Żółte sery domowej roboty – dietetyczne i klasyczne, przepis na zdrowy żółty ser
Sery to jeden z przysmaków, który gości praktycznie w każdej kuchni. Niestety słyną z ciężkości i braku lekkostrawności. Na szczęście znowu przychodzimy Wam z pomocą i pokazujemy przepisy na domowe, pyszne i smaczne żółte sery.
Dlaczego warto jeść żółte sery?
Ser żółty to produkt wyjątkowy. Zanim rozpoczęto jego produkcję na masową skalę, był towarem luksusowym. Dziś oryginalny wyrób niewiele ustępuje starożytnemu specjałowi, jest jednym z najlepszych źródeł dobrze przyswajalnego wapnia i białka, stanowi świetny dodatek do wina i ma wiele zastosowań kulinarnych. Tak wiele, że gotowanie i przyrządzanie posiłków, z nim w składzie, urasta do rangi prawdziwej sztuki.
Odpowiedź jest prosta. Prawdziwy żółty ser jest bardzo zdrowy. Ma on najwięcej ze wszystkich produktów mlecznych wapnia wzmacniającego kości, zęby i paznokcie. Do tego jest bogaty w potas, fosfor i cynk. Tylko 7 gram rarytasu, zawiera tyle wartości odżywczych, co szklanka mleka. Jednak z racji jego kaloryczności specjaliści radzą, aby był spożywany systematycznie, ale z umiarem.
Klasycznie
Co kupić?
- ½ kg sera białego półtłustego (twaróg)
- 400 ml mleka 3,2%
- 50 g masła
- 1 żółtko
- ½ łyżeczki sody
- sól do smaku
Przygotowanie:
Twaróg należy rozdrobnić widelcem i włożyć do garnka. Następnie zalej go mlekiem i zagotuj przez 10 minut na małym ogniu cały czas mieszając. Kiedy pojawi się serwatka należy przelać wszystko przez sito lub durszlak wyłożony gazą i odcisnąć nadmiar płynu. Nie czyszcząc garnka należy rozpuścić w nim masło z serem i szybko wymieszać. Wyłącz palnik i dodaj sól oraz żółtko i ponownie wymieszaj. Teraz dodaj sodę, aby zwiększyć objętość sera. Po chwili ser opadnie i pojawią się dziurki. Przełóż go wtedy do woreczka lub foli aluminiowej umieszczonych w dużej misce. Po wystygnięciu odstaw ser do lodówki na noc. Po tym czasie ser jest gotowy.
Z kefirem
Co kupić?
- 5 l świeżego mleka (krowiego)
- 250-300 ml kefiru
- 0,5 g podpuszczki
- Dodatki (ewentualnie): kminek, czarnuszka, czosnek, suszone pomidory, oregano itp.
Solanka:
- 80 g soli kamiennej niejodowanej
- 1,5 l wody
Przygotowanie:
Mleko podgrzej do temp. 38 – 40 stopni C i dodaj rozpuszczoną w 50 ml chłodnej wody podpuszczkę, kefir i mieszaj przez 1 minutę. Garnek przykryj pokrywką i odstaw na około 30 minut do momentu, aż utworzy się skrzep i całe mleko osiągnie konsystencję galaretki. Po 30 minutach pokrój skrzep nożem na kawałki o wymiarach maksymalnie 1×1 cm. Odstaw na kolejne 30 minut, do czasu, aż oddzieli się serwatka. Następnie sito wyłóż gazą i przelej zawartość garnka do sita. Pozwól tężeć masie około godziny, po czym zabierz gazę i pozostaw ser na sicie na około 20 godzin. Co 2 godziny odwracaj ser, tak aby miał ładną fakturę sita. Odwracanie jest też ważne ze względu na konsystencję sera. Po upływie 20 – 24 godzin, z soli i wody przygotuj solankę. Włóż do niej ser i obracaj co godzinę. W tym czasie bakterie kefirowe zrobią dziurki w serze. Po 3-4 godzinach wyjmij ser i osusz na kratce kuchennej.
