaku. Z makaronem smakuje rewelacyjnie!
Rozgrzewająca zupa z czerwonej soczewicy
Autor: Szybkie gotowanie
Składniki:
– 1 szkl. czerwonej soczewicy – 2 cebule posiekane w kostkę
– 500 g włoszczyzny paski
– 5-6 łyżek koncentratu pomidorowego
– liście laurowe, ziele angielskie
– sól, pieprz
– 2 łyżeczki kurkumy
– 1/2 łyżeczki suszonego imbiru (lub świeżego)
– odrobina chilli
– 1 ząbek czosnku
– kilka łyżek majeranku
Przygotowanie:
Pokrojoną cebulę podsmażyć na oleju. Do gotującej się wody wsypać wypłukaną soczewicę oraz podsmażoną cebulę i włoszczyznę. Przyprawić przyprawami w ilości według uznania i gotować na małym ogniu, aż soczewica zmięknie i rozgotuje się (ok.20min.). Przed samym końcem gotowania dodać majeranek i wyciśnięty czosnek. Uzupełnić wodą (w zależności czy lubimy gęstą czy rzadką zupę). Można posypać natką pietruszki.
Zupa z ciecierzycy i pora
Autor: KulinarnaPlaneta
Składniki:
– 200 g ciecierzycy
– pęczek liści selera
– 2 pory
– masło lub olej do smażenia
– sól, pierz do smaku
Przygotowanie:
Ciecierzycę namoczyć w zimniej wodzie na minimum 12 godzin. Zielone liście selera drobno pokroić. Ciecierzycę opłukać,zalać zimną wodą (ok 1,5 -2 l),dodać seler, 2 łyżki oleju,posolić i gotować na wolnym ogniu ok.2h. W międzyczasie pokroić białe części pora w krążki i udusić je na maśle kilka minut. Dodać je do zupy na 15 minut przed końcem gotowania. Gdy ciecierzyca jest gotowa tzn. miękka,odlać połowę zupy, a drugą zblendować. Na talerz najpierw wlewać zblendowaną zupę, a na nią niezblendowaną w proporcjach 1:1.
Zupa grysikowa na rosole z pulpetami mięsno-ryżowymi
Mięso było z kurczaka a właściwie to kawałeczki obrane z korpusu, na którym m.in. gotowałam rosół. Zmiksowałam je w rozdrabniaczu wbijając małe jajko a następnie masę zmieszałam z ugotowanym na sypko białym ryżem. Doprawiłam do smaku solą i pieprzami, wymieszałam dokładnie i odstawiłam żeby ryż wchłonął wilgoć – gdyby masa wydawała Wam się jednak za rzadka można dosypać 1 łyżeczkę suchej kaszy manny. Następnie z masy uformowałam 8 niedużych pulpecików i bardzo delikatnie włożyłam je do garnka z gotującym się lekko rosołem. Gotowałam na malutkim ogniu, pod przykryciem, ok. 5 min.. Wyjęłam łyżką cedzakową na talerz a do wywaru wsypałam pomalutku kaszę cały czas go intensywnie mieszając żeby nie zrobiły się grudki, gotowałam 2 min.. Śmietanę 12% roztrzepałam z odrobiną soli, zahartowałam niewielką ilością zupy i wlałam do garnka. Dosypałam koperek. Podałam z ugotowanymi pulpecikami.
Pyszna i szubka zupa pomidorowa z mielonym mięsem
Autor: moniqa
Składniki:
– 1/2 kg mięsa mielonego (osobiście polecam chude) – 2-3 duże pomidory obdarte ze skórki lub pomidory w puszce
– słoiczek koncentratu pomidorowego
– żółty ser
– ryż
– grzanki
– natka pietruszki
– sól, pieprz
Przygotowanie:
Rozdrobnione mięso mielone gotować przez 10 minut, następnie dodajemy pokrojone w kostkę pomidory (w zależności od tego czy chcemy żeby kawałki pomidorów rozgotowały się całkiem czy nie, kroimy w mniejszą lub większa kostkę), znów gotujemy 10 minut. Następnie dodajemy koncentrat, sól i pieprz i gotujemy 2-3 min. W tym czasie gotujemy ryż i wkładamy na dno miski, trzemy trochę żółtego sera i kładziemy na ryż. Siekamy natkę pietruszki. Zalewamy ryż i ser ugotowaną zupą z mięsem i pomidorami. Wrzucamy grzanki i posypujemy pokrojoną pietruszką. Ilość sera, ryżu, natki i grzanek proponuję dobrać do własnych upodobań.
Zupa z suszonego groszku z rybą
Autor: Sarenka
Składniki:
– groszek zielony suszony – 500 g – filety z pangi mrożone – 3 sztuki
– ziemniaki ugotowane – 3 duże
– sól
– cukier – łyżka
– kolendra mielona – szczypta
– sok z cytryny
– pieprz ziołowy
Przygotowanie:
Groch zalać zimna wodą wg przepisu na opakowaniu – na moim wystarczyły 2 godziny, ale mimo wszystko lepiej jest wydłużyć czas o kilka godzin. Rybę rozmrozić, umyć, osuszyć ręcznikiem papierowym. Skropić sokiem z cytryny, posolić i posypać świeżo zmielonym pieprzem z obu stron. Podsmażyć na suchej patelni, po czym pokroić na mniejsze kawałki. Ugotowane ziemniaki pokroić w kostkę. Groszek przepłukać, odsączyć, przełożyć do garnka i zalać wrzącą woda na ok 2 cm ponad powierzchnie ziaren. Dodam sól i cukier. Gotować na średnim ogniu wg przepisu na opakowaniu – u mnie była wzmianka o 20 minutach, ale zawsze wydłużam czas gotowania, aby groszek był rozgotowany. Gdy zupa będzie już gęsta, a groszek miękki, dodajemy mielona kolendrę, pokrojone ziemniaki i przez chwilę gotujemy. Doprawiamy do smaku. Po kilku minutach dodajemy rybę, delikatnie mieszamy i przelewamy zupę do półmisek. Dekorujemy kilkoma kawałkami usmażonej ryby, układając ja po środku. Aby wzbogacić nieco rybny smak, można ja wcześniej usmażyć na niewielkiej ilości masła.
Zupa meksykańska Tao Tao
Autor: eva45
Składniki:
– mięso mielone – cebula
– korniszony
– papryka czerwona
– fasola czerwona
– kukurydza
– grzyby MUN Tao Tao
– pieczarki
– koncentrat pomidorowy
– listek
– ziele
– kostka rosołowa
– sos sojowy Tao Tao
– marchew
– pietruszka
– mąka ziemniaczana
Przygotowanie:
Mięso podsmażyć na patelni z cebulą. Do gotującej wody dodać listek, ziele angielskie, kostkę rosołową. Dodać mielone mięso i pozostałe warzywa – wszystko pokrojone w słupki. Na samym końcu dodać kukurydzę i fasolę z puszki, sos sojowy, pieprz kajemski, koncentrat pomidorowy, zaprawić łyżką mąki ziemniaczanej. Zupa powinna być gęsta i dosyć pikantna.
Zupa grzybowa po wiejsku
Autor: Anullka
Składniki:
– 1/2 kg chudego szpondru wołowego – 6 ziemniaków
– włoszczyzna bez kapusty (por, seler, marchew, pietruszka)
– 2 łyżki przyprawy jarzynka
– 35 dkg pokrojonych grzybów (maślaki,podgrzybki,kurki) mogą być mrożone
– 4 łyżki suchego ryżu
– 2-2,5 litra wody
– śmietana kwaśna 18% do zup
Przygotowanie:
Mięso wymoczyć, umyć, zalać wodą, zagotować , zszumować. Pora pokroić w talarki,resztę włoszczyzny zetrzeć na tarce jarzynowej na grubych oczkach, dodać jarzynkę , listek laurowy i ryż, gotować aż mięso będzie prawie miękkie, wyjąć na talerzyk. Do wywaru dodać pokrojone grzyby i pokrojone w kostkę ziemniaki, gotować aż ziemniaki będą miękkie. Śmietanę dobrze wymieszać, dodać trochę gorącej zupy, jeszcze raz wymieszać i wlać do zupy (nie gotować). Mięso obrać od kości, drobno pokroić , włożyć do zupy i dokładnie wymieszać.