Z żółtkiem
Co kupić?
- 1 litr mleka o zawartości tłuszczu 3,2%
- 1 kg. białego sera tłustego lub półtłustego
- 3 żółtka
- około 100 g. masła
- 1 czubata łyżeczka sody oczyszczonej
- 2 łyżeczki tymianku
- 1 łyżeczka ostrej papryki w płatkach
- około 1 i ½ łyżeczki soli do smaku
Przygotowanie:
Zagotuj w garnku 1 litr mleka, dodaj pokruszony ser oraz sól. Całość wymieszaj i podgrzewaj do momentu aż serwatka się oddzieli. Teraz przelej ser na sicie i wylej serwatkę, natomiast skrzep zachowaj. Masło rozpuść w garnku i potem dodaj ser. Wymieszaj wszystko energicznie aż tłuszcz się wyciągnie. Dodaj wtedy jajka oraz sodę. Masa zacznie powoli rosnąć więc cały czas mieszaj aż powstanie konsystencja sera topionego. Wtedy wyłącz palnik i dodaj tymianek oraz paprykę. Przełóż go do woreczka foliowego i umieść w pudełku takim jaki kształt chcesz uzyskać. Włóż na noc do lodówki i gotowe.
W marynacie
Co kupić?
- 300 g sera żółtego, np. Aldamer MSM Mońki w bloku
- oliwy z oliwek
- olej rzepakowy
- 3 łyżki octu balsamicznego
- papryczka chilli, pokrojona w drobne krążki
- 4 ząbki czosnku
- kilka gałązek świeżego rozmarynu
Przygotowanie:
Ser żółty kroimy w grubą kostkę. Oliwę mieszamy z olejem rzepakowym i octem balsamicznym. W szerokim słoiku lub innym pojemniku układamy warstwami ser żółty, a pomiędzy warstwami umieszczamy przyprawy: pokrojoną w krążki papryczkę chilli, ząbki czosnku pokrojone na cztery cząstki i gałązki świeżego rozmarynu. Całość zalewamy mieszanką oliwy z olejem i octem, tak aby wszystkie składniki były w niej zanurzone. Następnie zakręcamy wieczko i odstawiamy na 4-5 dni aż ser wchłonie aromat i zapach przypraw.
Niskotłuszczowy
Co kupić?
- 3 szklanki (o poj. 250 ml) mleka (ja: o zawartości tłuszczu 0,5%)
- 500 g chudego twarogu (ja: o zawartości tłuszczu 0,5%)
- sól –ilość według własnego smaku, ja zazwyczaj ok. 1/3-1/2 łyżeczki
- opcjonalnie inne przyprawy (np. suszone zioła i/lub mielona papryka itp.)
- 1/3 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1 całe jajko
Przygotowanie:
Garnek zwilż wodą i wlej mleko. Gotuj je na małym ogniu i doprowadź do zagotowania. Twaróg rozgnieć widelcem i dodaj go do mleka. Gotuj całość przez pół godziny na najmniejszej mocy palnika i często mieszaj. Po tym czasie przelej zawartość przez sito i odciśnij ser. Kiedy ser wystygnie należy przełożyć go do garnka i dodać sól oraz sodę, jajko i wybrane przyprawy. Taki garnek wstaw do większego z gorącą wodą przez co zastosujesz kąpiel wodną. Gotuj tak twaróg przez 15 minut i nie przestawaj mieszać. Ser powinie się roztopić i lepić. Wyłącz palnik i przełóż ser do pojemnika. Ugnieć ser i dociśnij do dna. Odstaw do lodówki na noc i gotowe.
zobacz również:
Chleb domowego wypieku – przepisy na oryginalne chleby z różnymi dodatkami
Bananowy chleb – przepis
Kwas chlebowy – przepis i właściwości
Jak zrobić klarowane masło?