Zupa pieczarkowa
Autor: Pyza
Składniki:
– 25 dkg pieczarek
– 1 mała cebula – 4-5 ziemniaków
– ok. 1-1,5l wywaru warzywnego
– 100 ml śmietany, wystarczy 18%
– 1 łyżka masła
– 1/2 łyżeczki mąki
– do smaku: sól, pieprz mielony, lubczyk suszony
– do posypania: posiekana natka pietruszki
Przygotowanie:
Ziemniaki obrać, pokroić w kostkę, zalać połową wywaru, gotować do miękkości. Pieczarki oczyścić ręcznikiem papierowym (można umyć), pokroić w cienkie półplasterki. Cebulkę obrać, posiekać. Na patelni rozpuścić masło, wrzucić cebulkę, zeszklić dodać grzyby, smażyć 5-8 min. , przełożyć do ugotowanych ziemniaków i wlać resztę bulionu, dodać troszkę mielonego pieprzu i lubczyku, zagotować. Śmietanę roztrzepać z mąką i odrobiną soli, zahartować niewielką ilością gorącej zupy, wlać do garnka, zagotować. Podawać posypaną dużą ilością natki pietruszki.
Zupa porowo-ziemniaczana
Autor: Tree
Składniki:
– 1/4 szklanki masła lub margaryny – 2 duże pory, dokładnie umyte i posiekane
– 4 ziemniaki, obrane i pokrojone w kostkę
– 4 szklanki bulionu z kury
– 1 łyżki sosu TABASCO® Green
– 1/4 łyżeczki soli
– kwaśna śmietana lub jogurt
– posiekany szczypiorek do dekoracji
Przygotowanie:
W rondlu o pojemności ok. 3 litrów roztop na średnim ogniu masło. Dodaj pory i smaż przez 5 minut lub do momentu, gdy będą one chrupiące i delikatne. Dodaj ziemniaki i smaż przez kolejne 5 minut, ciągle mieszając. Dodaj bulion z kury, sos TABASCO® Green oraz sól i doprowadź do wrzenia na dużym gazie. Zmniejsz gaz na mały, przykryj i gotuj na wolnym ogniu przez 15 minut lub do momentu, gdy ziemniaki zmiękną. W blenderze lub robocie kuchennym miksuj partiami zupę na purée. Przed podaniem udekoruj każdą porcję kleksem z kwaśnej śmietany lub jogurtu i posyp szczypiorkiem.
Zupa brukselkowa na boczku wędzonym
Autor: www.zyjezebyjesc.pl
Składniki:
– 3 cebule
– 2 selery – 0,5 kg brukselki
– 30 dag boczku wędzonego
– 1 litr wywaru z boczku i schabu
Przygotowanie:
Bazę do zupy zagotowujemy. Cebulę obieramy, myjemy, kroimy w piórka i dodajemy do bazy. Brukselkę myjemy, obieramy z zewnętrznych liści (ja też przycinam ją) i dodajemy do bazy. Boczek wędzony kroimy na małe kawałki i podsmażamy na patelni, a następnie dodajemy do gotującej się bazy. Gotujmy jeszcze 5-10 minut. Ewentualnie doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Grzyby zalewamy mlekiem, wodą i moczymy około 45 minut (można oczywiście dłużej), po tym czasie gotujemy na wolnym ogniu około 1 godzinę (aż będą miękkie). Kminek wsypujemy do garnka, zalewamy mlekiem i wodą, gotujemy pod przykryciem na małym ogniu 35 minut. Ugotowane grzybki wyjmujemy z wywaru, który przelewamy do czystego garnka a grzyby kroimy w kostkę i również wrzucamy do garnka. Kminek przecedzamy i wywar wlewamy do grzybów, dodajemy rosół i wszystko razem gotujemy pod przykryciem (od czasu do czasu mieszając) na wolnym ogniu 30 minut. Śmietanę łączymy z zimną wodą, następnie dodajemy odrobinę gorącej zupy, mieszamy i zaciągamy zupę, gotujemy jeszcze 5 minut. Do gotowej zupki dodajemy pietruszkę i przyprawiamy pieprzem kolorowym (i ewentualnie wg potrzeby Kucharkiem). Podajemy z dowolnym makaronem.
Fasolę zalać 1 l wrzącej wody i pozostawić na 3 godziny, następnie ugotować. Warzywa oczyścić, pokroić w paski, ziemniaki pokroić w kostkę. Zagotować 500 ml wody, dodać warzywa, ziemniaki i kostki bulionowe, gotować 10 min i połączyć z miękką fasolą. Kiełbasę pokroić w kostkę, podsmażyć. Cebulę i czosnek dodać do kiełbasy, zeszklić, oprószyć mąką, zasmażyć, dodać do zupy, zagotować. Dodać przyprawy do smaku. Przed podaniem posypać natką pietruszki.
Kapuśniak na wędzonym żebrze z sosem sojowym i chili
W garnku rozpuścić masło, zeszklić na nim pokrojoną w kostkę cebulę. Dodać szczyptę kminku i kminu rzymskiego i smażyć mieszając co jakiś czas. Dodać obraną i pokrojoną w plasterki marchewkę i nadal smażyć kilka minut na niewielkim ogniu. Wlać bulion, dodać 1-2 łyżki sosu sojowego i miód. Wrzucić wędzone żeberka i obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki. Garnek przykryć i gotować do momentu aż warzywa zmiękną a mięso odda swój aromat. Kapustę delikatnie odcisnąć z nadmiaru soku, pokroić na drobne kawałki i dodać do zupy. Gotować jeszcze kilkanaście minut. Doprawić do smaku pieprzem i ewentualnie sosem sojowym. Wędzony boczek pokroić w kostkę i przesmażyć na patelni. Przed podaniem dodać kilkanaście kropli oleju sezamowego. Zupę podawać z mięsem z żeberek, przesmażonym boczkiem, chili i pietruszką.
Kapuśniak ze słodkiej kapusty z kiełbasą
Składniki:
– 1 mała główka kapusty – 6 szklanek bulionu z kostki rosół wołowy
– 15 dag parówek lub kiełbasy
– 1 mała puszka koncentratu pomidorowego (7 dag)
– 2 marchewki (15 dag)
– 1 cebula (10 dag)
– 2 listki laurowe
– po 3 ziarna czarnego pieprzu ziarnistego i ziela angielskiego
– 3 łyżki oleju
– 1 łyżeczka przyprawy typu Kucharek
– 3 łyżki posiekanej zieleniny (natka pietruszki, koperek, tymianek)
– sól
– pieprz czarny mielony
Przygotowanie:
Cebulę obrać, pokroić w kostkę i zeszklić na tłuszczu. Kiełbasę pokroić w kostkę lub w paseczki, dodać do cebuli i wymieszać. Zalać bulionem przyprawę Kucharek wymieszaną z koncentratem pomidorowym, dodać przyprawy i zagotować. Kapustę oczyścić z wierzchnich liści, drobno poszatkować. Marchew obrać, opłukać i zetrzeć na drobnej tarce. Jarzynki dodać do zupy i dotować do miękkości. Doprawić do smaku i posypać zieleniną. Podawać z ziemniakami ugotowanymi na sypko.